Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Gözümün Nuru


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Bismillahir Rahmanir Rahim

Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur. Salât ve Selam, iki cihan güneşi ve yaratılmamıza vesile olan Allahu Teâlâ; “Habibim sen olmasaydın bu cihanı yaratmazdım” dediği zata olsun

Rabim izin verdiği sürece haftada bir konuyu siz okuyucularımızla hasbıhal edeceğim. Rabbim bizleri muvaffak kılsın…

Bu girişten sonra bu haftaki konumuza dönelim.

Gözümün nuru namaz…

Neydi ki bu kadar önemli olan bir ibadet (as) “gözümün nuru” demiş?

Demek ki insan namaz kılmazsa gözü kör olur. Bu körlük hem maddi hem manevi körlüktür. İnsanın gözü kör olsa dünyası kararmaz mı?

Önünü göremez, nefsi emarenin çukurlarına düşer ve pislenir. Peygamberimiz (sav) bir müjde veriyor; Bir kimse evinin önünde bir nehir geçse ve o insan nehirde günde 5 defa yıkansa onda kir kalır mı?.. (H.Ş.)

Bütün kirler namazla yok olur. Gider ve tertemiz olarak Rabbin davetine icabet eder, çünkü Bizi yoktan var eden Allah günde beş defa bize (Ezan ile) davetiye gönderiyor. Bizi huzuruna çağırıyor. Öyle ise bu davete icabet etmemiz lazımdır. 

Kul olmalı Allaha, abd olmalı çünkü bize bu yakışır. Kul olan O'na boyun eğer ve secde eder. Peygamberimiz (sav) “Kulun Rabbine en yakın olduğu an, secde anıdır, öyle ise secdede duayı çok yapın.”

Çünkü secde acizliğin, yokluğun ve fakirliği bittiği andır. Derki kul; “Ya rab sen Padişahsın ben kulum” Kulluktan bahsetmişken başka bir Hadisi Şerif aklıma geldi.

Bir gün Hz. Muhammed'e (sav) bir adam gelir ve der ki; “Ya Resulullah ben çok fakirim, çocuklarım aç, bana yardım et” der. Resulullah “git namaz kıl” der Adam gider namaza durur. İki rekât namaz kılar ve koşarak eve gider. Hanımına “evde ne var ne yok?” diye sorar. Eşi der ki; “Bey sen ne getirdin ki soruyorsun, evde hiçbir şey yok!” cevabını verir.

Adamın omuzları düşmüş bir şekilde mescide döner. “Allahu Ekber” der, ellerini kaldırır, ama bu kaldırış diğerlerinden farklıdır. Çünkü artık hakkıyla kulluk yaparak dünyevi bütün işlere sırtını dönerek Rabbine yönelmiştir. Huşu içinde iki rekat namaz kılar. Bu namazdan büyük haz alır. Huzurla evine döner kapıyı hanımı açar “Bey koş” der "boş değirmen un öğütüyor” der.

İşte kulluk, teslimiyet budur. Allaha hakkıyla kul olursak, O' bize çok mükafat verir. O zaman gelin bizde O'na hakkıyla kul olup secde edelim. Ağaçlar ve taşlar Allaha boyun eğiyor. Biz neden eğmeyelim?

Biz taştan daha mı sertiz ki “taş” kadar olamayalım!...

Allah bizi “halife” yaptı bu dünyada.

Ayrıca namazda İslamiyetin 5 şartı gizlidir. Kelime-i Şahadet getirmek, Namaz kılmak, Oruç tutmak, Zekât vermek ve Hacca gitmek…

Biz tahıyatta kelime-i şahadet okuyoruz. Namaz kılmak, zaten namazın kendisi. Namazda yemem içme olmadığı için “oruç” şartı yerine geliyor. Eğilip doğrulmak bedenin zekatıdır. Hac ise günde beş defa Beytullaha yüzümüzü dönüyoruz. Böylece 5 şartı yerine getirmiş oluyoruz.

Namaz insanı tertemiz, güzel ve ahlaklı yapar. Namaz insanı kötülüklerden alı koyar. İnşallah hepimiz bu güzelliğe kavuşuruz.

Sevgi ve muhabbetle kalın…

Allaha emanet olun değerli kardeşlerim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com