Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Gençlik ve Ahlaki Çöküntü


Emin YAPRAK
28 Mart 2016 Pazartesi 22:26

   
    Devletleri idare edenlerin öncelikli olan görevi vatandaşa hizmet etmek ve gelecek nesilleri korumaktır. Sadece bulunduğumuz günü düşünen, gelecekle ilgili endişesi olmayan yöneticiler bencil davrandıklarından topluma faydaları olamadıkları gibi soyu kesik olan insanlar olarak değerlendirmek gerekir. Çünkü soyu kesik olmayan bir yönetici kendi çocuğunu iktidar için yetiştirmek zorundadır. Eğer böyle bir mücadele gösteremezse kendisinden sonra devleti ve onun ailesini kontrol edecek insanlar bulmakta zorluk çeker. İşte toplumu bir bütün olarak ortaya koyan ve herkesin geleceği olan gençlik ahlaki değerlerle kendini ortaya koyması ve büyüklerine karşı saygılı olan bir gençlik olarak yetiştirilmesi gerekmektedir.
    Toplumu en üst seviyelere getiren ve kendine ait anlamlı yaşantılar ortaya koyan yapılara ihtiyaç duyan bir yönetim anlayışı ile sağlıklı bir gelecek ortaya koyması gerekir. Toplumu değer yargıları ile düşündüğümüzde kanıtlanmış ahlaki ve hukuki birliktelikler ortaya çıkar. Dini değer yargıları dayatmaktan çok topluma ve bireylere faydalı olan ilkeler ile kendini ortaya koyduğunda toplumsal birliktelik oluşur. Hukuku anlamlı ve değerli kılan herkesin benimsediği yapılar ortaya koymasıdır.
    Gençlik, toplumun anlamlı yapısı ve kendini ortaya koyan değeridir. Toplumsal değerlere sahip olan gençlik bir anlamlı yaşantı ile her şeyin geleceği ve hayattan nemalanma ve yaşantının güzelliği olarak karşımıza çıkar. Gençlik, ahlaki ilkelere sahip olduğunda ve kendi özünü ortaya koyduğunda bir ilkeler bütünü olarak kendini özümseyen bir bütünlük sergiler. Sevgi ve nefretleri ahlaki ilkelerle dengeli bir yapıya oturtan gençlik herkese faydası olan ortamı geliştirir. Sağlıklı yaşantılar ile büyüyüp gelişen gençlik, kurduğu aile yapıları ile toplumun geleceğini sağlam temellere dayandırır. İlişkileri sınırsız durumlarla ortaya koyan ve aşırı özgürlük ile yola çıkan ve değer yargılarından özgün ve bağımsız ortaya koyduğu yapılar ile hareket eden yapılar hep başkalarının saçayakları olurlar.
    Aşırı haklar ve özgürlükler olarak algıladıkları bir hayat felsefesi ile yola çıkan gençlik, gerçek anlamda kendinden, diğer bir deyişle insani özelliklerinden sıyrılarak yola çıktığının farkında değildir. Çünkü insanı insan yapan özelliklerden sıyrılan gençlik hep başkalarına yük olmakta ve kendine zaman ayıramadığı için yani insan olamadığı için toplumun, diğer bir yönüyle kendisine ait gelecekler hazırlayamamış olur ve cinsel dürtüler içerisinde hapsolmuş olur. Halbuki cinsel dürtüler kontrollü olursa dinin ve insanlığın teşvik ettiği geleceğimizin güvencesi olan hayat standartlarının ortaya çıkması olur, eğer kontrolsüz cinsel dürtüler ortaya çıksa sapkınlık olarak karşımıza çıkar. Onlara ahlaki çöküntü olarak değerlendirmekte ve toplumun yok olmasını sağlamakta. Adeta Lut (a.s) kavminin yok olmasını sağlayan cinsel sapkınlık gibi.
    Normalin sınırlarını zorlayan anormal davranışların hepsi ahlaki çöküntü için ortam hazırlar ve toplumların yok olmasını sağlayan ortamların oluşmasını gerçekleştiren bataklıklar ortaya çıkarırlar. Değer yargılarından yoksun olan bu tür davranışlar, toplumun geleceğinin ortadan kaldırılmasını sağlarlar. Gençlik, hakları ve özlemleri olarak ortaya konan ve hiçbir bağlantı ve sınırı olmayan yaşantı biçimi doyumsuzluğa ulaştırmakta ve hayattan bir anlam alamayan bir ortama gençliği sürüklemektedir. Onlar için hayat zevk alma ve mutlu olmak için sınırların ve kısıtlamaların olmadığı ve olamayacağı bir yaşantı biçimidir. Hatta hayattaki temel dürtü olarak cinsel dürtüyü ön plana çıkararak onunla hayatı anlamlandırmaya ve yönetmeye çalışmaktalar.
İşte ahlaki çöküntü orada başlamakta ve toplumu yanlış mecralara yönlendirmektedir. İslami değerlerde ise cinsel doyumun oluşması için ergenlik çağına gelmiş gençlerin evlendirilmesi çağrısını Kur’an ve Peygamber sünnetinde görmekteyiz. İslam Hukuku, içtihat koleksiyonlarında da devlete gençliğe yönelik verilen görevlerden biri, gençlerin evlendirilmesi için devletin katkıda bulunması ve buna ön ayak olması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu yapıldığı zaman cinsel istek ve arzular helal yollardan yerine getirilmiş ve toplumda sapkın ve yasak aşkların önüne geçilmiş olmaktadır.
    Ahlaki değer yargılarının devamlı tepede tutulması, yasak aşk hayatları ve yanlış düşüncelerin ortaya çıkmasına engel olunmuş olunur ve insanların geleceği olan gençliğin sağlıklı bir yaşantı ortaya koymaları sağlanmış olur. Aşırı derecede içki, eroin, kokain, morfin vb. içecekleri kullanan ve bu konuda yanlış davranışlar edinenlerin bu zararlı alışkanlıklardan kurtuldukları nadir olarak görülmektedir. Bu yolun yolcusu olanları bu illetlerden kurtulamayıp ve hatta ailelerini bu tutumlarından dolayı çok zor durumda bıraktıklarını görmekteyiz. En güzel yaşama biçimi yanlışlığa düşmeden yanlış davranışlar önünde bir set çekip, ahlaki çöküntü yollarını tıkamak ve genliği sağlam temelli ilişkiler ile geleceğe hazırlamaktır. Her türlü alışkanlık, davranış ve ilişkilerini helal yollarla kontrol altına alıp, geleceğimizi sağlam ilişkiler ile güçlendirmeliyiz.
    Gelecek nesillerin bu gençlerimizin eseri olacağını, toplumun ve bizlerin sapkınlığa düşmememiz için ahlaki değerlerin bilincinde olarak hayatımıza yön vermeliyiz. Ahlakın sınırlarını ve ilkelerini ve her zaman ve zeminde uygulamaktan kaçınmadan kontrollü davranışlar ve haklar ile yol almalı kişilik bozukluklarına engel olmalıyız.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com