Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Cennet NEVA

Hedefimiz Rızayı İlahi Olmalıdır


Cennet NEVA
8 Mart 2016 Salı 11:01

Hafızasını temizlemek düsturuyla ulaştığı her insanın hayatında ayrı bir güzellik kapısı açmaktadır kur’an-ı Kerim. Her anımızı her günümüzü etkili istemleri bizim bilemediğimiz, belki de ilk duyduğumuz bizim için en doğru sözlerle bakış açısını yakalamamıza çalışan, İnsanları bulup onların sohbetleriyle nasihatleriyle daha güzel olacak yaşantımız. İnsanlar hayat ve ölüm bulmacalarını çözmek için yaratıldılar. Hayatımızı, hayatın hayatı” olan Mutlak 
Kur’an’ın bizden istediklerini tam olarak anlatan Allah dostlarıyla anlamlandırarak tatlı ve yaşanabilir bir hale getirmek olmalı amacımız. Hayat bir koşu, bir yarıştır. Yaşamımızın önüne birçok engel çıkacak bu yarışta. Bu engelleri sabırla takılmadan, yaradanımızın ismini zikrederek ve düşmeden hedefe varmaya çalışacağız.

Hedefimiz  menfaat değil, rızayı ilahi, yani, Allah’ın hoşnutluğudur. Hedefe ulaşma düşünce ve isteği hayatımızı daha iyi anlamak ve insan dünyasına gerçek bakış açıları yakalamak istiyorsanız bize katılabilirsiniz, hatta bu okuduklarınızı her anınızda uygulayabilirsiniz. Hayatımız eğer sadece doğrular üzerinde, giderse hiç bir yanlış bizi bulamaz. Nasıl mı? Düşünün bizlerdeki bu Nefs olduktan sonra illaki hata yaparız, birilerinin Hakkı'nı kasbederiz. Ansızın gördüklerimiz, hakkında bile içeriğini bilmeden şekliyle şemalıyla, kıyafetiyle hemen bir ön yargı oluşuverir aklımızda iç âlemimizde. Belki de bizim hakkımıza göz dikerler, hatta bırakın göz dikmeyi kalplerinden geçirip uygulamasına bile geçerler. Birde insanın kalbini kırmak var ki işte ona Rabbim derhal bir iç sıkıntısı verir. Hem bu âlemde hem ebediyyen Mutlu olamayız. Bu kırdığımız kalp yüzünden.

İnsanın dış görünüşüyle kalbinden geçenler nedir? Sadece insan kendi bilir, uzuvları bilir birde ona şah damarından yakın olan Rabbi bilir bu herkes den gizli olan duyguları düşünceleri. Rabbimin bilmesi en önemlisi ve kaçışı olamaz. Düşünün içimizden geçirip yapmadığımız kötü bir düşüncede hemen Allah'ın dizaynı devreye girer ve insana azap eder gönül sıkıntısı verir. İnsan ne kendisiyle özdeşleşen faaliyetleriyle, ne de zekâsıyla dünyada bulunduğu merkezi yere sahip olmuştur. İnsan kulluğa bakan ulvî yönleriyle asıl yerini kazanmaktadır. Ne var ki, insan gafletle zaman zaman yaratıcısını unuttuğundan sürekli vahyin uyarıcı ve hatırlatıcı soluklarına muhtaçtır.

İşte hepimizin her an ah, bir zengin olsam, cami yaptırırım muhtaçlara dağıtırım, ah bir elimde olsa diye başlarız hayıflanmaya. Olsa ne olur olanlar ne kadar mutlu olabildiler. İnsan imtihan olan yaşantısına çıktığı sürece zirvelere adaydır. Yolda kalanlar, vasıtalara takılanlar, gayeden sapanlar insanlık yarışından koparlar.

Çağımız insanı bunalım geçiriyor. Nefsinin hoşuna giden zamanını, ömrünü boşa geçirmeye yarayan birer bulaşıcı hastalık gibi şunu almalıyım bu makamda olacağım, kızım, oğlum düşünceleri insanlara musallat olur. Gönüllere, nefslere ve kalplere çeşitli dünya düşünceleri haksız yere taht kurmuşlar. Nefslere bu haddinden fazla gereksiz düşünceleri onlara verilen değerleri temizlenmedikçe cemiyet  topluluk bir bulaşıcı hastalık gibi sararıp solmaya hem bu âlemlerini hem ebedi âlemlerini heba etmeye mahkûmdur.

Dışımızdaki kendimize ilahlaştırdığımız gereksiz düşüncelerden kurtulmak istiyorsak önce 
içimizdeki taparcasına kıymet verdiklerimizden kurtulmak zorundayız. Evet, ilk Müslümanların  ilk işi Kâbe’yi putlardan arındırmak olmuştu. Bizim de ilk işimiz “kalpleri olmazsa, olmaz dediğimiz tapacak kadar değer verdiklerimizden kurtarmak olmalı”. İnsan olmanın ve insanlığı kurtarmanın ve hayata anlam katmanın biricik sırrı burada saklıdır. Şu ana kadar bizleri akıllarımızı gönüllerimizi tamamen kabzeden bizi bizden alan bizi sadece mezara kadar takip edeceklerimizden bahsettik. Kur’an'ı kerim ve Kur’an'ı Kerim'i bize öğretecek Allah'ın bizden ne istediğini bize anlatıp iki cihan saadetine kavuşmanıza vesile olacak mürşidlerimizi bulmayı, Allahım dileyen isteyen tüm kardeşlerimize nasip etsin. Huzurla kalın. 


YORUMLAR
  • yorum2016-03-09 15:21:10leyla aç

    Bravo sayın yazar güzel konulara temas etmişsin. inşallah bu dediklerni kendinde uyguluyorsundur.

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com