Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Fıkıh Nedir?


Mehmet CENGİZ
24 Mart 2014 Pazartesi 12:24

Amelde Mezhepler dörttür Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbelî, Mezhep  takip edilen yol demektir. İmam’ı Azam fıkhı tarif ederken “fıkıh insanın leh ve aleyhinde olan şeyleri bilmesidir.” Der.  Bu bir ölçüdür. Bir Müslüman tüm yaptıklarından sorumlu olduğu için amel ve işlerinde fıkhı ölçüye uymalıdır. Ehlisünnet mezhepleri amelde  bizim kılavuzlarımızdır. İtikatta ise imamlarımız Maturidi ve Eşaridir. Amelde dört mezhep imamı, itikatta ise iki imamın helal dediklerine helal, haram dediklerine de haram der öylece amel ederiz.  Bazıları mezhep din midir?  Diyorlar evet mezhepler dindir diyorum. Bizler mukallidiz yani takid edenleriz içimizde müçtehit mi var? mezhep tanımayalım.Müçtehit  ayet ve hadislerden hüküm çıkaran kişi demektir.Asrımızda bu tipte alim yok. Bu yazdıklarımı mezhepsizler beğenmeyebilir.

Mezhepsizlik kadar kötü bir şey yoktur. Hak mezhepler dışında üretilmiş, fıtrata aykırı çok mezhep var. Mezheple yaşayalım derken mezhepçilikte çok tehlikelidir. Her şeyin ortası en iyisidir. Mezhep taasubu insanları ötekileştirir. Bazı zındıklar Kuran bize yeter mezhebe ne hacet var, bu gafilleri Allah ıslah eylesin ehlisünnet dışı mezhepler uydurulmuştur. Vahiyle, sünnetle tam terstir, İslam ülkelerinin bazılarında Vehhabilik, bazılarında Şiilik, Afganilik, fazlurrahmanilik gibi akımlar mevcuttur. Bu mezhepsizlikten dolayı bazıları şefaatı, kaderi, teravih namazını bile inkâr ediyorlar. Abdestsiz Kuran okunabilir diyorlar. adetli kadın camiye girebilir cesaretini bile gösterebiliyorlar. Bu durum insafsızlıktır. İlmihal bilgileri sağlam kitaplarımızda mevcuttur. Hiç kimse bu sapıklara kanmasın. İslam ülkelerinde mezhepsizlik akımı var gücü ile çalışıyor. İnsanları iğfal ediyor. Vahabilikteki Kuran sevabı ölüye ulaşmaz zihniyetini ne yapacağız, Şiilikteki sahabeye saldırı, Muta nikâhı (Geçici nikâh) takiyyeyi(Gizlilik) İmamlar masumiyetini (Günahsızlık) nereye koyacağız.

Şia ile müsemma İran şiası orta doğuda bugün mezhep adına kan akıtıyor. Şii Sadrın mücahitleri Suriye’de Esat güçleri ile müşterek Sünnileri hunharca katlediyor. Büyük şeytan Amerika ve İsrail şiarları iken, şianın kimin büyük şeytan olduğu bugün İslam ümmeti açık bir şekilde görüyor ve seyrediyor. Sadr siyaseti bırakmış. mücahitleri ise Esat yanlıları ile Müslümanları Sünnileri katletmeye devam edecekmiş. Bu mahlûku İslami bir gazete yazarı (Vakit Gazetesi) göklere çıkarıyor. Sadr gibi Fetullah Gülen de siyaseti bıraksın diyor. Katillere bu muhabbet nereden gerçekten anlamıyorum. Bazı İslami siyaset liderleri bile İran’ın dik duruşu şahsiyetli dış politikasından bahsediyorlar. Çok acıdım ve üzüldüm ne uğruna bugün ümmet fitnesinin başı şiadır. Bu İslami liderler esede bile fıkhen kılıf uyduruyorlar her halükarda devlet başkanına isyan olmazmış, şirk düzenlerine karşı her Müslüman koyun gibi olacakmış, fıkıhtan kılıf uyduruyorlar. Bu ifadeleri ümmet fertleri affedemez.

İslam ümmetinin en büyük düşmanı Siyonizm’dir dediğimiz akım, ittifak, beşli çete, kan dökücüler! İran, Irak ve Suriye bloğunu oluşturmaya çalışıyorlar. Suriye de, Irakta akan akıtılan kanın arkasında bu Siyonist destekli Şia hâkimiyeti var. Niçin Müslüman anlamıyor. Ferasetle görmüyor. Şianın bir kısmı  Ehli kıbledir denilebilir senelerdir yalanla düşmanımız Siyonizm dır diyen Şia bugün Ehli sünnet saldırganıdır onun için affedilmesi düşünülemez.Suriye iç savaşından sonra şia bloku ABD,İsrail ile perde arkasında hemfikirdirler. Mezhep konusunu işlerken dört mezhep haktır dedik. Türkiye’mizde Hanefilik revaçta devletin yayma politikasıdır sanki diğer mezhepler yokmuş gibi, Diyanetçe diğer üç mezheple ilgili basılmış bir ilmihalini görmedim. Duyduğuma göre Diyarbakır da Bir Şafii Okulu açılacakmış, güzel bir olay fakat yetersizdir. Laik, Kemalist, ladin devlet anlayışının din anlayışını ilahi vahye ters buluyorum.

Her zaman gerçek âlimlere ihtiyaç var. Akif’in ifadesi İLE ”DOĞRUDAN DOĞRUYA KURANDAN ALIP İLHAMI, ASRIN İDRAKİNE SUNMALIYIZ İSLAMI” Neredesiniz gerçek âlimler! haykırın zamanı gelmedi mi? Mezhepsizlerin iç yüzünü anlatın. Ümmet fertleri itikatta, amelde yaşayışta hainler tarafından iğfal ediliyor. Kuran, sünnet, fıkıhtan koparılıyor.Cihat,ümmet anlayışı,İslami hükümlerin hakimiyeti,emri bil maruf nehyi anil münker (iyilikleri emretme kötülüklerden alıkoyma)ile mücehhez alimleri arıyorum.İnsanlığı uydurulmuş din anlayışından arındırma silahını ne zaman gerçek alimler kuşanacak merak ediyorum.Irakta,Suriye’de başka İslam coğrafyasında ki tablolarla karşılaşmamak için gerçek dini aşılamada her kesi göreve davet ediyorum.Ekranlara çıkıp bıyıksız unvanlı sözde din bilginlere ihtiyaç yoktur.Tavuktan da kurban olur diyen zihniyet sapıktır.Elimizde çok sağlam İslami eserler var kitap okumanız dileklerimle…..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com