Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Müslüm Azizoğlu

Fitne Ve Fitneci İktidarlar


Müslüm Azizoğlu
21 Mart 2016 Pazartesi 09:43

Fitne; İslam’ın dışında kalan bütün sistemlerin/beşeri düzenlerin/ideolojik rejimlerin ortak adıdır.Nitekim Kur’an-ı Kerimde yüce Allah; “Yeryüzünde bir fitne kalmayıncaya ve Din/sistem/düzen/nizam/Hakimiyet Allah ın oluncaya kadar Cihad edin” Hükmü beyan buyurulmuştur. Enfal S.A.39 Dikkat edilirse bu ayeti kerimede geçen”fitne” İslam nizamının dışan kalan tüm sistemlerdir.

Aslında “fitne” arapça bir kelimedir ve aslı “fetn” dır.Yanı Altının kalitesini ve kalitesizliğini anlamak için ateşe sokulması demektir. Ama genel olarak İnsan için imtihan ve deneme manalarında kullanılmıştır. Sahtesini ve Halisini birbirinden ayırmak için altını ve gümüşü potada eritmeye “fitne” denildiği gibi,İyiliği ve kötülüğü ortaya çıksın diye insana tatbik edilen her muameleye de “fitne” denilir. Kur’an-ı Kerim’de ; “ Fitnenizi tadınız. İşte dünyada istical ettiğiniz azab bu idi” hükmü beyan buyurulmuştur. Ez Zariyat S.A 14

Bu ayet-i kerimede geçen” fitne” den maksat, İnsanın ateşe atılması ve azabı ortaya koymaktadır. Bunun dışında Kur’an-ı kerim de bela ve musibet manasına da kullanılmıştır. Hatta Şiddet ve imtihan için de kullanıldığı sabittir.

Istılahi olarak; Allah u taala’dan imtihan için gelen bela,musibet,azab,şiddet ve buna benzer nefsin hoşlanmadığı şeyler olduğu gibi,kullardan gelen zulüm ve işkencelere de “fitne” denilir.

Kur’anın ilk muhatabı,Mübelliğ ve Müteallim Resul-i Ekrem sav’ın hadisi şeriflerinde; gerek mü’minler arasında ve gerekse Ümmet içerisinde bozgunculuk yapmak ve onları birbirine bırakmak,birbirleriyle çekiştirmek ve kavgalı hale getirmek manalarında da kullanmıştır. “Fitne uykudadır,onu uyandırmayın.Onu uyandırana Allah lanet etsin” Hadis-i şerifi bu manada söylenmiştir.

Mü’minlerin / Müslümanların İrade beyanları ve rızaları ile,Zimmilerin de “zimmet akdı” ile bütün haklarına kavuştukları ve tüm emniyetlerinin sağlandığı Dar’ul İslamda bozgunculuk çıkarmak büyük bir “fitne”dir. Tarih boyunca Ümmeti Muhammed bu tür fitnelere karşı sürekli teyakkuzda olmuştur. Basiretli ve Firasetli duruşlarını kaybetmemişlerdir. Ancak bu ahval zamanla İslami bir Şuur olamaktan çıkıp,normal bir adet haline gelince; İşgalcı Müstevlilerin istilası ve sömürüsü altında ve anında bile “aman ha ses çıkarmayın,susun,fitne çıkmasın” sihirli bir hurafeye dönüşmüştür.Hal bu ki, Küfür ve şirkin işgalı ve hakimiyeti başlı başına bir FİTNE dir. Müşrik devletler,Kafir ve Zorba güçler,İşgalcı ve Terörist örgütler; İslam topraklarını işgal edince,hakimiyetlerini kurunca; “aman ha fitne çıkmasın demek” Allah’a karşı isyan etmek demektir. Allah’a ve resulüne karşı harb açmak demektir.

Fitne aynı zamanda imtihan ve deneme manalarına gelir demiştik.Muteber hadis kitaplarında; “Bab-ı fiten” veya “kitab-ı fiten” başlığı taşıyan bölümlere rastlarız. Bu bölümlere baktığımızda; İnsanın çevresinin bir çok fitnelerle dolu olduğunu görürüz. Dünyaya hiç ölmeyecekmiş gibi şehvet ve şöhretle bağlanmak bir fitnedir.Hırs ve tamah ile kıvranarak, Şer’i hudutları aşan mal,mülk ve değer sevgiler,haz ve hızlar birer fitnedir.

Allah ın indirdiği Hükümlerin dışındaki hükümlerle; inanmayarak ta olsa hükmetmek büyük bir fitnedir. Haksız olarak, Masum,mağdur ve mazlum İnsanları öldürmek,yurtlarından çıkarmak fitnedir.Nitekim Kur’an-ı kerim’in Bakare S.A 191 de; “Onları (size karşı savaşanları)yakaladığınız yerde öldürün.Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. FİTNE adam öldürmekten daha kötüdür.Mescidi haramda(Camilerde) onlar sizinle savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın.Eğer onlar size karşı savaş açarlarsa siz de onları öldürün.işte kafirlerin cezası böyledir ” hükmü beyan buyrulmuştur.

Cahiliyenin galip geldiği,İlletli ruhların çoğaldığı,Tağuti güçlerin saltanatlarını kurarak İnsanları kul ve köle haline getirdiği,Onları hor ve hakir gördüğü bütün toplumlarda; Onlara karşı cihadı bırakıp, tam aksine Onlarla uzlaşmayı esas alan her türlü düşünce bir FİTNE dir. Deccal fitnesi,Kabir fitnesi ve Bel’am denilen aşağılık çetelerin fitnesi gibi fitneler…

Hz.Adem as dan itibaren bütün Peygamberler İnsanlara TEVHİD nizamını tebliğ ve talim etmişlerdir. “Allah a iman edin ve Tağuttan kulluktan kaçının”Nahl Suresindeki bu tebliğ bütün peygamberlerde ortaktır. Dolayısıyla Allah ın indirdiği hükümlerin dışındaki hükümlerle idare olunan tüm toplumlarda FİTNE siyasi iktidar haline gelmiştir. Bu vasıftaki bütün toplumlarda Cihad akil baliğ olmuş tüm Mü’minler üzerine Farz-ı ayn haline gelir. Kim servetini bu yolda harcamaz ve kendisi de bu yolda bedeni ile cihad etmezse işte O zaman Fitnenin tam içine düşmüş demektir.


YORUMLAR
  • yorum2016-03-22 14:59:21MEHMET CENGİZ

    Sayın hocam eski gençlik günlerimi hatırladım işte hepsi bu kadar.hASRETLETLE ÖZLEDİĞİMİZ BİR YZI allah razı olsun saygı ve hurmetimle direk dalışınız takdirlidir

  • yorum2016-03-22 14:57:27MEHMET CENGİZ

    Sayın hocam eski gençlik günlerimi hatırladım işte hepsi bu kadar.hASRETLETLE ÖZLEDİĞİMİZ BİR YZI allah razı olsun saygı ve hurmetimle direk dalışınız takdirlidir

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com