Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İbrahim AKBAŞ

GENEL SEÇİMLER VE URFA SİYASETİ


İbrahim AKBAŞ
18 Nisan 2015 Cumartesi 13:35


İlimizin demografik yapısı ve siyaset anlayışı neredeyse tüm vilayetlerden farklıdır.  Çünkü bu kent  bağrında  nice peygamberleri barındırmış ve Nemrut’a da ev sahipliği yapmıştır.  
Urfa her zaman sürprizler yapan ve hesapları  hep alt üst eden bir kent olarak bilinir.  Dolayısıyla Urfa’da kazanmak ne kadar zor ise, siyaset yapmak da bir o kadar  zordur. Urfa’nın siyasi geçmişine baktığımızda bahsettiklerimizi çok rahat görebilirsiniz.
Urfalı hiçbir siyasetçiye sana oy vermeyeceğim, boşuna çaba  sarf etme diye bir davranış sergilemez. Herkese başım üstüne hakkınızda hayırlısı olsun der ve başarılar diler. Bu sebeple vatandaşın kapısını çalan her siyasetçide kendisini kazanmış hisseder.  Ama Urfalı son gün elini vicdanına koyar. Tercihini barıştan ve  huzurdan yana kullanır. Sonuçta da kendini bu işe çok kaptıranlar hayal kırıklığına uğrar.
Yaklaşan genel seçimlerde elbette her parti kendine göre birtakım hesaplar yaparak, çalışmalarını sürdürüyor. Unutmamalı ki  asıl hesabı halk yapar ve nihai kararı da halk verir. Onun için halkı doğru anlamak, tercihlerine saygı duymak ve kutsalına dil uzatmamak gerekir.
Tüm Türkiye’de bu yarış çekişmeli geçeceğe benziyor. Tüm partilerde HDP’nin barajı aşıp aşmaması üzerine senaryolar yazılıp çiziliyor ve hesaplamalar bu eksende yapılıyor. Tabi hiç kimseyi hafife almamak gerekir.  İlimizde her partinin siyaseten çok tecrübeli adayları bulunuyor. Bu nedenle yarışın kolay geçmeyeceği aşikardır.
Bütün Partiler ve adaylar birbirine saygı göstermeli. Bu süreçte  küçük düşürücü, ağza alınmayacak ifadeler kullanılmamalıdır. Unutmamalıdır ki seçim bir yarıştır. Kendini halka daha iyi ifade eden inandırıcı olan taraf yarışı önde bitirecektir.  Seçim sürecinin demokratik ve barış ortamında geçmesini, halkın teveccüh gösterdiği adaylara saygı gösterilmesini temenni eder, tüm adaylara başarılar dilerim… Sonuçta kazanan Demokrasi ve Urfa olsun.


YORUMLAR
 • yorum2015-05-09 11:22:17cemal

  iyi bir tespit ancak Urfalı genelde tercihini hep iktidardan yana yapar parti pek önem arz etmez.

 • yorum2015-04-20 14:41:20Abdullah

  Kısa ancak çok şey ifade eden bir yazı....

 • yorum2015-04-20 14:30:53Abdullah

  Kısa ancak çok şey ifade eden bir yazı....

 • yorum2015-04-18 22:25:26Serhat Kaya

  Yazını okudum ama sanıyorum biraz daha genişte açarak yazman lazım. Aslında bir çok şeyi bilen birisin ama sanıyorum bazı şeyleri sadece dost çevresinde konuşurken buralarda daha az bilgi paylaşıyoruz. Sizin için demiyorum ama biz Urfa hakkında daha ayrıntılı şeyler istiyoruz. Genel tanımlamalarla bu iş olmuyor!

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com