Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Hüseyin Yeşilgöz'e destek olalım


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Gurbette olunca insan memleketiyle ilgili haberlere, programlara daha çok ilgi gösteriyor. İşte ben de Ankara’da bulunduğumdan dolayı memleket hasretini Kanal Urfa’yı izleyerek gidermeye çalışıyorum.

Mesela Kanal Urfa’da “Ustaların anısına” diye bir program var ki, mümkün oldukça kaçırmam. Rahmete kavuşmuş güzel sesleri o programda bulurum…

Bir süre önce, bu arşivleri elinde bulunduran Hüseyin Yeşilgöz, telefonla arayıp arşivine koymak üzere benden eski plak, bant ve resimleri istedi. Ben de elimde bulunan plak bant ve birçok eski müzisyenlerin resimlerini kendisine gönderdim. Tabii bu arada, Hüseyin Yeşilgöz’ün sadece benden değil bütün hemşehrilerinden böyle talepte bulunduğunu öğrendim. Hatta bu konuda kendisine yardımcı olmamızı istedi ve Şanlıurfalılara seslenerek, “Büyük bir arşiv yapıyorum. Elinde eski plak, kaset ve resim bulunan hemşehrilerimden bana katkı sağlasınlar. Bu serler gelecek nesle kalsın” dedi.

Sayın Yeşilgöz’ün böyle bir hizmette bulunması hoşuma gitti. Buradan bütün hemşerilerime sesleniyorum; Bu çağrıya kulak verelim. "Elimizdeki eserleri ortak kullanıma açalım. Meraklı bütün insanlar bundan faydalansın.”

Halkımız daha iyi tanısın diye Hüseyin Yeşelgöz’ün özgeçmişini kendi anlatımıyla sunuyorum:

1963 yılında Urfa’da doğdum. Askerlik görevine gidinceye kadar Viranşehir’de yaşadığım. Vatani görevimi bitirdikten sonra Mersin’e yerleştim. Mersin’de ticaretle uğraşıyorum. Müziğe merakım rahmetli Abdullah Uyanık’la tanıştıktan sonra başladı. Gittiğim her il ve ilçede hatta köylerde eski plak ve bant arıyorum. Urfalı müzisyenlerin yanı sıra  Türkiye’nin her yerinden eski müzisyenlerin plak ve bantlarını toplayıp arşivimde saklıyorum.”

Yeşilgöz, arşiv çalışmasında kendisine destek olan isimlerini şöyle sıraladı:

Abdullah uyanık,  A.Kadir Algın Hoca, M.Akif  Baybostancı, Akif Hoca, Ahmet demir, Mehmet Nacak, Seyfettin Sucu, Mustafa Savaş, Mustafa Boydağ, Abuzer Akbıyık, Akif çekirge, Halil Kendirli, Mehmet Delioğlu, Osman Uluoğlu, (Azem) İsmail Badıllı, İbrahim Urfalıoğlu, Yusuf Oktay, Kral Plak  Mehmet Erbil, Emin taşkıran, Aziz Savaş, İzzet Çullu, Çulcu Abbas, Nuri Yıldırım, ŞURKAV.

“Türkiye’nin en büyük bağlama yapımcılarından ve bağlama çalanların ustası Aziz Çekirge ve isimlerini unuttuğum bir çok müzisyenden yardım gördüm. Hepsine ayrı ayrı minnet borcum var” diyen Hüseyin Yeşilgöz’ün telefonu şöyle: 0546 963 80 63


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com