Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

Eğitimin Düzeltilmesinde Öğretmen Fonksiyonu


Emin YAPRAK
23 Kasım 2015 Pazartesi 10:31

Her durumda eğitimin düzeltilmesi üzerinde çalışmalar yapılmakta fakat bir türlü başarı sağlanamamaktadır. Sağlıkta dönüşüm yapıldığı, her hastanın her yere gidebildiği ve tedavi olabildiği, sağlık çalışanlarının haklarına kavuştuğu ve çözüm üretildiği söylenmektedir. Doğrudur da. 

Sağlıkta büyük dönüşüm yapıldı. Takdir de edilmelidirler. Bıçak paraları, rüşvetler ve bilmem neler ortadan kaldırıldı. Yani maddi anlamlar musluklar akıtılarak sorunlar çözülmüş oldu. Fakat eğitimde hep maddi anlamda gerekçeler ve öğretmen sayısının çokluğu gerekçe gösterilerek bir türlü iyileştirilmeler yapılamadı. 
Ders ücreti düzenlemeleri, haksızlıkları ve adaletsizlikleri içinde bulunduracak şekilde düzenlendi. Hafta sonu yetiştirme kursları ücretleri artırılırken, hafta sonu ayrı sınıflarda yapılan yüzyüze açıköğretim kursları aynı şekilde kalarak adaletsizliğe yol açıldı.
Nöbet ücreti 2 saat verilirken öğretmenin okulda kalmış olduğu bütün gün unutulmuş oldu. Nöbetçi öğretmenin acaba kaç saate fazladan derse girdiği sorgulanmadı. Yapılan bu değişiklik sendikacılar için başarı öğretmenler için kazanım olarak lanse edildi.
Öğretmenin yarım gün çalıştığı söylenerek, fakülte mezunu olarak kamuda çalışanlar arasında en az maaş almasına mahkum edildi. Kariyer basamakları diye bir şey çıkarıldı fakat çıkaranların bile unuttuğu ve sadece bir aldatmacadan başka uygulama olmayan bir yapıya dönüştürüldü.
Ders saatinde yüzlerce sorunlarla uğraşan öğretmen, eğitimin kalitesini artırmak için, görevinin dışında alması gereken ve zorla kendisine verilen görevlerden sadece bir öğretmenin yükümlüğünün olduğu ve bir karşılık almadığı, yüzlerce saatini harcaması gerektiği uygulamalardan bazılarını vererek durumu değerlendirmek yerinde olsa gerektir. Bunlar sadece bir öğretmenin aldığı görevlerdir.
1)Kitap okuma komisyonu koordinatör öğretmen, sınıf bazında öğrenciler belirtiliyor, kitap okumaları sağlanıyor, okunan kitaplarla ilgili sunum hazırlatılıyor ve bununla ilgili olarak herhangi bir ücret alınmıyor.
2)Emri bi’-l-Ma’ruf yapılanmasında üye; öğrenci ve öğretmenlerden oluşmuş bir kuruldur. Bu kurulda her sınıf temsilcisi ile yapılan kötülüklerin engellenmesi, iyiliklerin yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Yine dini bir fonksiyon olarak görülerek herhangi bir ücret alınmıyor.
3)Eğitim koçluğu, 5 öğrencinin durumunu kontrol altında tutarak onlara her alanda yardımcı olmaktadır. Öğrenci velileriyle görüşülüyor, ev ziyaretleri yapılıyor. Öğrencilerin sorunları veli ile birlikte halledilmeye çalışılıyor.
4)Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında seçici kurul üyeliği; Kur’an okuması güzel öğrencilerden yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler dinlenerek, yarışmaya katılmaları halinde kendilerine rehberlik yapılıyor.
5)Arapça şiir okuma yarışmasında seçici kurul üyeliği; Arapça şiir dinletisi için öğrenciler seçiliyor okumak isteyenlere rehberlik yapılarak gerekli hazırlık çalışmalarında onlara yardımcı olunuyor.
6)Dışardaki camilerde hutbe okuyacak öğrencileri dinleme, onların durumunu düzeltmek için gerekli çalışmaları yapmak, yeri geldiğinde göreve gidecek öğrenciyi bir hafta boyu takip etmek.
7)Sınıf öğretmenliği; Haftada 2 saat ücret karşılığında bir saat de derse girmek şartıyla öğrencilere rehberlik yapılıyor. Rehber öğretmenin düzenlemiş olduğu etkinlikler yaptırılıyor, analizler yapılarak rehber öğretmene teslim ediliyor.
8)Zümre Öğretmenler Kurulunu toplamak, onlara başkanlık yapmak: Derslerinde olan öğretmenleri toplayarak, ders işlemede, bütünlük sağlanması, eksikliklerin sınıflar bazında kapatılması için işbirliği halinde çalışılması için gerekli kararlar alınıyor.
9)Mesleki tanıtma kulübü üyeliğinde bulunmak; Meslekleri öğrencilere tanıtmak için gerekli hazırlıklar yapılıyor, sunumlar veriliyor ve farklı meslek gruplarından kişiler davet edilerek, öğrencilerin mesleklere yaklaşımları ve değerlendirme yapmaları için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor.
10)18 Mart Çanakkale Etkinliğini yapmak; Öğrenciler ayarlanıyor, okuyacakları şiir ve yazılar hazırlanıyor, kontrol ediliyor.
11)Okul Mescidinde Cuma namazlarında liste çıkarmak, hutbelerini dinleyip, öğrenci tespitinde bulunmak.
12)Okul Disiplin Kurulunda yedek üye olarak görev almak; Asil üye olmadığında, disiplin durumu olan öğrencileri dinlemek, ifadelerini incelemek, yasal mevzuat gereği gerekli işlemleri yapmak.
13)Satın alma komisyonu üyeliği; Okul tarafından satın alınacak eşyaları, özelliklerini ve fiyatlarını incelemek, satın alma komisyonu olarak gerekli işlemleri yapmak.
14)Haftada bir gün nöbet; Nöbet esnasında teneffüslerde öğrenci ve sınıfları kontrol etmek, öğretmeni gelmemiş olan sınıflara, idarenin istekleri doğrultusunda derse girmek.
15)Şube Öğretmenler Kurulunu toplamak; sınıf öğretmeni olduğu sınıfının öğretmenlerini Müdür yardımcısı başkanlığında toplantıya çağırıp, öğrencilerin durumlarını inceleyip, alınan kararların uygulamasını sağlamak.
İşte bir öğretmenin öğretmenlik dışında yapması gereken iş ve işlemler bunlarla sınırlı olsa yine iyidir. Daha başka görevleri de vardır. Dersine girdiği sınıflar için hazırlık yapmak, soru hazırlamak, yazılıları okumak, eksikliği olan öğrencilerle özelde ilgilenip açığını kapatmaktır. Fakat sayı çokluğu ve ekonomik nedenlerle angarya olarak nitelendirilebilecek bütün bu işlemler için herhangi bir ücret ödenmemektedir. 
Ücret ödenmediği zaman da tam anlamıyla bir verim sağlanamıyor. Öğrencilere faydalı olunması gereken başarı gösterilemiyor. Çünkü yetersiz maaş alan öğretmenler, başka işlere yönelerek, ekonomik açıklarını kapatmaya çalışmaktalar.
Sağlık sektöründeki reformlar gibi eğitimde de gerekli düzenlemeler yapılmadan başarı sağlanamaz. Sağlıkta nöbette kalan bir personelin normal mesaisinin kaç katı ücret ödeniyorsa aynısı öğretmene verilmezse bir anlam ifade etmez. Sağlık personelinin aldığında hiçbir öğretmenin gözü yoktur, olamazda. Önemli olan düzenlemelerin öğretmenler için de olduğunda düzelmenin olabileceğidir. Sağlığında, ekonominin de, yargının da, emniyetinde düzelmesi hatta siyasetinde düzelmesi eğitimden geçmektedir. Buna göre yaklaşılması ve değerlendirilmesi gerekmektedir.
Kamu maaşlarının eğitim seviyelerine göre sıraya konulduğunda öğretmenlerin durumlarına bir bakılsın. Ek Ders ücretleri olsa dahi, çoğu yerde olmamasına rağmen, bunların bir sağlıktaki döner sermaye ile karşılaştırılıp değerlendirilmesini herkese tavsiye ederim.
24 Kasım’da hep dillendirilip, yapılamayan yeniliklerin yapılması, eğitimde düzelmenin öğretmen fonksiyonundan geçtiğinin unutulmaması gerekmektedir. Fedakar öğretmene, gerekli düzenlemeler yapılarak desteklenirse, onurlu bir yaşam sağlanırsa, öğretmenin mücadele ve azmi eğitimde oluşmuş olan sorunların büyük bir çoğunluğunun çözülmesine yardımcı olacaktır.
Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere hükümete, devletin ve halkın düzeltilmesinin eğitimden geçtiğini öngörmelerini ve ona göre gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini, aksi takdirde vatandaşların eğitimlerindeki aksamaların hep olmaya devam edeceğini herkesin bilmesi gerekmektedir. 


YORUMLAR
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com