Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İbrahim AKBAŞ

Geleceğimiz Olan Gençlik Ve Önündeki Engeller


İbrahim AKBAŞ
26 Mart 2015 Perşembe 14:20

Gün geçmiyor ki kadına şiddet, intihar ve cinayet haberleri duymayalım. Her vakada sözüm ona uzmanlar çıkıp televizyonlar da boy gösterip çözüm önerileri sunmaktalar. Bazen de toplumun baskısı üzerine hükümet, göstermelikte olsa cezalarda ağırlaştırma yapılacağını ifade ediyor. Peki nedir bu toplumdaki şiddet ve canice davranışlar? Biz neden buralara geldik diye soruyor muyuz kendimize? Tabi ki hayır. Toplum olarak sesimiz gür çıkmıyor. Haliyle yöneticiler de her şeye politik yaklaşıyor.

Her geçen gün sokaklar da kağıt toplayan, kavşaklarda da bali çekip araç sahiplerinden para isteyen, ulu orta uyuşturucu maddeler kullanan gençlere daha sık rastlıyoruz. Televizyonlarda 24 saat şiddet içerikli, kadın erkek ilişkilerinde aldatma, madde bağımlılığı vb. konular sıradanmış gibi sunulmakta! Okul önlerinde uyuşturucu satanlar, dilenciliği sektör haline getirip, bunları tek elden yönetenler almış başını gidiyor. Toplum süratle bir ahlak yozlaşması yaşıyor. Zengin fakir ayırımı olmaksızın gençler her geçen gün toplumdan uzaklaşıyor. Herkes kendi maddi imkânlarının elverdiği ölçüde uyuşturucu madde kullanıyor.

Son dönem de Anadolu Liseleri gibi birçok okulun tabelası İmam hatip olarak değişti. Ne yazık ki eğitim kalitesinde bir değişiklik olmadı. Bir darbe ürünü olan 8 yıllık eğitimin ise sadece formatı dğiştirilip, 12 yıla çıkarıldı. Bu nedenle esnaf ve sanayici ara elaman bulamıyor. Okumak istemeyen öğrenciler yasa gereği okula zorla gönderiliyor. Hem ailenin hem de okulun huzursuzluğuna da neden oluyor. Oysa bir ustanın elinde yetişen çocuklar ne de temiz yetişirdi. Okullarda sadece eğitim var, öğretim ise tamamen rafa kaldırıldı. Topum helal haram demeden para kazanma derdine düştü. Haliyle haramla beslenen ahlaki ve manevi eğitimi olmayan, Allahtan korkmayan, bir gençlik gözümüzün önünde heba olup gidiyor. İmanla ahlaklanmış, milli ve manevi değerlerle donanmış saygı ve sevgi ile bezenmiş bir nesil, aç kalsa da kimsenin malına ve canına kastedemez.

Aslında İslam’dan uzaklaşarak özümüzü kaybetmiş bir toplum haline geldik. Birileri çıkıp yahu! Bu bir tercih meselesi. İstemeyen çocuğuna sahip çıksın diyebilir. Peki kim ailesinde bu olumsuzluklara ne kadar mani olabiliyor?

İşte burada aile eğitiminin ve ilgisinin önemi ortaya çıkıyor. Bunun için de kadınların eğitim ve öğretimine önem verilmeli. Kadın eğitimli olmalı ki arzu edilen nesiller yetişsin.

Peki; ne yapmalıyız gençliği kurtarmak için? Mevcut Gençlik merkezlerinin sayısı artmalı; bu merkezlerde kültür ve sanat derslerinin yanında mutlaka İslam ahlakı, beşeri münasebetler, örf ve adetlerimiz de öğrencilere öğretilmelidir. Madde bağımlısı gençlere rehabilitasyon merkezi açmak sorunu çözmeyecektir. Sorunun temeline inip, gençliğin zararlı maddelere ulaşmasını engellemek gerekir. Okullarda güvenlik tedbirleri alınmalı. Zorunlu eğim yeniden düzenlenmeli, okumaya meyilli olmayan öğrencilerin meslek sahibi olabilmelerinin önü açılmalı. Geleceğimiz olan gençlerimiz için daha gerçekçi ve politik yaklaşımlardan uzak çözüm odaklı yarınların hazırlanması dileği ile…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com