Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet Emin KUŞ

ilahi adalet


Mehmet Emin KUŞ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

    Hiçbir amel, fiil ve hareket boşa gitmeyecektir. İyilik yapan da, kötülük yapan da karşılığını bulacak ve hak ettiği mükafatı ya da cezayı görecektir. Hiç kimse Ben bu işi yaptım ‘gören-duyan’ olmadı diye sevinmesin. Çünkü her şeyi - gizli ve aşikar - yapılan her şeyi bilen ve gören Allah(cc) vardır. Yüce Allah mü’min suresinin on dokuzuncu ayetinde şöyle buyurur: "Allah gözlerin gizlice/haince (harama) bakışını da, göğüslerin gizlediği şeyleri de bilir."  

    Hz. Musa (a.s), Sina dağında Allah’a yalvarır: Rabbim! Bana adaletini ve insafını göster. Hz. Allah (cc) ise, belki tabiatına aykırı bir şeyi görüp, dayanamaz, sabredemezsin diye Hz. Musa aleyhisselama buyurur. Hz. Musa (as)’da, Ya Rabbi, Sen’in iznin ve yardımınla sabırlı olabileceğim der. Hz. Allah (cc), Hz. Musa (as)’ya Şu dağın arkasında ki suya bak! der. Hz. Musa (a.s) bir yere gizlenir.

   Az sonra bir atlı suyun başına gelir, atından iner, su içer ve yine atına binip gider. İçinde bin dinar bulunan kesesi orada düşer. Biraz sonra aynı yere bir çoban davarlarını getirir ve keseyi bulunca alıp gider.

    Daha sonra oraya, suyun başına gözleri ama/kör bir yaşlı gelir, İstirahata çekilir. atlı adam yarı yolda kesesini kaybettiğinin farkına varır, hemen dönüp su içtiği yere gelir. Bakar ki orda yaşlı bir adam oturuyor. Ona, Ben demin burada su içtim. İçinde bin dinar olan kesemi düşürdüm der.

  Yaşlı adam, Ben bir ihtiyarım, (yaşlıyım) üstelik körüm, keseyi nasıl bulabilirim! Bulsam sana veririm cevabını verir. Atlı adam sinirlenir, kılıcını çeker ve yaşlı adamı öldürür. Üzerinde kesesini arar, fakat bulamaz ve çekip gider.

   O zaman Musa Aleyhisselam, Ya Rabbi! Parayı çoban aldı, bu ihtiyar yersiz öldürüldü deyince; “Allah-u Teala, Ey Musa! İhtiyar adam o gencin babasını öldürmüştü, bununla kısası yerine getirdim. Fakat gencin babası da çobanın babasından bin dinar almış ve ödemeden ölmüştü. Böylece çoban hakkını aldı. Gördüğün gibi, adaletim ve insafım gecikmez diye buyurmuştur.”

 İnsanların adaleti ile Allah-u Teala’nın adaleti (bizden istediği adalet, emrettiği adalet) bir birine benzemiyor. Onlarca, yüzlerce, hatta binlerce insan öldürülür, kimsenin sesi çıkmaz…

   Bir hayvan ölür veya öldürülür ortalığı velveleye verirler. Biri milyonların hakkını dolaylı veya dolaysız şekilde gasp eder, kimse yakasına yapış(a)maz. Bir fakir imkansızlıktan dolayı ufak bir borcunu ödeyemez, hemen hapsi boylar.

  İlahi adalet, yani Allah’ın adaleti çoktur, geniştir, yerinde ve zamanındadır.

  Adaletten ayrılmamak dileklerimle selam ve dua ile kalın dostlarım…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com