Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

İçimizdeki Hayat


Cennet NEVA
5 Aralık 2015 Cumartesi 11:11

Nice birlik beraberlikle sevdiklerimiz, istediklerimiz, umut, ettiklerimiz, hasretlerimiz ve dualarımızla bir güne daha başlamak ne güzel değil mi? Kıymetli kardeşlerim. Çok sevdiğim bir Canım dediğim değerlime, sabah kahvaltısı için gittiğim, o envai çeşitliliklerle donanmış sevgisini de ekleyerek hazırladığı masada, bir an başımı kaldırıp balkon camından, sık ip dizeli perdenin ardından, karşımda gördüğüm yüksek binalar, beni alıp götürdü. Bir düşünce fırtınasına! Neler gelmedi ki aklıma, şu koca yüksek binalar içlerinde nice insanlar var. Herkes bu görünen duvarlar ardında gecelerini, gündüzlerini paylaştıkları insanlarla ayrı bir dünya ayrı bir hayat biçimindeler.

Kimi isteyip de hiç memnun olmadığı bir hayatın içinde, kimi aslında seviyormuş gibi rol yapmak zorunda olduğu ama sorumluluklar altında eşine bile söyleyemediği bir hayat. Kimi pişmanlıkları ve keşkeleri arasında bir şey yapamaması, kimi dış hayatından tamamen zıt farklı bir hayat, kimsenin görmediği bilmediği sadece birlikte dört duvar ardındaki hayatlarını geçirdikleri bir dünya. Birde dış yaşam sosyal alan var çoğunluğun paylaştığı. Üstüne başına çeki düzen verdiği, hal ve hareketlerine kıyafetine hatta ses tonuna dikkat ettiği dış âlem. Bu evdeki sadece ailenle paylaştığın bir hayat birde dışarıda yaşadığın arkadaşlarınla toplumla paylaştığın bir dünya var. İşte bu ikisinden apayrı sadece senin bildiğin, içindeki kendi âlemin, kendi dünyan, o ailenle paylaştığın her kesin gördüğü o âlemden saklı sadece senin düşüncelerin. Orada neler oluyor bu iki âlemi nasıl kumanda ediyorsun, nasıl hal ve hareketlerine yön veriyorsun oturup iç sesine, hiç sen nesin ne yapıyorsun diye o dış âleme, verdiğimiz önemi bir gün oturup sen ne menem bir şeysin bazen beni hep iyiye teşvik ediyorsun bazen de kötü şeyler hatırlatıyorsun. Hatta cürmünü aşıp beni eline alıyor, belki de hem dış hem iç âlemimi etkiliyorsun, Beni yakıp yıkacak mutsuz edecek şeyleri yaptırıyorsun.

Sen nesin kimsin dedin mi? İçimdeki iki ses biri iyiye git doğruyu yap, o yaptığın hem senin için hem herkes için ilerde de şimdide hayatını mahveder kendini heder etme der, diğeri iç sesini boş ver bir daha mı geleceksin dünyaya?  Kimseye sorumluluğun yok yaşa keyfine var kim kırılırsa kırılsın. Bu hayat senin hayatını pervasızca yaşa diye seni sürekli yanlış olana sevk eder. İşte bize üç dünya biri ev halimiz kimsenin bizi görmez deyip tabağa koymadan parmaklarımızla yendiğimiz, şişeyi tepemize dikip nasıl olsa kimse yok dediğimiz o dört duvar. 

Birde herkesle paylaştığımız kendimize çek'i düzen verdiğimiz tabakla çatal bıçakla yediğimiz, toplum kurallarına riayet ettiğimiz  dış ortama giderken en güzelleri giydiğimiz bir dünya, bir âlem. Kardeşlerim bütün bu hallerimize hareketlerimize yön veren biz izin verirsek eline alan bütün kötü olan her şeyi yaptıran nefsimize kulak vermeyelim ki kimseyi kırmayalım. Yunus Emre'nin bu mısraları ile devam edelim.
Bir kez gönül yıktın ise 
Bu kıldığın namaz değil
Yetmiş iki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil.

O iç sesimizle bize sabret bu dayanamayacağın hastalıkta geçer, sıkıntın biter, beklediğin gelir, yeter ki zanda bulunma bir kişi Hakkı'nda kötü düşünme, her şeyin mükâfatını Allah verir, her kesi sevindir, elinden gelen güler yüzü herkese  göster birine kapı aç birine selam ver, birinin halini hatırını sor. Bir hastayı ziyarete git, davete icabet et ve sende davet et evine. Bütün bunları severek isteyerek yap O zaman önce sen mutlu olursun hem karşındaki mutlu olur, çünkü bir bakmışsın başlayıp hemen son bulan bir günü severek sevilerek hoşlukla geçirmemiz hep beraber mutlu olmamızı sağlar. Kimseler görmedi bilmiyor dediğimizi de Allah görüyor bize şah damarından yakın olan Rabbim her şeyi biliyor. Her şeyin bir hesabının olduğunu düşünerek kime ne yapıyorsak aslında bunu yaşamadan görmeden iyiyi de kötüyü de, bu dünyadan göçmeyeceksek, neden kendimizi boş yere heder edelim. Yine yunus Emre'nin dediği gibi, Gelin tanış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimse kalmaz…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com