Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Hırsız Kim?


Hüseyin KAYA
5 Şubat 2015 Perşembe 14:42

 Hırsızlık suç mu değil mi diye hep düşünürüm. Bugünlerde kararımda yavaş yavaş netleşmeye başladım. Her ne kadar kanunlarda hırsızlığı suç sayan maddeler olsa da hiçbir hırsız yakalandığında ceza almıyor. Her hırsızlık olayından sonra hırsız yakalanıp mahkemeye çıkarılınca tutuklanmaları yerine serbest kalıyor gerekçeleri nedir anlayamadım doğrusu. Bu hırsızların suç dosyaları birikecek kabaracak ta ki cana kast edene dek. Ancak o zaman hırsızlıklarından dolayı ceza alıyorlar. Bu da hırsızları cesaretlendiriyor. Korkmadan çekinmeden rahatlıkla suç işlemeye devam; yani durmak yok yola devam misali.

 Allah aşkına bu hırsızlığı meslek haline getiren suç makineleri bir günahsızısın canına, kanına girmeden prangalara vurulsa olmaz mı?

Asıl işin özüne gelmek istiyorum. Elektrikte ki hırsızlığa ve elektrik şirketlerinin denetimsizliği ve de vatandaş mağduriyetlerine.

 Harama ve devletin malına kastı olan veya çok azı gerçekten yoksul olan bazı kesimler elektrik kaçağını hakmış gibi görüp çalıyorlar. Bu hırsızlığı devlet veya şirketten çaldıklarını sanıp marifetmiş gibi anlatıyorlar. Ama şu bir gerçek ki 80 milyon insanın hakkını çaldıklarını bilsinler. 

 Şirketlerin denetimsizliği devletin zafiyetlerini ortaya koyuyor. Çünkü özelleştirilen sektörler elden çıkarıp gerisini Allaha havale etmek yeterli gelmiyor. Kimse dürüst ve Allah korkusuyla iş yapmıyor, çünkü insanoğlunun gözü doymuyor ne kadar varlık ve zenginlik olursa olsun daha çok olmasını isterler. Bunun için devlet özelleştirdiği sektörleri denetimsiz bırakmayacak, antlaşma maddelerinde vatandaşın haklarını korumasını bilecek. Vatandaş mağduriyete uğratılmayacak.

 Elektrik şirketleri işleyişlerindeki başıboşluktan faydalanarak faturalarda envai çeşitlerde hilelerle vatandaşı soymaya çalışıyor. Faturalarımızı incelediğimiz zaman tüketim bedeli dışında tam tamına 10 farklı kalemden tahsilât yapılarak vatandaş soyuluyor. Bunun en haksız olan kalem ise kayıp kaçak bedeli hiçbir şirket kayıp kaçakla mücadele etmiyor. Çünkü ellerinde sağlam( enayi) olarak gördükleri dürüst vatandaşlar var. Kayıp-kacak ve diğer 9 kalemden tahsilât yaparak kar cirolarına kar katıyorlar, hangi dağıtım şirketi

zarar ettiklerini açıklamıştır. Tüketim bedeli 154,34 TL’lik bir fatura hırsızlıkla birlikte bu fatura 234,40 TL oluyor. Çalınan net para 80,06 TL’dir. Yani soygunun boyutu tüketimin farklılaşmasıyla o da farklılaşıyor. Şimdi soruyorum: hızsızlık yapanların cefasını dürüst vatandaş çekmek zorunda mıdır? Hayır, elbette ama gelin görün ki çekiyorlar. Şirketlerin hırsızlıklarını ve vatandaşın mağduriyetine yasal zemin hazırlanması için birkaç art niyetli veya kandırılmış milletvekili yasa teklifi hazırlamaya ve sunmaya başlamıştır. Ey sevgili milletvekilim sizi şirketler değil vatandaş seçiyor bunu unutmayın bence.

 ENDİŞEM ŞU EĞER GERÇEKTEN TEKLİF YASALAŞIRSA ÇALAMAYAN ,KAÇAK YAPMAYAN VATANDAŞ DA ÇALMAYA ZORLANACAKTIR.


YORUMLAR
  • yorum2015-02-09 14:18:47mehmet alay

    hırsız kim? bence sende haklısın. At izi İt izi karışmış durumda.

  • yorum2015-02-06 15:37:29TACETTİN ÇOBAN

    Helal Olsun Hüseyin Bey. Yüreğinize sağlık.Kaleminize kuvvet.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com