Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

GERÇEK NEDİR?


Hüseyin KAYA
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Bugünün Türkiye’sinde Müslümanlar ne kadar çoğunlukta acaba. Dünya üzerinde yaşayan, İslami bilgiye sahip olan herkes ben elhamdülillah Müslüman’ım diyor ve şüphesiz ki Müslüman’dır ama mümin değildir herkes. Müslüman olmakla mümin olmak arasında büyük fark vardır. Müslüman kimse İslami kabul eder ama İslam’ın gereğini, şartlarını ve yaşam felsefesini hayatına geçiremez. Ancak sözle kalır Müslüman kişiliği ve kendini bu şekilde avuturlar.
Mümin kimseler ise İslam’ın gereğini, şartlarını, yaşam felsefesini bütünüyle yaşarlar. Onlar hem gerçek Müslüman hem de birer gerçek mümindirler. Eğer İslamiyet’i kabul ediyorsak ben Müslüman’ım diyebiliyorsak o zaman gerçek birer müminde olmak zorundayız.
İslam’ın beş temel şartını ve imanın altı şartını yerine getirmeliyiz. Böylece gerçekten birer Müslüman ve mümin olarak yaşarız. Bu mübarek oruç ayındayız Allahın emrini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ama dışarıya çıktığımızda bakıyoruz ki oruç tutmayanlar tutanlardan daha fazla ve alenen yemeye ve içmeye rahat rahat devam ediyorlar. Şunu da unutmuyoruz kimisi hasta olabilir kiminin inancı farklı olabilir onun dışındakiler oruç tutmakla mükelleftir kurtuluşu yoktur. Hiçbir zaman ne kuranda ne de başka hiçbir dini kaynakta isteyen tutmasın diye bir şeyden bahsetmez. Allah-u Teala şu ayetle bizlere orucun farz olduğunu bildiriyor.
“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”   Bakara suresi/183 ayet
Evet, Allah-u Teala bizlere bu ayetle orucun farz olduğunu bildirdikten sonra ardından da hasta, yolculuk halinde olanlar ve mazeretleri gereği oruç tutamayacak kullarına da şu ayetle seslenmiştir.
 
“Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” Bakara suresi /184. ayet
Görüyoruz ki Allah’u Teala oruç tutmamız için her türlü kolaylık sunmuş ve kullarını kötülüklerden korumaya çalışmıştır. Biz Müslümanların görevi ise Allahın bize farz kıldığı orucu tutmak ve kötülüklerden oruç zırhını giyip korumak düşüyor.
Her zaman tartışa dururuz Müslüman bir ülkede yaşıyoruz diye. Nüfusun yüzde 99 u Müslüman diye ama gerçek öyle mi acaba. Hayır, gerçek hiç de öyle değil. Türkiye nüfusunun yüzde kaçı Müslüman derseniz bende sağlıklı bir kaynağa rastlamadım açıkçası ama yüzde kaçı muhafazakar derseniz evet diyenlerin yüzde 35,1 değilim diyenlerin yüzdesi ise 34.4 le kalmıştır. Yani anlayacağımız şu Türkiye nüfusunun yüzde 99 u Müslüman değil. Ama dışarı çıkıp araştırma yaparsanız her rastlayacağınız 100 kişiden yaklaşık 80-90’ı Müslüman’ım der. Ama mümin misiniz derseniz mümin nasıl bir tanım diye soracaklardır sizlere. Buyurun siz düşünün Türkiye yüzde kaç Müslüman diye. Saygıyla kalın.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com