Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Ahmet Davut MİLASLI

İHTİLAF VE HÜSUMET


Ahmet Davut MİLASLI
2 Ocak 2014 Perşembe 11:36

Hükümetle Hoca Efendi arasında yaşanan son ihtilaflarla ilgili bazı aydınlatıcı yazılar yazdığımızda cemaate mensup bazı zatlar hemen kaleme sarılıp, “Siz ne hakla Hoca Efendiye bu şekilde saldırıyorsunuz? Üstad’tan sonra İslam’ı bütün dünyada yayacak şahsın Hoca Efendi olduğuna hala inanmıyor musunuz?” şeklinde yazılar kaleme alıyorlar ve çok alıngan davranıyorlar.

Esasen kimsenin Hoca Efendiye bir hüsumeti söz konusu değildir. Biz ve diğer vatandaşlar kuşkusuz ki, Hoca Efendinin başında olduğu cemaatin medyasına bakıyor ve ona göre hüküm veriyoruz. Eğer cemaatin medyası hakikaten hiçbir siyasi konuya karışmıyor ve sadece Risale-i Nur’un dünyaya yayılmasını gaye ediniyorsa bizim en ufak bir şey söylemeye hiç ama hiç hakkımız yoktur.
Eğer Cemaat medyası hükümeti kendisine rakip görüyorsa ona da bir şey demeye hakkımız yoktur. Bunun yolu  bellidir; acele davranıp hemen bir parti kurarlar ve seçime girerler. O zaman belki biz de onlara reyimizi verebiliriz.

Fakat eğer bizi Sol anlayıştan ve Jakoben laiklik sultasından kurtaran bir hükümetin Başbakanına saldırıyorlarsa ve bu işi dış düşmanların atağa kalktıkları bir zamanda yapıyorlarsa, hiç kimse kusura bakmasın, Başbakanlarını seven insanlar bu medyayı tenkit ederler. Bu tenkit doğrudan doğruya Hoca Efendi’yi tenkit anlamına gelir mi?
Bence gelmez. Eğer bu medyanın arkasında Hoca Efendi duruyorsa o zaman Hoca da siyasetin içinde, demektir. Siyasetin içine giren birisi elbette tenkit edilir. Bundan gocunmamak gerekir. Kendilerini herkesten daha akıllı, daha üstün ve daha çok hak sahibi görerek hak sadece bizimledir, demek kardeşliğe sığmaz. Risale-i Nur’a sadece biz hizmet ediyoruz, demek doğru değildir. Siz Risale okuyorsunuz ama biz onu aksiyoner hale getiriyoruz ve dünyaya duyuruyoruz, demek akılla ve mantıkla izah edilecek bir şey değildir. Eğer böyle olsaydı Üstadın talebeleri olan ağabeyler iki gün önce medyaya bir beyanname vermezlerdi. O beyannameyi okuyan herkes anlar ki, Üstadın yaşayan bu son talebeleri, hükümete karşı yapılan bu zalimane komplodan rahatsızdırlar.
Kısacası, bugün Cemaat medyası, hükümete karşı yürütülen siyasi komplonun bir parçasıdır. Bunu inkâr etmek mümkün mü? Biz demokratik bir ülkede yaşıyoruz. O halde siyasi bir komplonun parçası haline gelen bir medyanın arkasında kim varsa o da tenkit edilebilir. Buna karşı sabırlı olmak lazımdır. O medya Başbakanı ve çevresini yolsuzluk ve rüşvetle suçladığı zaman kimse bir şey söylemiyor.
Bana sorarsanız, bu kavganın kazananı olmayacaktır. Diyelim ki, Ak Parti kazandı, acaba cemaat eski gücüne kaç yıl sonra kavuşabilecektir. Hükümet de aldığı bu yarayla ne kadar devam edebilecektir. Diyelim ki, Cemaat kazandı, acaba cemaate karşı beslenilen husumetleri tedavi etme imkânı var mı? Esasen her iki taraf da çabuk akıllarını başlarına toplayıp ehl-i imana kin besleyen bunca düşmanlara karşı aralarındaki ihtilafa ve husumete son vermelidirler. Üstadımız şöyle der:
“İşte, ey müminler! Ehl-i İman aşiretine karşı tecavüz vaziyetini almış ne kadar aşiret hükmünde düşmanlar olduğunu bilir misiniz? Birbiri içindeki daireler gibi yüz daireden fazla vardır. Her birisine karşı tesanüt ederek, el ele verip müdafaa vaziyeti almaya mecburken, onların hücumunu teshil etmek, onların harîm-i İslâma girmeleri için kapıları açmak hükmünde olan garazkârâne tarafgirlik ve adâvetkârâne inat, hiçbir cihetle ehl-i imana yakışır mı? O düşman daireler, ehl-i dalâlet ve ilhaddan tut, tâ ehl-i küfrün âlemine, tâ dünyanın ehvâl ve mesâibine kadar, birbiri içinde size karşı zararlı bir vaziyet alan, birbiri arkasında size hiddet ve hırsla bakan, belki yetmiş nevi düşmanlar var. Bütün bunlara karşı kuvvetli silâhın ve siperin ve kalen, uhuvvet-i İslâmiyedir. Bu kale-i İslâmiyeyi küçük adâvetlerle ve bahanelerle sarsmak, ne kadar hilâf-ı vicdan ve ne kadar hilâf-ı maslahat-ı İslâmiye olduğunu bil, ayıl. “


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com