Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

FUTBOL TERÖRÜ


Recep Akyol
30 Mayıs 2013 Perşembe 11:42

Her türlü insanımızın yoksul, zengin, genç, ihtiyar, doğulu, batılı ortak sevinç kaynağı olan spor müsabakalarında maalesef sevinmeyi bilmediğimiz gibi üzüntüleri de giderek derinleşiyor.  
Maç sonrası sevinçler ve Düğünlerde sıkılan kurşunlar birçok canı hayattan koparıp alıyor, hız tutkunu araç ve sahiplerinin getirmiş oldukları faciaları halen terk etmiş değiliz.                                                                                                                                      Bizler üzüntüyü bırakıp sevinelim derken, Yurdun dört bir yanından gelen üzücü haberler tüm toplumun huzurunu kaçırıyor.

Bize göre toplumda ki kültürel yozlaşma Sosyal, kültürel ve ekonomik etkileşim bir bütün olarak ele alınıp Üniversite Akademisyenleri bu konular da çeşitli toplantı, panel ve seminerler ile insanları uyarma ve eğitim çalışmalarına önem vermeleri gerekir.
Sportif müsabakalar da çıkan kavgalar, ağza alınmayacak küfür ve hakaretler özellikle çocuklarımızı psikolojik olarak etkiliyor. Kan gören bıçaklama ve suç aletlerini görenler bir daha maçlara gitmiyorlar.                             Gerekçe ise sevinçlerin ve mutluluk gözyaşlarının yerine üzüntülü haber ve görüntüler hâkim olmasıdır.

Pek eskiden böylemiydi..? Kesinlikle hayır, bizim gördüğümüz ve yaşadığımız profesyonelliğin olmadığı amatör müsabakalarda herkes panayır havasında sevinçle maçlara giderdi, hafta sonları adeta iple çekilirdi. Toprak zeminde en zor şartlar altında ne fedakârlıklar yapılırdı.

Kavga yoktu, küfür yoktu, var olan şeyler sözlü şakalaşma idi … Şimdi ki gibi Kulüp Başkanları ve Yöneticiler mafya babaları değil, en asil ve en kültürlü insanlar Kulüp Başkanı olurdu.                                                                    Sporcuların korkusu saygıdan dolayı idi, uzun saç bırakanlara sempati duyulmazdı. Şimdi ise sporcularda uzun saç ve küpe moda halinde.

Bizim Basketbol takımında Mehmet GÜNDÜZ isimli mesleği öğretmen olan bir Basketbolcumuz ve Ömer GÜZELOĞLU diye bir hakem arkadaşımız vardı.  Maç içinde kararlara itirazdan dolayı hakem sporcuyu ihraç ederdi.
Maçtan sonra da  bu arkadaşlar beraber gezmeye giderlerdi. Şimdi ise maçtan sonra Karakola gidiyorlar. Kurucusu olduğum ASKE’DE her türlü pislik kokuyor, Hakkın ve Hukukun olmadığı yerde her şey olur.

Peki ne yapmalıyız…?  Giderek yükselen futbol teröründe baş suçlular özellikle Kulüp Başkanları, Yöneticiler ve onların idare ettikleri taraftar dernekleri bu sorunun baş aktörleri değil mi?.. Mevcut futbol müsabaka yönetmeliği ile bu korkunç olaylar artık önlenemiyor.

Örneğin geçen yıl tutuklanan FB Başkanı Aziz YILDIRIM’A bir taraftan ceza vereceksin, diğer yandan kişiye özel af yasaları çıkartıp tahliye edeceksin.
Böyle bir rezalet olamaz, Kulüpler ve Kulüp Başkanları kara para aklama yeri olmaktan çıkartılmalıdır.                                                                                          
Olay çıkartılan müsabaka sonlarında gerçek failler yakalanıp maçlardan muaf olma cezası yerine insanlık suçu cezaları ile cezalandırılmalı.

İngiltere örneği gibi olay çıkartan taraflar takımlar 5 yıl Avrupa maçlarına katılmama kararı alınmalı,
Müsabaka sonlarında olay çıkartan takımların her müsabakadan sonra 1 puanı silinmeli bunun gibi sorun çözücü önlemler alınmalıdır
Sporsever dostlarımız caydırıcı önlemler ve yorumları ile katkı sağlamalıdır. Diye düşünüyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com