Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Hakem Heyetine Başvuru Ve İzlenecek Yol


22 Nisan 2014 Salı 18:55

      Hepimiz günlük hayatın olağan akışı içerisinde alış-veriş yaparız ancak başımıza bir şey gelmeden ne yapmamız gerektiğini pek bilmeyiz bu da toplum için faydalı olduğunu ve çok karşılaşılan bir problem olduğunu bildiğimiz için sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduğum bir konudur. Biz tüketici olarak bir mal aldığımızda örneğin kış şartlarının kendini göstermesi ile bayii den bir elektrikli ısıtıcı satın aldınız, ancak eve geldiğinizde bu ısıtıcının çalışmadığını(ayıplı)olduğunu fark ettiniz elinizde fatura ile bayi gittiniz ancak bayi: alınan mal geri alınmaz. Dedi bu durumda neler yapabiliriz?

4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanun şöyle düzenlemiştir:

AYIPLI MAL NEDİR?

 Satın aldığınız mal ve hizmetin ; Ambalajında,etikedinde , tanıtma ve kullanma klavuzunda belirtilen,- Satıcı tarafından vaadedilen, Standardında belirtilen, Nitelik ve/veya miktarına aykırılıklardan,Kullanım amacı bakımından değerini veya beklediğiniz faydaları azaltan veya ortadan kaldıran eksikliklerden,Birini taşıması durumunda bu mal veya hizmet ayıplıdır.

1-)Kimler başvurabilir?

2-)Nereye başvuru yapılır?

3-)Ne kadar zaman içinde başvurulmalı?

4-)Başvuru yapılınca ne istenmeli?

1-)Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiler tüketicidir ve bu kişiler başvuru yapabilir.

TKHK madde 3 tüketiciyi tanımlarken, “bir mal veya hizmeti, ticari ve mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek veya tüzel kişidir,”.Tüketiciden bahsedebilmek için satın alan kişinin ihtiyaç sahibi kişi olması önemli unsurdur. “Tüketici” satın aldığı malı ya da hizmeti bizzat kullanan; yeniden satarak kâr elde etmeyen ya da başka bir üretimde kullanmayan kişidir. Yani bu mal ticari bir faaliyete konu olmamalıdır. Tüketici, malın ya da hizmetin ulaştığı son el olmalıdır,

2-) Aldığınız malın değeri 2011 yılı için 1031.87 TL’ nin üstünde bir fiyat ise doğrudan tüketici mahkemesine; ama 1031.87 TL’nin altındaki bir fiyat ise tüketici sorunları hakem heyetine bu heyet illerde valiliklerde ,ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunmaktadır.

3-)TKHK 4.M: Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür.

4-)Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz  onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

Unutmayalım ki haklarımızı  bilmekle bilinçli tüketici olabiliriz.

Vesselam…

 

 

Not: www.Balıklıgöl.com sitesinin siz değerli okuyucuları ile bundan böyle yazılarımızla beraber olacağız. İnşaAllah… Yorumlarınız da bize ışık tutacaktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com