Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Halepçe Kanayan Yaramız


Ömer YILDIRIM
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Biz Halepçe’yi Şiwan’dan öğrendik. Onun yanık sesinden şu mısralar hala kulaklarımızda çınlamakta ve Kürtlerin tarihinde hala mazlumiyetlerini haykıran sessiz bir haykırış olarak yüzlerimizi utandırmaktadır!


Hey gidî insan! Bo çi çavên te têr û bar nabê?
Hey gidi insan! Senin gözün neden dolmuyor ve doymuyor?
Ma rûkê dinyayê têra te nakê?

Yoksa dünya yüzeyi sana yetmiyor mu?
Pêr Nagazakî, Hiroşîma...

Önceki gün Nagazaki, Hiroşima...
Doh li Vietnam ê...

Dün Vietnam da....
Û iro li Kurdistan ê
Ve bugün Kürdistan da
Ma Helepçe hindik e?

Halepçe az mı sanki?

SAl 1988, meha Adarê...
Yıl 1988i Mart ayı...
Gulê Newrozê disa dipişkivîn...

Newrozun gülleri yine yeşermekteydi...
Ewrên reş û tarî li ser Newrozada hatin,

Newrozların üzerine (aniden) kara, karanlık bulutar geldi,
Be kêf û şâhî, bê xweşî Newroza disa serê xwe xarkirin,
Newrozlar; keyifsiz ve şenliksiz başlarını gerisingeri önlerine eğdiler,

Û tovê xwe berda binê erdêda..

Ve tohumlarını yerin altına saldılar...
Jibo carek din şîn werin..

(Günü gelince) bir kere daha yeşermek için...


Wey lo lo, wey lo lo wey lo
Vay oğul oğul, Vay oğul oğul

 

Bir Arap yazarın dediği gibi İslam Ümmetinin Yetimleri Kürtler şu Ortadoğu’ sanıyorum Yahudilerden sonra en çok horlanan ve zülüm ve sıkıntı yaşayan halktır. Yahudilerin bu kadar zulümler yaşamasını anladık ama Müslüman olan Kürd halkının bu sıkıntıları kendi Müslüman Kardeşleri!!! tarafından yaşamasını hala anlamış değilim. Sahipsiz insanına zulüm eden çok olur.

Tarihçe Yahudi katliamı, Horişima ve Nagazaki,Boşnak katliamı ve Doğu Türkistan’da yapılan katliamlar hala aklımızda iken burnumuzun dibinde olan ve Müslüman kardeşimiz dediğimiz mazlum Kürd halkının başına gelenleri sanıyorum bilmeyen kalmadı.

Mart (Adar) ayı sanıyorum Kürtler için ayrı öneme sahiptir. Kürtlerin zalim Dahakın zulmünden kurtulduğu, Newroz’un müjdelendiği ve Halepçe Katliamının yaşandığı önemli günlerdir.

Şu aşağıda aktaracağım sadece işin bilgi yönüdür.

Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî ye (batı medyası tarafından Kimyasal Ali lakabı ile bilinir) zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti.

16 Mart 1988 de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri , İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000 den fazla insanın öldüğü, 7.000 den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak Irak Savaşı ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edildi.

Sanıyorum bu olay’ın derin acısını hissetmek için Kürd olmak gerekmiyor. Kalplerimizi yaralayan, ruhumuzda derin yaralar açan derin bir yaradır. Her vicdan sahibi Mazlum Halepçe Şehidleri için dualarını eksik etmemelidirler.

Kaynak: Bydigi Forum http://www.bydigi.net/kurtce-lyrics/363312-sivan-perwer-halepce-turkce-cevirisiyle-birlikte.html#post2498432


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com