Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Gönül İnsanı Olmak


Ömer YILDIRIM
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Gönül insanı; Kurân’a hizmeti hayatının asıl hedefi olarak bilen insandır. O “zaman imanı kurtarmak ve kuvvetlendirmek zamanıdır” diyerek bütün gayretini iman hakikatlerinin yayılmasına sarf eder. Gayesine engel olan lüzumsuz işlerle meşgul olmaz. Bütün zamanını ve imkanlarını bu kutsal hizmete yoğunlaştırır.

Gönül insanı; kendini aşmış, başkaları için yaşayan insandır. O, “ gönlümde ne cennet sevdası var, ne cehennem korkusu milletimin imanını selamette görürsem cehennemin alevleri içinde yanmaya hazırım. Çünkü vücudum yanarken gönlüm gül, gülistan olur.” Diyerek hedefi için canının malını ve bütün imkânlarını seferber eder. Ve bu hakikatle hareket eder.

Gönül insanı; Güneş gibi hem kendini, hem de çevresini aydınlatan insandır. Onun çalışmaları ve öğütleriyle ölü gönüller hayat bulur. Yolunu şaşıranlar hidayete erer. Çünkü bir insanın imansız ölmesi karşısında kalbinde çok büyük ızdıraplar hisseder. Günlerce acısını yaşar, geceleri uykuları kaçar,başka insanların yolunu şaşırması onun kalbini deler.

Gönül insanı; darda kalındığında ilk hatırlanan insandır. En zor anlarda darda kalanın yanında olur. Hep insanların gönlünde, sevincini ve acısını paylaşır, kendi için değil kardeşi için yaşar.

Gönül insanı; kelebekler ateşe düşmesin diye kollarını kanat yapan; çiçekler solmasın diye onlara ab–ı hayat olan insandır

Gönül insanı; yaratılış gayesini bir an hatırından çıkarmayan, kalbin bütün zeraatı Allah sevgisiyle dolup taşan insandır. O yüce Allah’ın rızasını kazanmaya ve ona layık bir kul olmaya azami derecede dikkat eder. Onun için Allah’ın rızasını kazandıracak bir davranış, en kutlu şeydir.

Gönül insanı; Allah’ın kendine lütfettiği ilim, ihlas, takva, şefkat,merhamet, gibi kabiliyetler ve Allahın onun üzerinde esmasını yansıtması onu kendine ayine yapmasını bir ikram olarak görür.

Gönül insanı; Rabbine karşı marifetle derinleşen, muhabbetle zirveleşen, ubudiyetle bütünleşen insandır. Onun bu tefekkürden aldığı hazlar kalbine yağmur taneleri gibi yağar. Kalbinden de muhtaç gönüllere doğru bir akış meydana getirir. O ibadetleri yaparken sanki Allah’ın huzurundaymış gibi huşu içinde yapar. Onun için ibadet vakitleri Allah ila buluşma vakitleridir.

Gönül insanı; hâl insanıdır. Söylerken yaşadıklarını söyler. Sözleri davranışlarını yalanlamaz. Ağzından çıkan her söz muhatabın gönlünde derin izler bırakır. Çünkü o samimi konuşur. O ihlaslı davranışları ile gönüllerde taht kurar, sabrı ile, fedakarlığı ile, samimiyeti ile, cesareti ile, gönüllerde yollar açar.

Gönül insanı; insanlığa hizmetin sabır gerektiren çileli ve dikenli yollarını cennetin bağlarına tercih eder. O barış ve mutluluğu, huzur ve rahatın teminatı olur. Dünya makamları ve zevkleri o bu yolda yalpalatmaz ve kaydırmaz.  Dünya şaşaası karşısında gözleri bulanmaz, şaşmaz; çünkü onun gözleri hep ufukta, hep Allah rızasındadır, tek hedefi Ona ulaşmak ve Onu razı etmektir.

Mirovê Dila- Jana Dila

 

Em dema Selahat’inde, dema Peygamberde (s.x.w),dema Rumîyada, dema Selçukiyada, dema Osmaniyada em firabun, em her tim firabun. Me wî dema dest dawu hef u me tev ceng dawu holi. Paşi demek hat, şefeki wxe da ser me em kırîn bin bandera wxê. Em pişavtin kirin, paşi ı oldar hatîn wanajî oldaniya wxe em pişavtin kirin. Hineka me nedîy, mera çafiwxe girtîne bira nexazin bira peşirandin nekin. Em hene/hebun u em mahfa wxê dıxazın. Pir dema heye me go temam ı bêol me nedîn nas nekîn, le fa odlarara çi bun me peşirandin(kabul) nakine? Dil u gurçikime gi tef şevîtin. Em nizanine heta kijan demi em ki hîn benda naskirina xebin. Em ina dixazin mirovê dılanda şuna wxêyê bilind bigrin. Em pi zimani dayika wxe Rabbêxera gilî u xastinê xwe bikên. Em bawerin ku Rebbê me mera guhdariyê dîke u duayê me peşirandin dike. Şane (inşallah) em îna dilfirehiyi mirovanu kefxweşiya dayîka dixazin.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com