Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

HEDİ HEDİ DEMOKRASİ


Recep Akyol
3 Ekim 2013 Perşembe 11:53


Barış ortamı gündemine yıllardır yerleşen ve tartışılan Yeni Anayasa çalışmaları ağır aksak olsa da totaliter Muhalefet anlayışına rağmen Başbakanın açıklamış olduğu Demokrasi Paketi birçok eleştiri ve tartışmaları beraberinde getirdi.

Bu paket Başbakan’ın deyimi ile ne ilk ne de son olduğuna böyle bu paket Türkiye toplumu için seçim öncesi Türkiye siyasetine  verilen diyet gibidir. Böyle bir reçete ne Kürtlere ne Türklere ve ne de diğer azınlıklara şifa getirmez.

Bu demokrasi paketini sindire sindire yavaş yavaş ve aşama aşama yapılması Militarist Kemalizmin duvarlarını yıkmaya yönelik olduğunu görüşündeyim. Diğer Muhalif partiler BDP Hariç sağcısı, solcusu, milliyetçisi değişimin ayak seslerine dahi tahammül etmedikleri ve hazmetmedikleri görülmektedir.

Ülkede ki Kürt Siyaseti ile beraber ortaya çıkan var olma hareketi ve diğer yandan 30 yıllık savaş sonrası tarafların barış sürecini yakalayıp barışın geleceği açısından silahlı mücadeleye son vermenin bir takım haklarının olması çok doğaldır.

Sorun açlıksa iki tarafında karnını doyurması gerekir. Yağacak yağmurdan ıslanmadan herkesin korunmaları gerekir diye düşünüyorum.

Kürt diline karşı yasal düzenlemelerin olması üç harfin artık söylenebilmesi bunların tümü iyi niyet göstergesidir. 90 yıldır Kürtlere, Türklere ve diğer azınlıklara dayatılan ‘Türküm doğruyum çalışkanım’ andına son verilmesi doğru kararlardır.

Artık bu kandırmaca ya kimse kulak asmıyor. Çalışkanlık ve doğruluk yalnız Türke özgü bir şey değildir. Çalışkanlık ve doğruluk insanlığın ve İslam ın özüdür. Her kavme ait insanların kendi kavmini sevmesi doğaldır. Fakat Milletler arası üstünlüğü de insanlar arası üstünlüğü de yüce ALLAH Hiç kimseye vermemiştir.

Açıklanan paketten beklenen yargı ve cezai iyileştirmeler görülmedi. KCK Örgüt yapılanması suçlamaları ile cezaevlerinde tutuklanan bir çok insanın halen tutuklu kalmaları resmen bir trajedidir.

Türk Muhalefetinin eleştirilerinden dolayı bir çekince varsa bu doğru değildir

AK Partiye yönelik Ergenekon yapılanmasından dolayı tutuklu Türk vekiller aydın ve yazarlar dahi bırakılırken Kürt vekillerin ve Kürt düşünce adamlarının bırakılmaması çifte standarttır. Bu tür ayrımcılık AK Partinin Kürt sorununun çözümüne olan samimiyetini ifade etmektedir.


Asıl olan barışın sağlanması ve toplumsal uzlaşma için yapılması gereken Ceza Muhakemeleri usul ve Kanunlarının değiştirilip Avrupa İnsan Hakları Normlarına getirilmesidir. Bu tür yasal düzenleme ile Türkiye Siyasetinin önünün açılacağı bununla beraber ekonominin de istikrar kazanacağı görüşündeyim.

Siyasi İstikrar Sosyal Barışı ve Ekonomik İstikrarı da beraberinde getirir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com