Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

HZ. İSA'NIN DOĞUM GÜNÜ


Cennet NEVA
29 Aralık 2015 Salı 10:15

Hz. İsa’nın doğumunu (Miladi) başlangıç olarak aldığı için 1 Ocağa miladi takvim denir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, önce Hicri takvim, sonra da 1 Mart’ı yılbaşı kabul eden mali takvim kullanılmıştı.
"Noel” ile “yılbaşı” toplumumuzda birbirine karıştırılan iki kavramdır. “Noel” Hıristiyan inanışına göre İsa Peygamber’in doğum günü olarak bilinir öyle kabul edilir. Her birimizin çok iyi bildiği gibi, bizim bilmediğimiz 24 Aralık akşamı ve 25 Aralıkta kutlanır. (Hıristiyan mezhepler arasında tarih konusunda farklı görüşler de vardır.) Yılbaşı ise 31 Aralığı 1 Ocağa bağlayan gece kutlanır. 

ÂLİ İMRÂN / 55: 

Allah, şöyle buyurmuştu: “Ey İsa! Muhakkak ki seni vefat ettirecek olan ve seni Kendime (katıma) yükseltecek olan ve kâfirlerden temizleyecek olan Benim. Sana tabii olanları kıyamet gününe kadar, kâfirlerden üstün kılacak olan Benim. Sonra sizin merciiniz Benim (dönüşünüz Bana'dır). O zaman sizin ihtilâf etmiş olduğunuz şeyler hakkında aranızda hüküm vereceğim.)

Günümüzde ise Hıristiyanlığın özünden uzaklaştığını, Hz. İsa as'ın anlattığı hak dinden farklı bir dine dönüştüğünü görürüz. Bu Hıristiyanlığın özünden ayrıldığı gibi biz Müslümanlarda Kur’an'ı Kerim'i çok güzel kıratla okuyoruz, fakat Rabbimin bize ne dediğini bizim Nasıl kul olmamızı istediğini yani içeriğini bilmiyoruz. Fakat bugün yılbaşı kutlaması bizde nedir? Nasıldır? Kur’anı Kerim'de ayetlerde varmı? Ona değindiğim için bir dahaki sefere, Kur’an'ı Kerim'in içeriğini, nasıl niçin unuttuğumuza değineceğim inşeAllah. 

 

Hıristiyanların çoğu arasında Hz. İsa (as)'ın Allah'ın oğlu olduğu şeklindeki -Allah'ı tenzih ederiz- sapkın inanç benimsenmiş ve teslis inancı (üçleme; baba, oğul, kutsal ruh) asırlar önce kabul edilmiştir. Bu durumda, dinin aslından iyice uzaklaşmış olan günümüz Hıristiyanlarını da Hz. İsa (as)'ya uyanlar olarak kabul edemeyiz, çünkü Allah, Kur'an'ın birçok ayetinde "üçlemeye inananların inkâr içerisinde olduklarını bildirmiştir:

MÂİDE / 73: 

Andolsun ki, "Allah üçün, üçüncüsüdür (üç ilâh'tan biridir)." diyenler kâfir olmuşlardır. Ve tek bir ilâhdan başka bir ilâh yoktur. Ve eğer bu söyledikleri sözlerden vazgeçmezlerse, onlardan (bu sözlerinde ısrar edip) kâfir olanlara, mutlaka “elîm azap” dokunacaktır.)

Bir Müslüman’ın, Hz. İsa’nın veya başka bir peygamberin doğumunu kutlamasında herhangi bir sakınca  abes yoktur. Müslümanların peygamberler arasında ayırım yapmaması Ku’an’da üzerinde durulan bir husustur. Kur’an’da bu konuda şöyle buyrulur: 

BAKARA / 136: 

Deyin ki: “Biz Allah'a, bize indirilenlere, İbrâhîm as.'a, İsmail (as.) İshak (as.) Yâkub (as.) ve torunlarına indirilenlere, Musa (as.) ve İsa (as.) verilenlere ve (diğer) nebîlere, Rab'leri tarafından verilenlere (sahife, kitap ve vahiylere) îmân ettik. Onların arasından hiçbirini ayırmayız (fark gözetmeyiz). Ve biz, O'na teslim olanlarız.”)

O halde bir Müslüman, Hz. Muhammed’in doğumunu kutladığı gibi Hz. İsa’nın doğumunu da istiyorsa kutlayabilir. Bu anlamda Noel’in kutlanmasında dinen sakıncalı bir durum yoktur. Öte yandan yılbaşında olduğu gibi Noel’de de Kur’an’ın sınırları içerisinde edep sınırları içerisinde, hareket edilmeli, Allah’ın yasakladığı davranışlardan kaçınılmalıdır. Noel ve yılbaşı içki içmek, zina yapmak, kumar oynamak, israf etmek, yakıp yıkmak, için bahane olarak kullanılmamalıdır hareket etmemelidir.

 

Ne yazık ki, günümüzde bu günler Kur’an’da yasaklanan eylemlerin sık sık sergilendiği Müslümanlara yakışmayacak hareketlerin yapıldığı, günler halini almışlardır. Sonuç olarak İsa Peygamber’in doğum gününü kutlamak hiçbir İslami -yani Kur’ani- öğretiyle çelişmez. Ancak bugünlerde sergilenen eylemlere, hareketlere dikkat etmek gerekmektedir. Allah için evini çocuklarını, eşini dostunu sevindirmek bir ihtiyacını gidermek için elzem olan ihtiyaçlarının alınması, birbirinin aralarını birleşmesi, muhabbet olması, kardeşliğin akrabalığın devamı, çocukların birbirini tanıması bölüşmek paylaşmak ikram için birliktelik, kardeşlik ağız tadıyla, geçirmek hepsinden iyidir.

 

Bu tür bir kutlamanın kültürümüzde yeri olmadığı iddiasına da kısaca değinmek istiyorum. Bir eylemin Türk örf ve âdetinde yeri olmaması onu dinen sakıncalı kılmaz. Ne yazık ki din ile geleneği, örfü ve âdeti eşitleme yaklaşımı toplumumuzda yaygındır. Sadece halk düzeyinde değil, toplumu aydınlatması beklenen yetkililer düzeyinde de bu yanılgıya sıklıkla rastlanabilir. Bir eylem Kuran’ın genel veya özel hükümlerine aykırı olmadığı topluma zarar vermediği sürece caizdir. Toplum tarafından benimsenip benimsenmemiş olması onu daha “İslami” kılmaz. O halde sırf batı’dan geliyor diye bir kutlamayı yasaklamak hatalı bir eğilimdir. Nitekim doğum günü veya mezuniyet kutlamaları gibi birçok kutlama da batı kökenlidir. Hatta bazı yemek yeme alışkanlıklarımızdan tutun da kıyafetlerimize kadar batı’dan kültürel olarak birçok şey aldığımız ve tatbik ettiğimiz söylenebilir.

 

Bu tür etkilenmeler gayet doğaldır, tarihin her döneminde hâkim kültür değerlerini  etkiler. Kültürel endişelerle bu tip uygulamalara karşı çıkılması da elbette mümkündür; fakat kültürel örf adetlerin yok olmasından endişelerden dolayı gösterilen bu tavır dini korkulardan emaniye bilgilerle, karıştırılmamalıdır. Bu etkilenmelerin sakıncalı olup olmaması ayrı bir tartışmadır, ancak şurası kesindir ki bir eylemi, sadece, Batı’dan veya herhangi bir yabancı kültürden alındı diye reddetmek Kuran’ın bir gereği değildir. Hoşumuza gitmeyen her bir eylemi “caiz değil” diye kötülemek hatalıdır. Rabbim Kuran'ının bizlere öğrettiği gibi yaşayanlardan kimseleri kırmadan, küçük düşürmeden birbirimize saygılı kardeşlik birliktelik düsturuyla nice güzel senelere ulaşmayı vatanımızda milletimizle beraberce yaşamayı, her birimize nasip etsin Rahman ve Rahim olan Allahım mutlu, huzurlu, saadetli, sağlıklı, beraber, kardeşçe yaşayacağımız yıllar nasip etmesi dileklerimle…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com