Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

GAZELHAN MÜZİK GÖNÜLLÜLERİ


Recep Akyol
1 Şubat 2016 Pazartesi 08:35

 

Urfa müzik ve sanat gönüllüleri Derneği’nin geçen hafta Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda düzenlemiş oldukları genel anlamı ile “ Gazelhanlar ve Kazancı Bedih “ Üstadı anma müzik dinletisinde çok güzel ve coşkulu bir gece yaşadık.
Bu anlamlı geceyi düzenleyen Urfa Sevdalısı dost ve arkadaşlarım olan Hüseyin Güzel, Ali Çizmecioğlu, Celal Bucak, Zeynep Yıldırım ve diğer dernek yöneticilerini, bu geceye katkı sunan Büyükşehir Belediyesi ve Eyyubiye İlçe Belediye Başkanlığına teşekkür ederim.

Müzik kültürü ve müzik icra eden bestekar ve bu besteleri seslendiren Urfalı ses sanatçılarımızın Müziğin her dalında en zirvede olan sanatçıların doğup büyüdükleri kadim Urfa şehrinde sanatçıların bir hemşerisi olmaktan guru duyuyorum.
Urfa kültürü ile yaşadığımız acı tatlı anılarımızı, duygu ve düşüncelerimizi Türkiye ve Dünya genelinde Müzik yolu ile tanıtan değerli müzisyenlerimize rahmete kavuşan ve şu anda yaşayan herkese sonsuz sevgi saygılarımı arz ederim.
Her ne kadar “ Gazelhanlar ve Kazancı Bedih “ Anma gecesi olarak bilinse de bu gecede Urfalı tüm bestekar ve ses sanatçıları bu Gecede anılarak yad edildiler. Bu tür nüzisyenleri daha farklı ortamlarda anılması tatlı bir hizmet rekabeti oluşturur.
Neden yalnız gazelhanlar ve Kazancı Bedih diye gerekçe gösterip bu geceye gelmeyen duyarsız kalan değerli Urfalı hemşerilerime kızmıyorum. Gazel Müziği ve bu gazelleri seslendiren değerli şahsiyetlerin icra ettikleri müziğin mana ve önemi zaman geçtikçe anlam kazanacaktır.
Yapılan eleştrileri hoşgörü ile karşılayıp zamanla bu sorunları aşacağız diye düşünüyorum. Gerçekten Gazel Müziğinin özellikle Urfa Merkezli oluşu çok kültürlü bir coğrafya da olmamız, yapılan işin önemi zamanla daha iyi anlaşılacak. Ve bizler bu geceyi yapan arkadaşları ileriki yıllarda inanın ki çok daha fazla sevip taktir edeceğiz.
Yeri gelmişken belirtmek istiyorum Eski Belediye Başkanımız ve Şimdiki Milletvekilimiz A.Eşref FAKIBABA’nın Urfa ya kazandırdığı Harran kapıdaki İbrahim TATLISES müzesi Kültür Mirası için teşekkür ederim. Müslüm GÜRSES Müzik Müzemiz de var.. Ve bu zenginlik Seyfettin SUCU ile daha da zenginleşir diye temenni ediyorum.
Yani Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat ÇİFTÇİ Bey üstüne almasın ama Büyükşehir Belediyesine ait “Urfa nın Tarih ve Kültür Arşivi yok” İnşallah Nihat ÇİFTÇİ Başkan yaşadığımız topraklardaki çok zengin ve Kültür Külliyesini Urfa ya kazandırır..
Bir diğer önemli konu da şu anda hepsine Allah uzun Ömür versin Komple Bestekar Hoca ve Ses sanatçısı olarak yaşayan üç Efsane hemşerimiz var. Ve bunların değerini çok iyi bilmek gerekir. Çünkü bu gibi sanatçı Müzik Hocaları kolay kolay yetişmez bunların Şöhreti ve kasetleri okyanus ötesinde bile satılıyor Abdullah BALAK…Mehmet ÖZBEK….Ve… İbrahim TATLISES
Değerli Müzisyen Abdullah BALAK Hocamız için yapılan Müzik Dinletisi gibi Rahmetli Seyfettin SUCU için artık çok kapsamlı bir çalışma yapmanın zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. Ünü Ülke sınırlarını aşan Seyfettin SUCU birçok Urfalı ya Kasnak Bant doldurarak adeta büyük bir arşiv oluşturmuş. Seyfettin SUCU ya artık Urfalı lar olarak Vefa borcumuzu ödemek gerekir..

Şahsen yabancısı olmadığım çok sevdiğim ve saygı duyduğum müzik camiaasından Rahmetli Demir İzzet, Şükrü Çadırcı, Bekçi Bakır, Mehmet Gençkol, Mehmet Ataç, Abdurrahman Kepekçi , Heve’nin oğlu Kadir Yılmaz, Dehlan Kadir, Yavuz Tapucu , Ahmet Cankat, Mahmut Coşkunses , Halil Damdam ve tabii ki İbrahim Tatlıses’in deyimi ile Piri Muğan ( Büyük Pir ) Kazancı Bedih ile tanışma ve onları çok defa dinlenme fırsatı buldum.

“ Gazelhanlar Ve Kazancı Bedih “ Gecesini düzenleyen ve tertipleyen arkadaşlar çok ta profesyonel bir idaaları yok. Onların da bizler gibi hataları eksikleri olabilir. Fakat bu hatalar düzelebilecek eksikler olup, önemli olan bu gibi geceleri düzenleyenlere bizler ne kadar katkı sunduk. Bu soruyu kendimize sorabilirsek birçok sorunu aşarız.
Gelelim bu güzel gece de yapılan çalışmaya katkı ve güzellik sunmak amacı ile gelen değerli Hemşerimiz Zekeriya ÜNLÜ ve Televizyon program yapımcı ve sunucusu Şair İkbal GÜLPINAR ablamızın okudukları şiir ve türkülerle renk katmaları gecenin coşkusunu arttırdı. Bu güzel ve anlamlı geceye emek verip katkı sunan herkese teşekkür ediyorum..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com