Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Emin KUŞ

Gelir Dağılımında ki Adaletsizlik


Mehmet Emin KUŞ
27 Mart 2015 Cuma 08:54

Dünya bir âlem, durmadan insanları öğütüp duruyor! Yalnız öğütürken; kimisini pişiriyor, kimisini eziyor, kimisini yüceltip kimisini de aşağılıyor! Güçlü olan zayıfı eziyor, bir kısım insanlar parayı nasıl yapacağını, nerede kullanacağını bilmezken! Diğer bir kesim açlık ve sefaletle boğuşuyor…

Günümüz dünyasındaki ekonomik işleyiş ve çalışma koşulları düşünüldüğünde; zengin, kapital grupların insanların çoğunu sömürdükleri ve hatta köle gibi çalıştırdıkları görüyoruz.

Karın tokluğuna günde 10–12 saat marketlerde, fabrikalarda, atölyelerde 800-900 TL ücretle –bir kısmı- sigortasız ve iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırılan insanların emeklerinin karşılığının verilmemesi; çağdaş/modern kölelikten başka bir şey değildir.

Gelir dağılımında büyük bir dengesizlik tüm iş kollarında ve çalışma koşullarında kendini açıkça göstermektedir. Sosyal ve ekonomik dengeler tam bir dengesizlik içerisinde yürü(tülü)yor.

Aslında kapitalist sistemin referansı, ifsad şebekelerden biri olan; tekelci, tüketime ve hazza dayalı işleyişi olan ideolojik ‘neo liberalizm’dir. Neo liberalizm’den beslenen kapitalist ekonomi anlayışından sağlıklı ve adaletli bir gelir dağılımın olması, çalışanların haklarının tam ödenmesi beklenemez. Adaletsiz ve emperyalist düşünceye dayanan bir ekonomi anlayışının hâkim olduğu bir düzen; insanların hakkını savunamaz, tam aksine insanların çoğunu az bir kısmına muhtaç hale getirir ve devamlı o şekilde bırakır ki kendi varlığını idame ettirebilsin.

Yanında çalışan işçilere bir ayda ödedikleri ücret; onların lüks bir restoranda oturup yedikleri bir yemek parasına yetmediği halde, bunu köle gibi çalıştırdıkları işçilere bir aylık geçinme parası olarak veriyorlar. Ve bu durumdan dolayı hiçbir şekilde vicdanlarının sızladığını da sanmıyorum. Üstelik “İşçinin/çalışanın hakkını tam olarak alın teri kurumadan veriniz” diyen bir peygamberin ümmeti de bunu yapıyor.

Bir yanda emekli maaşının 900 Lira olduğu, diğer yanda 20-30 bin Lira maaş alanların olduğu bir ülke düşünün. Asgari ücretin 900 küsur, olduğu bir ülkede adaletin topal olduğu anlamına gelir. Oysa istatistikler asgari geçimin 1500-2000 Lira arasında ile olabileceğini söylüyor.  

Ülkemizde maaş durumları ortada… Hükümet işi taşerona vererek işçi almıyor. Kendilerince hantal çalışma sistemini bu şekilde çalıştırarak verimli hale getiriyor, kendilerince haklı olabilirler. Ancak hükümet bunu yaparken; Türkiye’deki şartları göz önünde bulundurarak işçi haklarını da koruması ve onların insanca yaşamasını da sağlaması gerekir. Bu, hükümetin öncelikli vazifelerindendir.

Adaletli bir ülkede; insanlar arasında gelir dağılımı bu kadar farklı olamaz, arada tam bir uçurum gibi mesafe var.

2014 pamuk sezonunda ki pamuk fiyatları çiftçiyi zarar uğrattı. Mazot, elektrik, su, tohum, gübre, ilaçlama ve işçiliği çıkarınca birçok çiftçi zararlı çıktı. Hükümetin bu konularda acil eylem planı oluşturması ve tedbirler alması gerekir.

İşler iyi gidiyor, ekonomi düzeldi demekle düzelmiş sayılmaz! Esnaf zar-zor geçiniyor, çiftçi birçok sorunla boğuşuyor, asgari ücretli yoksulluk sınırında, emeklinin hali hakeza… O halde ekonomi sadece zengine göre iyi olmuş oluyor.


YORUMLAR
 • yorum2015-04-27 17:01:19Abdullah BÜYÜKTEPE

  Resmen insanlara kölelik yaptırıyorlar.

 • yorum2015-03-29 14:17:25Mehmet cihan

  Sayn yazar kardeşim İslam ekonomisi Düzene hakim olmadan,Dine dayalı bir yönetim için çalışmadan,Bunu isteyen oluşumları desteklemeden,emek vermeden, kafalardan putları kırmadan Müslümanlar ezilmeye sömürülmeye mahkumdurlar.S.lar

 • yorum2015-03-27 10:43:20Can Canan

  Siz, insanlara iyiliği emrederken, kendinizi unutuyor musunuz? Oysa siz kitabı okuyorsunuz. Yine de akıllanmayacak mısınız?
  (Bakara Suresi, 44)

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com