Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Hayrola Tezkere!!!


Hüseyin KAYA
22 Nisan 2014 Salı 18:55

  Türkiye büyük millet meclisinin açılmasıyla birlikte ilk olarak sınır ötesi savaş tezkeresi görüşüldü. Aslında gönül isterdi ki hayırlı uğurlu olsun diyelim bu tezkereye. Ancak bu tezkerenin ne hayrı ne de uğuru var. Neden mi? Çünkü adı üzerinde savaş tezkeresi…
                        Savaşın konuşulup tartışıldığı bir ortamda ne hayır bekleyebilirsiniz ki.
  Mecliste yer alan ve savaş tezkeresine bilinç dışı evet diyen partiler, bu tezkerenin ne anlama geldiğini, neye mal olacağını, kar ve zararını düşünmeden karar verdiler.
  Bu kararı milliyetçi duygularla düşünüp aklıselimi arka plana atarak alelacele görüşüp karara bağlayanlar hemen ertesi günü rüyadan uyanıp kararını verdikleri savaş tezkeresinin içeriğini, amacını ve niçin evet dediklerini kamuoyu karşısında bir birlerini suçlayarak tartışmaya başladılar.
  Anlaşıldı ki bu savaş tezkeresine evet diyen partiler Türkiye’nin gelişimi önündeki engelin gerçek yüzüyle karşılaşmamış ve karşılaşmak istememişler.
  Bakıyorsunuz derin milliyetçi duygularla MHP çıkıp oradan bağrışıyor: sayın başbakana “kandile inmemek üzere Türk bayrağını çek “ diyor bu bayrakla terör bitecek sanıyor.
  Anlaşılıyor ki bu düşünceyi ortaya koyanlar uluslar arası ilişkilerden bihaber. Şimdiye kadar hangi ülke başka bir ülkenin topraklarına bayrağını çekmiştir.
  Her ne sebeple olursa olsun biz Türk bayrağını kandilde dalgalandırdığımızda bu savaş nedeni sayılmaz mı acaba. Ben mi yanlış biliyorum!
  Ben şunu anlatayım hangi halktan/milliyetten olursa olsun faşist milliyetçilik olduğu sürece sorunların çözümü mümkün olmayacaktır. Bu tür düşünceler can buldukça Türk –Kürt savaşı devam eder. Türk- Kürt kardeşliği hayal olur. Böylece bu kazan kaynamaya devam eder.
  Sonuç olarak bu savaş tezkeresi Türkler ve Kürtler arasında çok derin yaralar oluşturacak ve bugünkü karma karışık olan ortan gittikçe daha da huzursuzlaşacaktır. Vatandaş artık korkuyu ensesinde hissedecek. Özellikle doğu ve güneydoğuda görev yapan devlet memurları ve bölge halkı gerilen ortamda devletin koruyucu ve kollayıcı gücünden umutsuzlaşacaktır.   Çünkü yarınlarıyla ilgili kaygıları taban yapacaktır.
  Yani anlaşılıyor ki savaş tezkeresi hiç de hayra alamet değildir. Bir taraftan barış ve huzur ortamından bahsederken diğer taraftan da savaş senaryoları konuşulamaz. Eğer savaş ve barış söylemleri bir arada kullanılıyorsa, ciddiyetsizlik ve samimiyetsizlik ön plana çıkar.
  Zaten yıllardır bu ülkede hep savaş söylemleri ön plana çıktı. Bugünkü savaş taraftarlarının yaptığı gibi. Oysa hepimiz biliyoruz ki savaş ve çatışmayla bu sorunlar çözülmüyor. Adam akıllı oturup sorunları gerçek nedenleriyle tartışmak ve sorunlara çözüm üretmek gerekiyor.
SAVAŞ HİÇ BİR ZAMAN ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLAMAZ. BUNU İYİ BİLMEMİZ VE ANLAMAMIZ GEREKİYOR.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com