Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Gaziantep’in Halfeti İlçesi!


1 Nisan 2012 Pazar 14:42
Sualtı fotoğrafçısı Alptekin Baloğlu Başkent Sualtı Günleri’nin konuğu olarak, Başkentlilere sualtında çektiği fotoğraflardan ve projelerinden bahsediyor. Bu sırada çekim yaptığı yerlerin ismini sayarken de Gaziantep Halfeti deyiveriyor sayın abimiz. Size aktardığım bu gafı bugün (01.04.2012) Urfa’da yayın yapan yerel bir gazetenin internet sitesinde okudum. Site haberi HEY GİDİ CAHİL HEY! Başlığıyla vermiş. Kendilerince haklılar koskoca adam Halfeti’nin Urfa’ya bağlı olduğunu nasıl bilemez!
Çocukluğumdan beri, teyzem orada yaşadığı için, Bireciğe sık sık giderim ve ilkokul 3. veya 4. Sınıfa gidene kadar Bireciği Gaziantep’in ilçesi sanırdım çünkü oranın şivesinin Urfa ile alakası yoktu ve 63’ten çok 27 plaka görürdüm. Bu Gaziantep’e yakınlığın sebebini yıllar sonra keşfettim. Evet, idari olarak Urfa’ya bağlı olabilirdi fakat önemli olan ekonomiydi. Evet, Bireciğin nüfus kaydında baba adı Urfa yazıyordu fakat o ilgi ve şefkati ve ekonomik rahatlığı Gaziantep’te bulmuştu. (klasik bir doğuran mı büyüten mi gerçek annedir paradoksu) Bu nedenle Gaziantep’in etkisinde kalmıştı ekonomik ve kültür olarak, ben bunu gayet doğal karşılıyorum. Bilmeyen biri Bireciğe gelse oranın resmiyette nereye bağlı olduğuna bakmaz, bakmak veya bilmek zorunda da değildir, sadece kültürüne bakar.
Gelelim Halfeti’ye. Halfeti baraj sularının altında kaldığı için yeni bir yere taşınan bu yere de Yeni Halfeti denilen Urfa’ya bağlı bir ilçe. Ben duruşmalarım nedeniyle Halfeti’ye sık sık gidiyorum. Adliye ve Hükümet konağı birkaç ay öncesine kadar Eski Halfeti’de olması nedeniyle Yeni Halfeti’den sonra 10 Kilometre daha gider Adliyeye ulaşırdım.  Yaklaşık 112 kilometrelik bu yolculuğum adeta cehennem azabı çektirir bana, otoban çıkışına kadar her şey yolundadır, otobandan sonraki o yol yokmu? Öldürüyor adeta adamı. İlk bahar ve yaz aylarında yolda turist otobüsleriyle karşılaşırdım klasik bir Türkiyeli tepkisiyle “Hadi bizi geçtik turistlere rezil oluyoruz!!” diye düşünürdüm.
Yeni yollar yapıldı, yollar yenilendi diye itiraz edeniniz çıkabilir bana, bu itiraza ben de derim ki; Güzel kardeşim işte elin adamının Halfeti’yi Antep’in ilçesi sanmasının nedeni tam da bu yolların daha yeni yapılmasındandır. Antep’in, Zeugma tarihi eserleri ortaya çıkar çıkmaz Birecik ve Halfeti’ye Antep’ten ulaşılabilecek yollar yapması, çıkan eserler için modern bir müze binası dikmesidir.  Biz bırakın 100 kilometre ötedeki Halfeti’de Birecik’te çıkan eserleri sahiplenmeyi, Urfa merkezdeki Haleplibahçe mozaiklerini sergileyebilecek Müze binasının projesini yapamıyoruz. Dönüp kendimize bakalım, kaçımız Sogmatar’a, Bazda Mağaraları’na, Şuayip şehrine gittik, bunun turizme kazandırılması konusunda baskı unsuru olduk. Bırakın gitmeyi, dürüst olalım, kaçımız ilk defa bu yerlerin adını şimdi duyduk. İtiraf ediyorum, ben 4 sene önce Belediye’nin gezisi olmasaydı buralardan haberim olmayacaktı. Bu kimin ayıbı bilmiyorum. Urfa turizmini ve Urfa’nın tanıtımını Balıklıgöl, Harran Harabeleri, içi boşaltılmış sıra gecelerine mahkûm ediyoruz. Yani sözün özü Halfeti’ye gezmeye gelen birinin zihninde burası Antep’in ilçesidir algısı oluşuyorsa bunun için kimseye kızmamalıyız, kızacaksak önce kendimize kızalım. Eyvallah.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com