Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Ömer ASLAN

Evren Sanayi ismi değişecek


Ömer ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Evren Sanayi sitesi ismini 1980 Askeri darbesini yapan ve Şanlıurfa Akabe mevkiinde temeli atan Kenan Evren'den miras olarak kaldı bize.

Darbe günlerinde yaşananları yaşım itibariyle göremedim. Lakin o günleri yaşayan büyüklerimiz gördükleri zulümleri ve işkenceleri okuyup ve dinleyince insanın beyni adeta karıncalanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan hızla ilerleyen ülkemize neredeyse her 10 yılda bir yapılan darbelerle ilerlememiz engellendi. İster "Ours Boy" olsun ister "İyi çocuk" olsun kim veya kimler tarafından olursa olsun darbelerin yüzü kanlıdır. Darbe yapılan ülke kesinlikle 50 sene geriye gider. Bu böyle biline.

Son olarak kanlı darbeyi 1980 de ülkemizde gördük. Daha sonra "Post modern" "Dijital darbe" adlandırılan darbeler gördük. Askeri yönetimin anayasayı ihlal ettiği 80 darbesinin baş mimari Kenan Evren adeta kahramanlar gibi kendini pazarladı.

Neyse ki Türkiye gerçek demokrasiye adım adım yürümeye devam ediyor. Perde gerisinde aşağılık adamların planlarının sergilendiği sokaklardaki filmler eskisi gibi seyirci ve oyuncu bulamıyor. 

Bilgiye ulaşım ve dürüst insanların devlet kademelerinde görev almalarından dolayı demokrasiyi kalkan yaparak ülkeyi babalarının çiftliği gibi yöneten zihniyet ifşa olmaya devam ediyor.

Demokratik süreçte en önemli viraja sayılı günler kaldı. 12 Eylül'de Anayasa Değişikliği halk oylamasına sunulacak.

Bu oylamayla birlikte imtiyazlı sınıf varlığını yitirecek ve terörden beslenen bazı mihrakların kaynağı büyük ölçüde kuruyacak olmasından dolayı "Vatandaşın hür iradesine ipotek koymaya" çalışıyorlar. Bunlara rağmen halk neyin zararlı neyin faydalı olduğunun farkında.

Referanduma sayılı günler kalırken Şanlıurfa kamuoyunda "12 Eylül" Caddesinin isminin "Demokrasi" caddesi olarak değişmesinden sonra "Evren" Sanayi Sitesinin ismini değiştirilmesini konuşuyor.

Konuyla ilgili olarak görüştüğüm Evren Sanayi Sitesi Kooperatif başkanı Mustafa Arslan; "Artık darbe günlerini yaşamak istemiyoruz. Darbenin izleri de silinirse iyi olur, bu nedenle belli prosedürü takip ederek talepler değerlendirilir" dedi.

Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman ise "Otuz yıl önce yaşanan acıları bir daha yaşamak istemiyoruz. Şanlıurfa'da 12 Eylül darbesinin izleri hala var. Birkaç ay önce 12 Eylül caddesini Şanlıurfa belediye meclis kararıyla "Demokrasi" caddesi olarak değiştirdik. Şimdi Şanlıurfa kamuoyunda gündemde "Evren" sanayi sitesinin isim değişikliği tartışılıyor. O günleri yaşayan ve bir daha yaşamak istemeyen halkımız sembolikte olsa Evren Sanayi Sitesinin ismini değiştirmek istemelerini çok anlamlı buluyorum. Tabii bu isim değişikliğini sanayi esnafı karar verecek" dedi.

Vatandaşlar o günleri anımsatan "Evren" isminin değiştirilmesini talep ediyor.

Farklı farklı isimler telaffuz edilmeye başlandı bile… Örneğin Sanayi Sitesine önerilen isimlerin başında "Akabe" geliyor. Sanayinin Akabe mevkisinde olmasından dolayı "AKABE" olmasını isteyenler çoğunlukta.
Şimdi top sanayi esnafında ve demokrasiyi benimseyen Urfa kamuoyunda


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com