Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Hayata Dair


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Yaşadığımız yüzyıl, ürettiği ve ortaya çıkardığı yenilik ve teknolojik gelişmelerinin yanında bir çok sosyal problemi de doğurmuştur. Yoksulluk, işsizlik, göç gibi temel problemlerin ortaya çıkarmış olduğu; Duygusal, fiziksel ve cinsel istismara maruz kalan çocuk ve kadınlar, sokakta yaşayan ve çalışan veya çalıştırılan çocuklar, suça itilen çocuk ve gençler, eğitim hakları engellenen ve şiddet mağduru kadınlar, bakıma muhtaç özürlüler ve yaşlılar vb. örnekler sıralanabilir.

Yukarıda sıralanan problemlere karşı politika oluşturmak ve bu problemlerin çözümüne yönelik proje geliştirmek çeşitli kurum ve kuruluşların görevleri arasındadır. 6393 sayılı belediye kanunu sosyal problemlerin çözümüne yönelik belediyelere de sorumluluklar yüklemiştir. Şehir içi dinamiklerin en önemli unsuru olan yerel yönetimler şüphesiz ki bu problemlerin çözümünde de en büyük sorumluluğa sahip olmalıdır.

Değişmekte ve gelişmekte olan Şanlıurfa'nın kimsenin gözünden kaçamayacak kadar büyük bir problemi de sokakta çalışan çocuklardır. Bu durumdan haberdar değilim diyorsanız Şanlıurfa belediyesinin önünde beş dakika beklemeniz yeterlidir. Bu sure içinde ayakkabı boyacılığı yapan, mendil satan, dilencilik yapan çocukları görmemek için kör olmak gerekir.

Bu anlamda şehrin temel yapı taşı olan yerel yönetimlerin bu çocukların sorunlarına yönelik çözüm üretmesi; sosyal ve ekonomik yardımlar sağlaması, çocukların eğitim ve sağlık hizmeti alma ve bu hizmetlere ulaşmasına yardımcı olması, aileleri bilinçlendirmesi, boş zamanları değerlendirmeye yönelik çeşitli sosyal aktivite oluşturması vb. risk grubuna yönelik olarak önleyici hizmetleri sağlaması belediyenin temel toplumsal sorumluluğudur.

Belediyelerimizin hali hazırda verdiği hizmetlerin yetersiz olduğu, her geçen gün söz konusu çocukların sayısının artmasından ve bu konularla ilgili toplumda herhangi bir bilinç oluşmamasından anlaşılmaktadır. Şanlıurfa belediyesi olarak özürlülere yönelik bir birim oluşturdu Avrupa birliğinin hibesi ile bu birimi de dördüncü kata oluşturup göz boyarcasına amacı dışında kullanarak dost pazarda görsün zihniyetiyle yaptığını düşünen kişilerin sayısının çoğaldığını görmekteyim; Sadece internet sitesinden öteye geçemeyen bu projelerin daha kapsamlı ses getirecek ve sorunun kaynağına inip çözümü esaslı şekilde üretecek şekilde olması gerekmektedir.

Bunun en yakın örnekleri komşumuz olan Gaziantep ve Diyarbakır' da yapılmaktadır. Sokak çocuklarına yönelik olarak bu iller yerel yönetim düzeyinde 10 yılı aşkın süredir aktif biçimde hizmet vermektedir. Hatta bu illerin yaşlı ve bakıma muhtaç kimselere yönelik yaptıkları faaliyetler ve çalışmalar beklentilerin ötesinde taktir edilecek çalışmalar ve birçok beklentiye çözüm getirecek niteliktedir.

Şanlıurfa Belediyesinin de örnek verdiğim belediyeler gibi sosyal, kültürel, eğitim ve ekonomik sorunların çözümü için kendine düşen görevleri yapması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki; Belediyelerin görevleri yalnız yol, su, bahçe ve parke taşı döşemek değil her alanda hizmet üretmektir. Şanlıurfa bizim bedenimiz bu bedene sahip çıkalım, sevgiyle.

Mutsuz insanların mutlulukla tanıştığı, Mutlu insanların da daha da mutlu olduğu bir Türkiye dileğiyle

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com