Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

Haçın üstüne eden karga


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Hıristiyanların yaşadığı bir kasabada şirin mi şirin bir kilise ve bu kilisede görevli bir papaz varmış. Papaz her hafta Pazar günü kiliseye gider, vaazını verir, geçinip gidiyormuş. Bir gün papazın ve cemaatin huzurunu kaçıran bir haber geldi. Haberi getiren cemaatin önde gelen adamlarından birisiydi; Şöyle diyordu:

"Papaz Efendi! Aksi bir karga kilisenin tepesindeki yaldızlı haçın üstüne ediyor. Kaç defa temizledimse de para etmiyor. Ertesi gün aynı işi tekrar yapıyor. Belki vazgeçer diye haçın yanına yüksekçe bir taş koydum, ama para etmedi. Hayvan o kadar aksi ki, ille de haçın üzerine yapıyor. Eğer izin verirseniz onu öldürmek istiyorum."

Papaz haberi duyar duymaz çok üzüldü fakat  "Kargayı öldürme" lafını işitince de kızdı: "Aman evladım ne yapıyorsunuz! Sonuçta o bir hayvan… O farkında olmadan bir kötülük yapıyor, doğru… Ama biz onu öldürürsek daha büyük bir kötülüğe meydan vermiş oluruz. Aklıma bir fikir geldi:  Kargalar zeki hayvanlardır ve lezzetli içecekleri severler. Siz gidin, bir çanağa şarap doldurun, sonra onu haçın yanına koyun. Belki de hayvan gelir, şarabı içer ve haçı görmezlikten gelir. Böylece haçımız temiz kalır."

Cemaat de papaz efendinin fikrine sıcak baktı. Hemen bir çanağa şarap doldurup haçın yanına koydular ve beklemeye başladılar. Karga haçın yanı başında konuşlandırılmış farklı bir şey görünce aceleyle uçup oracığa konuverdi. Bir de ne görsün; kıpkırmızı bir içecek… Kafasını çanağa daldırmasıyla şarabı tüketmesi bir oldu. Sonra haçın tepesine çıktı ve tekrar yapacağını yaptı.

Cemaatten biri öfkeyle papaz efendinin yanına gitti ve: "Papaz Efendi! Hayvanı öldürmeyin, diyorsunuz ama görüyorsunuz ki, hayvan hem şarabı içti hem de haçı pisledi. Lütfen izin verin de bu asi hayvanı öldürelim" dedi. Ama papaz hayvanı öldürmekten asla yana değildi. Adama: "Beyim, acaba o asi hayvanı yakalamak mümkün mü? Eğer mümkünse lütfen yakalayın; benim ona söyleyecek bir çift sözüm vardır" dedi.

Cemaat epey bir uğraştan sonra nihayet sarhoş kargayı yakalayıp papazın huzuruna getirdiler Papaz kargaya: "Bre asi hayvan! Söyle bakalım sen hangi dindensin, Müslüman mısın yoksa Hıristiyan mısın? Eğer Müslüman isen şarap içmemeliydin, yok eğer Hıristiyan isen haçın üstüne yapmamalıydın. Söyle Allah aşkına sen hangi dindensin?" dedi.

Günümüzde acube sayılabilecek bir nesille karşı karşıyayız. Tıpkı papazı uğraştıran asi karga gibi hangi dinden oldukları bile belli değil.

Bir doktorla karşılaştım; insan anatomisini anlatıyordu. Öyle bir söz söyledi ki, "bu adam kesin Allah'a inanmıyor" dedim:  "Doğa insan vücudunu tehlikelere karşı korunaklı hale getirmek için çok çaba sarf etmiş" dedi. Ben kendisine: " Hocam, Doğa yerine Allah deseydiniz daha iyi olmaz mıydı?" dedim. Adam: "Ne alakası vardır; siz ille de her şeye dini karıştırmak istiyorsunuz. Biz de Müslüman'ız, fakat dinin yeri ayrı bilimin yeri ayrıdır." Tıpkı karga gibi değil mi? Hem Müslüman hem de Allah'ı inkâr anlamına gelen sözler söylüyor.  Kargalara kalan dünya… Çok yazık…

Hoşça kalın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com