Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Hayız Ve Nifas Hakkında Ortak Olan Hükümler


18 Mayıs 2012 Cuma 12:14
Yaratıcımız, yaşatıcımız ve idarecimiz olan yüce Allah mükellef olan biz Müslüman kullarına bazı şeyleri yapmamızı emir buyurmuş bazı amelleri yapmamızı da yasaklamış ve haram kılmıştır. Bunlardan bir tanesi de hayız ve nifas halinde ki kadınlarla olan ilişkilerimizdir. Dün akşam beni telefon ile arayarak bu konuyu sual ettiler:
EL CEVAP: Bu konu ile alakalı olarak yüce rabbimiz kur’an-ı Kerimin bakara suresinin 222.Ayeti Kerimesinde şöyle buyurmuştur. “(Ey Resulüm)Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki, O bir rahatsızlıktır. Bu sebeple ay halinde olan kadınlardan uzak durun.(cinsel ilişkide bulunmayın)Temizleninceye kadar onlara(ilişki için)yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah ın size emrettiği yerden(önden) onlara yaklaşın. Şunu iyi bilin ki, Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.”

Kur’an-ı Kerimin ilk ve en büyük müfessiri ve yaşayan kur’an olan Resul-i Ekrem(sav) de hadis-i şeriflerinde: “Ne hayızlı bir kadın ve ne de cünüp olan bir kimse Kur’an-ı Kerimden bir şey okumasın.” Diye buyurmuştur. Başka bir hadislerinde ise “Şüphesiz ki ben mescidi ne hayızlı kadın için ve ne de cünüp olan kimse için helal kılmam.” Diye buyurmuştur.
Bu Ayet-i Kerime ve hadis-i şeriflerden müstefad olan fakihler şu hükümler üzerinde hassasiyetle durmuşlardır. Bu hükümleri kısa ve özet halinde açıklayalım. Allah u zül celal Hz HAVVA (RH) YI Hayız ve nifas ile mübtela kılmış bu hal kıyamete kadar devam etmek üzere bütün benat-ı Âdeme Amm ve şamil kılınmıştır. Hayız kanı bazı kızlarda dokuz yaşında başlar ve kan kesilme zamanına kadar genellikle 55 yaşına kadar devam eder. Hayız kanının en az süresi üç gün, en azamisi ise on gündür. Üç günden az veya on günden fazla olursa o zaman ÖZÜR kanıdır. Hamile olan kadından hayız kanı akmaz. Şayet O halde kan gelirse hemen Tıbben tedavi olması lazımdır.
1.- Hüküm: Hayız ve nifas halinde Namazın edası da kazası da kadından düşer. Yanı hayızlı ve nifaslı olan kadın vakit namazlarını kılamadığı gibi daha sonra onları kaza da etmez.
2.-Hüküm: Hayız ve Nifas halinde ki kadın ramazan ayında orucunu tutmaz. Çünkü O halde oruç tutması haramdır. Hayız ve Nifas halinden temizlendikten sonra tutmadığı gün sayısınca orucunu kaza eder.
3.-Hüküm: Hayızlı ve Nifaslı kadınla cinsel ilişkide bulunmak haramdır. Unutarak veya hata ile cinsel ilişkide bulunan insan Tevbe ve istiğfar eder. Bir veya yarım ALTIN sadaka vermesi gerekir. Şayet kasden cinsel ilişkide bulunursa günahı kebair işlemiş olur. Şayet helal dır diyerek bu fiili işlerse KAFİR olur.
4.-Hüküm: Hayızlı ve nifaslı veya cünüp olan kimseye ister oturmak için olsun isterse ibadet etmek için olsun MESCİDE yanı CAMİYE girmesi HARAMDIR.
5.-Hüküm: Hayızlı ve nifaslı kadın dıştan da olsa Kâbe-i Muazzamayı tavaf edemez. Haramdır.
6.-HÜKÜM: Hayızlı ve Nifaslı kadın KUR’AN-I Kerimi eline alamaz ve ezbere de olsa kur’an okuyamaz.
7.-HÜKÜM: Hayızlı ve nifaslı kadınların kan kesilince hemen güsul abdesti almaları vaciptir.
Kısa ve öz olarak açıkladığım bu hükümler genellikle HANEFİ fıkhına göredir. Diğer mezheplerde zaman ve mekân noktasında bir takım değişiklikler arz edebilir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com