Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

HALEPÇE KATLİAMI


Recep Akyol
31 Mart 2013 Pazar 22:01


2013 Yılının 16 Mart Sabahı haberleri izlemek için Televizyon başında idim. Televizyon kanallarını izlerken bir kadının feryat edercesine okuduğu şiiri dinledim. Kütçe yayın yapan Dünya televizyonu Halepçe de Bahar ayında zehir karışan havada ölen insanların manzaraları izletmesi canları sızlattı.
********************
l6 Mart 1988 de tam 25 yıl önce  IRAK Kürt Bölgesinde  binlerce Kürdün kimyasal silahlarla öldürüldüğü Halepçe katliamı hâlâ hafızalarda unutulmamştır. Bugün Dünyada Saddam yok ama başta Ortadoğu olmak üzere Ortadoğuda  çeşitli bölgelerde Kürtlere ve Filistili ve Suriyeli Araplara  yönelik savaşlar ve katliamlar hâlâ devam ediyor.  
**********************
Katliamın sorumlusu Ali Hasan Mecid  Kod adı Kimyasal Ali Kimyasal Ali Irak hükümeti tarafından idam edildiğinden  Kürtler . 16 Mart  tarihini Matem Günü olarak anıyorlar..Irakta Araplar tarafından Kahraman olarak bilinen Saddam Hüseyin idam edilirken Yardımcısı Tarık AZİZ ise  İngiltere’de bir çiftlikte yaşıyor.
***********************
İnsanlık tarihine dönüp baktığımızda Dünya’da Diktatör Yönetimlerin tümü yok olmuştur. Geriye kalan Mazlum Halklar ve insanlar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Halk arasında söylenen “Zulm ile  abad olanın sonu perişan olur,” işte bu zalim Diktatörlerden biri de Saddam Hüseyin’dir. Oda diğer zalimler gibi sonu perişan olup idam edilmiştir.
***********************
Saddam Hüseyin Dünya’da Japonya’da atılan atom bombaların öldürdüğü toplu katliamdan sonra Kürtlerin yaşadığı Halep’çe Kentinde Dünya’da en fazla insanın Kimyasal Bombalarla katledildiği ve öldürüldüğü yerdir. Saddam Hüseyin diktatörü yalnızca Kürtleri değil Türkmenler ve Şii Araplara karşı kimyasal silah kullanmıştı.         
*********************
Dünya’nın en korkunç silahları ile öldürülen Irak’lı Kürtler topluca yok edilirken bütün Dünya Ülkeleri Sağır ve Körler Cephesini oluşturmuştu. Kimse mazlum Müslüman Kürtlerin öldürülmesine ses çıkarmamıştı. Ne zamanki Saddam kendi Efendilerine meydan okudu  O zaman tehlikesi fark edildi , çünkü küçük yılan büyümüş ve kendi efendisine karşı koymuştu artık..
******************
Halepçede topluca Katledilen İnsan manzaralarına baktığımızda Babalar ve çocuğu kucağında Analar, genç Erkek ve genç kızlar yan yana çaresiz olarak toprağa düşmüştüler . Öldürülen insanlar adeta zehir içmişlerdi, kızılcık şerbeti gibi.
******************
Birkaç Bomba Halepçede bulunan insanların çoğunu yok etmişti, kan değil  ölüm kusan Bombalar bir Zehirli Dumanla bir anda alıp götürmüştü. Geride cansız bedenler yalnız vardı, şairin dediği gibi                                                                          “Bahar Aylarında “ Zehir karışmıştı havaya.
*****************
Katliamdan sonra İnsanlar çevre İl ve Kasabalardan akrabalarına doğru koşarken ne parçalanmış ceset, nede kana bulaşan elbise görmüşlerdi.  Sanki derin bir ölümle cansız bedenleri görmüşlerdi, Dost ve akrabalar çok şaşırmıştı, çünkü böyle bir tablo ile karşılaşmak insan kanını donduruyordu.
******************
Halepçe’de bir Ana feryat ederken Uyan bahtı karalar Uyanın ey insanlar ey Dünya ülkeleri görün artık yapılanları ve yaptıklarınızı bu Vahşeti gören ve ağlamayan var mıdır..?  Kimin yüreği dayanabilir bu katliama ,Vahşetin resmini çizmeye gerek yok Vahşet çırılçıplak olduğu gibi duruyor ve gözler önünde görünüyor. Ama insanlık kör ve lal olmuştu
*******************
Tarihin derinliklerinden yalnız  kalan Mazlum Kürtler yine tek başına kalmıştı. Vicdan sahibi Peygamber Ümmetinin yetimleri haykırıyor artık yeter bu Dünya’da herkese bir parça toprak ve bir parça ekmek düşerken,  Bizlere neden çoluk çocuk demeden ölümler düşüyor.

Bizim için diller susuyor, gözler görmüyor ve kulaklar işitmiyordu.    
Akın var Güneşe akın Güneşi zapt edeceğiz Güneşin Zaptı yakın


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com