Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Hırsızlık Cenneti Türkiye!


Hüseyin KAYA
11 Mart 2012 Pazar 11:40

Evet, hırsızların, gaspçıların, soyguncuların tecavüzcülerin en rahat at koşturduğu bir ülke Türkiye olmuştur. Bu hırsızlık bazen devlet güdümünde, bazen de göz açıkların hırslarıyla yaptığı faaliyetlerle olmaktadır. Nedense bilinmez ama her türlü haydutluğun rahatça yapılabildiği bir ülke haline geldik. Atalarımız ne güzel söylemişler “balık baştan kokmuş” diye evet bizde de balık baştan kokmuş neden mi? Çünkü bizi idare edenler adaletsizliğe, hukuksuzluğa başvurunca hırsızlara, soygunculara tecavüzcülere vb. şahsiyetsizlere gün doğar.
Her gün medya önüne çıkıp adaletten, hukuktan bahsedenler demokrasinin hâkim olduğunu ve herkesin bu demokrasi içinde hoşça yaşamaya gayret etmesi gerektiğini söyleyenler dönüp arkalarına bakmalı nasıl bir ülkede yaşadığımızı görmelidir bence.
Anayasamızda yer alan kişi hak ve özgürlüklerinin nasıl çiğnendiğini iyi görmeli sadece kendileri haksızlığa uğradıklarından adalet, hukuk naraları atmamalı.
Her gün medyada adam öldürme, tecavüz, hırsızlık, gasp ve soygun gibi haberler yer almaktadır. Neden mi çünkü yasalarımız yeteri kadar caydırıcı değil. Çünkü gerçekten adalet yerini bulmuyor. Haksızlığa uğramış olanlar mahkemelerde sürünmekte yıllarca adalet aramaktadır. Buna rağmen adalet yerini bulmamaktadır. O zaman da kişi kendi hukukunu adalet anlayışını ortaya koyarak haklı durumdan haksız duruma düşmektedir. Hal böyleyken suç sayısı giderek artmakta ve ceza evleri birer barınma, sığınma evlerine dönüşmektedir. Devlet milyonlarca lirayı ceza evlerine hukuk giderlerine harcamak zorunda kalmaktadır. Adalet bakanlığı yıllardır yaptığı çalışmalarla mahkemelerin yükünü azalmaya çalışmakta ancak yaptığı çalışmalar geçici olmaktadır bir tarafı düzeltirken diğer taraftan yeni bir hukuksuzluğa meydan vermektedir.
Türkiye’de suç unsurlarının önü kesilemez olmuştur. Devlet vatandaşını hırsızdan, soyguncudan, sahtekârlardan koruyamazsa devletin otoritesi tartışılır hale gelir. Adalet güvenirliliğini sarsar mahkemeler adalet dağıtmaktan uzak kalır. Bugün ülkemizde enerji açısından hep elektrik kaçağından, su kaçağından v.b olaylardan şikâyet eder dururuz. Ancak hiç düşünmez miyiz neden bu kadar çok elektrik, su kaçağı olmuştur diye. Acaba tek suçlu vatandaş mıdır? Yoksa bu sucun oluşmasında devlet de pay sahibi midir? Ülkenin sosyal, ekonomik durumu ortada, işsizlik oranları, gelir düzeyleri devletin uyguladığı ekonomik ve siyasal istikrarla oluşmaktadır. Buna rağmen siz her dönem elektrik ve suya zam yaparsanız ve hiçbir mantığa sığmayan kalemlerle faturalarda halkın cebine el atarsanız, ilgi ve alakanın olmadığı vergileri koyarsanız ve kanunlarınız yeteri kadar caydırıcı değilse bu tür şeyler her zaman yaşanır ve siz önüne geçemezsiniz. Bu ülkede dürüst bir şekilde elektrik ve suyunu kullanan ve faturalarını düzenli ödeyen kaçağa tenazül etmeyen kesimi cezalandırırsanız, işin kolayına, hukuksuzluğuna kaçarsanız elbette bunun bedelini ağır ödersiniz. Geçenlerde Sayın enerji bakanı Taner yıldız elektrik faturalarındaki haksız kalemlere değinirken ne yapalım açığımız var kapana kadar almaya devam edeceğiz demekten çekinmemiştir. Soruyorum siz bu hukuksuzluğu hangi güç ve hakla yapma cesaretinde bulunuyorsunuz? İnancınızı hiç sorgulamayı düşündünüz mü?
Bu nasıl bir adalet anlayışı kaçak yapanların yükünü faturalarını dürüstçe ödeyenler mi çekmeli? O zaman her fırsat kollayan hırsızlık yapsın ne de olsa yapamayanlardan tahsil ediyoruz düşüncesi hâkim sizde. Ama her şeye rağmen hiç kimsenin kaçak elektrik kullanmasından taraf değiliz. Buradan hükümete seslenerekten toplumda adaletsizliğe, hukuksuzluğa sebebiyet oluşturan sıkıntılara çıkaracakları kanunlarla el atmalıdır. ( bankaların, GSM şirketlerinin v.b. yaptıkları tek taraflı hak korumalı maddeleri sözleşme metinlerine koyarak hukuksuzluk yapmaları gibi, ) tüketicinin korunması gerekmektedir. Tüketici ve vatandaş haksızlıklardan ve adaletsizliklerden korunduğu sürece huzur ve güven ortamı oluşur. Adalet güçlülerin değil her kesin hakkı olmalıdır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com