Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

İbretlik adam Haccac-ı Zalim


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Haccac bin Yusuf… M.661'de Taif'te doğdu ve 714'te Vâsit'te vefat etti. Emevî Devleti'nin ünlü devlet adamlarından; Irak genel valisi Haccacı Zalim… Halife Abdülmelik tarafından Abdullah bin Zübeyr'in isyanını bastırmakla görevlendirildi. Bu işi başarıyla yerine getirip Abdullah b. Zübeyr'i de öldürdükten sonra Emevîlere karşı başlıca isyan merkezlerinden biri olan Irak'a vali olarak atandı.

Pek çok kan dökülmesi ve kendisine "zalim" unvanının verilmesi pahasına Irak'ta Emevîlere karşı çıkan isyanları bastırdı.  İyi şeyler de yapmıştır. Mesela isyanları bastırdıktan sonra Irak'ı imar etti. Irak'ta birliği sağladıktan sonra, da,  Türkistan ve Hindistan'a doğru İslâm fetihlerini yeniden başlattı.

Bir gün Irak'taki vali ve yöneticileri, ayrıca halk tipi bazı adamları ve etkili kabile reislerini divanda topladı. Onlara "Ben nasıl bir adamım? Beni Nasıl biliyorsunuz?" diye sordu. Genel olarak: "Efendim, şükürler olsun ki, Allah sizi bizim gibi insanların başına vermiştir. Siz hem adaleti hem de dini ve dünyayı koruyan büyük bir adamsınız" diye cevap verdiler. Fakat Haccac bu süslü sözlerin yalan olduğunu biliyordu.

Konuşma sırası fakir ve kimsesiz bir adama gelmişti: Hacacc: "Efendim siz beni nasıl biliyorsunuz?" deyince adam şöyle dedi: "Sen Allah'ın belası melun adamın tekisin. Sen cini şeytanın arkadaşı ve insi şeytanların da reisisin. Fakat biz senden daha kötü bir hale geldik ki, Allah seni başımıza bela etmiştir."

Herkes dehşet içinde bu adamı dinliyordu. Sözlerinin bitirince Haccac yerinde kalktı ve o adamı alnında öptü ve şöyle dedi: "Hepiniz yalan söylediniz. Bir tek bu adam doğruyu söyledi. Evet, ben berbat bir adamım, ama siz yönetici olarak benim gibi zalim bir adamı hak etmişsiniz. Tebazeru Ete'ammeru Leküm=Siz Ebu Zerr gibi olunuz ben de Ömer gibi adil olayım" dedi ve bu adama hediyeler verirken kendisini metheden ilk konuşmacıların tümünü idam ettirdi.

 Haccac-ı Zalim döneminde çok zengin bir kabile reisi tutuklanmış ve hapsedilmişti. Fakat kabile reisi gardiyanı çağırarak onunla bir pazarlığa girdi. Dedi ki: "Ben sana 10 bin dinar vereceğim.

Ayrıca ömrün boyunca ihtiyaçlarını karşılarım. Bunun karşılığında benim ismimi ölenlerin listesinde göstereceksin. Cenaze aileme teslim edilecek bahanesiyle dışarı çıkar çıkmaz firar ederim ve Haccac bir daha beni bulamaz. İstersen sen de benimle birlikte kaçarsın" dedi. Gardiyan bu cazip teklifi kaçırmak istemedi, parasını aldı ve kabile reisini ölüler listesinde gösterdi.

Fakat Haccac: "Onun gibi şöhretli adamları ailesine teslim etmeden önce cenazesini görmem gerekir" deyince işler sarpa sardı. Gardiyan hemen kabile reisinin yanına dönerek: "İşler çok kötü, artık muhakkak seni öldürmem gerekir. Çünkü adını ölüler listesinde sundum, fakat Haccac cenazeni görmeye gelecektir. Seni sağ görürse kesin olarak beni öldürecektir.

Ölümden başka çaren yoktur" dedi. Kabile reisi çaresizdi, "Kurtulmak isterken 10 bin dinara ölümü satın alan adam" durumuna düşmüştü ve gardiyan tarafından iple öldürüldü


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com