Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Emin KUŞ

Herkesin Aday Olma Hakkı Var Amaaa..!


Mehmet Emin KUŞ
7 Kasım 2013 Perşembe 13:28

Demokrasiyi sevmem, demokrasinin insanlığa bir kurtuluş reçetesi sunacağına da inanmam, demokrasi de diğer beşeri sistemler gibi iyi tarafları olan bir sistem olabilir ancak sonuçta “beşer şaşar” misali beşeri sistemler her zaman şaşırmaya ve şaşırtmaya mahkûmdurlar. Ben İslami sisteme, Kuran-i sisteme inanan ve Yaratıcının emrettiği üzere İslam şeriatı üzere idare edilmeyi isteyen biriyim.

Ancak madem ülkemizde demokrasi geçerli ve demokrasinin de bazı kuralları var, o zaman oyun kurallarına göre oynanır ilkesince; her Türkiye vatandaşı önünde yasalarda belirtilmiş hukuki bir engel yoksa aday, ya da aday adayı olabilir. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Sıkıntı şudur; her işte olduğu gibi siyasette de aday olacak kişi, kendini tartmalı, kendini sorgulamalı… Ve acaba “ben bu işe ehil miyim? Ben bu sorumluluğu kaldırabilecek kapasitede miyim? Bilgi, birikimimle, ağırlık ve sorumluluk bilincimle bu göreve hazır mıyım?” Diye kendine sormalı ve öylece bir sonuca varmalıdır.

Siyasette ve özellikle belediye başkanlığında Ufku geniş, ekiple çalışmayı bilen, paylaşımcı ve istişare bilincinde olan kişi faydalı ve verimli olur. Dava adamı olmayan, vizyon ve misyon sahibi olmayan bir kişi faydalı olamaz… Üstlendiği davanın/görevin bilincinde olmayanlardan istifade edilmez.    

Tamam demokratik sistemlerde yaşını doldurmuş her birey bağımsız yâda herhangi bir siyasi partiden adaylık başvurusunda bulunabilir. Aday da olabilir. Hatta seçilmesi de mümkündür.

Ancak sıkıntı seçildikten sonra başlar. Çünkü ehil değilse, o yükü taşıyacak kapasitede değilse o zaman 5 yıl boyunca seçildiği yerde baş belası! Olur.

Bu ilçe olsun, büyükşehir olsun, encümen olsun, vekil olsun fark etmez. Siyasetteki tüm birimler için geçerlidir.

Önümüzde yerel bir seçim var ve aday adayları başvurularını yaptılar. Bazı aday adayların açıklamalarına baktım gülmekten kendimi alamadım. Adamın biri şöyle bir açıklamada bulunmuş: “baktım siyasette bir boşluk var, bende bu boşluğu doldurmak için aday oldum” okuyunca o anda içimden şöyle geçti; bence siyasette boşluktan ziyade boş adam çok!

Burada başta Ak parti olmak üzere tüm partiler aday belirlerken ince eleyip sık dokumak zorundalar. Partiler, özellikle belediye seçimlerinde vasıflı ve proje sahiplerini dikkate almalıdırlar. Belediyecilik proje üretmek, gerçekleştirmek ve ekiple çalışma sanatıdır.

İkinci bir konu: bazı sohbet meclislerinde, yâda bazı haberlerde bazı insanlar ısrarla kimi insanların adaylıklarının kesin olduğu savını ortaya atmaktadırlar. Bilinsin ki son ana kadar (partiler tarafından resmi olarak açıklanmayana kadar) hiç kimsenin adaylığı kesin ve garanti değildir. Vesselam…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com