Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

GRİBAL İŞKENCE


22 Nisan 2014 Salı 18:55

ÖNSÜZ

Değerli okurlar, değerli hemşehrilerim;
 öncelikle hepinize sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum. ismim bilal yıldız. 1986 şanlıurfa merkez doğumluyum. ilk ve orta öğrenimim şanlıurfa da tamamladım. 2004 yılında Kafkas Üniversite si(Kars) tıp fakültesini kazandım. üniversite yıllarında çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. ülkemizin ve şanlıurfamızın gelişmesi,kalkınması için yapılacak her türlü faaliyette bulunmayı kendime görev olarak bildim. 2010 yılında tıp doktoru diploması alarak mezun oldum. halen şanlıurfamızda özel bi hastanede doktor olarak çalışmaktayım. bugünden itibaren gazetemizin sağlık köşesinde gerek sizlerden gelecek soruları cevaplayarak,gerek günlük hayatta sık karşılaşılan sağlık konuları ile ilgili yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. sağlık konusundaki sorularınızı bana mail atabilirsiniz. elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. tekrar hepinize saygı ve selamlarımı sunuyor. sağlıklı günler diliyorum..
Dr.Bilalyildiz@hotmail.com.tr

 


 

GRİBAL İŞKENCE

 Ah ah nerde o eski bayramlar sözünü ninelerimizden dedelerimizden çok duymuşuzdur. Ancak bu yıl bu sözü herhalde nerde o eski gripler diye değiştirmek lazım. Her sonbahar kış ayında korkulu rüya gribe yakalanmak bu yıl çok daha korkulu bir durum. Yaklaşık 10 gündür acile, çok ağır seyreden gribal enfeksiyon ve ‘ne ilaç aldıysam bir türlü iyileşmiyorum’ diye yakınan çok sayıda hasta başvurdu. Hastanın yüzüne bakınca grip değil sanki çok daha büyük bir hastalığı varmış gibi görünüyor. Üşüme, titreme, ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı... Ve çok daha fazlası. Peki nedir gribin sebebi? İnfluenza adında bir virüs. Ve maalesef tıpta halen virüslere etkili gerçek anlamda bir ilaç bulunamadı. En güzeli gripten korunmak. Aşı yapılabilir ancak kesin bir korunma yöntemi değil. Ve aşı daha çok yaşlı, başka hastalıklarına olan risk grubundaki kişilere uygulanmakta. Hapşırdıktan sonra elleri yıkamak, hasta kişilerle yakın temasta bulunmamak, yaşadığımız ortamları sık sık havalandırmak basit ama etkili korunma yöntemleridir. Tabi ki bol bol c vitamini, sebze ve meyve tüketmek. Yine de yakalandınız gribe diyelim, öncelikle ve en önemlisi antibiyotiklere hemen sarılmayın. Başta da bahsettiğim gibi gripte etken bakteri değildir ve antibiyotikler bakterilere etkilidir. Hastalığınızın sebebi virüs ise antibiyotik almak hastalığınızın süresini daha da uzatır. Onun yerine ağrı kesici, rahatlatıcı ve gribin diğer semptomları için birçok maddeyi içeren haplar içmek çok daha mantıklı bir tedavi yöntemidir. Özellikle de burun akıntısı, hapşırma, gözlerde yaşarma, ses kısıklığı gibi şikâyetleriniz varsa sebep çok büyük ihtimalle virüstür. Antibiyotik ancak boğazdan sürüntü örneği alınıp bakteri varlığı ispat edildiği durumda kullanılmalı. Ancak günümüzde bu tetkiki yapmak çok da mümkün değil.

 Uzun sözün kısası bu yıl grip çok ağır seyrediyor. Siz siz olun bu kış gribe yakalanmayın. Sağlıklı günler dilerim.

Sorularınız için: dr.bilalyildiz@hotmail.com.tr


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com