Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Eğitim sorunu


Hüseyin KAYA
1 Aralık 2013 Pazar 15:49

Türkiye’de eğitim ve öğretim sorunu yeni değil elbette. Yıllardır bu sorun devam etmektedir. Nice bakanlar gelip geçti nice eğitim şuraları oluştu ama hiç kimse kalıcı bir çözüm üretemedi. Her gelen bakan yeni bir eğitim öğretim müfredatı uygulamaya çalıştı. Eğitim ve öğretim yazboz tahtasına dönüştü. Doğru olan da her yeni gelen bakanın eğitim ve öğretim düzeyini iyileştirmek yükselmektir. Ama bu bakanlar var olan temel müfredatı yükselmek yerine eğitim ve öğretimde ihtilal yapıp yeni temeller atmaya çalıştılar, böylelikle Türkiye’de bir türlü eğitim ve öğretim seviyemiz yükselmedi.

Yükselmek yerine eğitim öğretim yarası gittikçe daha da derinleşti. Bu da doğal olarak özel dershaneleri ve eğitim kurslarını meydana getirdi.

Yani devlet eliyle eğitim ve öğretim başarısız veya çok düşük düzeylerde kalıyor anlamına geliyor. Devlet bu işi ya-pa-mı-yor yapamıyorsa alternatif olmalı mı dersiniz; bence olmamalı; devlet bu işi başarmalı. Nasıl ki özel teşebbüslerden medet umuluyorsa devlet özel teşebbüslerden daha iyi yapmalı ve de yapmalıdır. Şunu anlatmaya çalışıyorum milli eğitim bakanlığına alternatif özel kurum ve kuruluşlar olmamalıdır.

Gündem dershane olmuş her kafadan bir ses çıkmaya başlamış; kimimiz dershaneler gerekli diyoruz kimiz isyan edip gereksiz diyoruz. Aslında hem gerekli hem de gereksiz. Ak parti dershaneleri kapatacağız dediklerinde önce şaka yaptıklarını sananlar seslerini yükseltmediler. Baktılar ki hükümet kararlı yumurta g… dayanınca feryat figan etmeye başladılar.

Türkiye’de dershanelerin %25’ini temsil eden kesim sanki Türk eğitim sistemi onların tekelindeymiş gibi feryat figan edip hükümeti yaylım ateşine tuttular. Ne kadar zat ve din lideri varsa hepsini kendi lehlerinde demeçler verdirip dershanelerin haklılığını kanıtlamaya, hükümete ve millete kabullendirmeye çalıştılar. Allah aşkına dershanecilik ilkokul 4. sınıf düzeyine kadar düşmüş bu ülkede. Çocuklar sosyal aktivitelerden uzaklaşmaya birer DVD gibi cansız kayıt aracına dönüşmüşler. Kaldı ki dershaneler ve özel okullar bölgeler arası eğitim seviyesini denkleştirmekten ziyade uçurumu derinleştiriyorlar.( 5 ağustos 2013 tarihli milli eğitin bakanı sayın Nabi avcını

verdiği bilgi doğrultusunda yazıyorum).LYS de en başarılı iller Ankara, Karabük, Isparta En başarısız iller Ardahan, Şırnak ve Hakkâri’dir.

CHP ve MHP ye gelince neden dershanelerin kapatılmasına karşı çıktıklarını maalesef iyi izah edemiyorlar.

Oysaki CHP 2011 seçip projesinde dershanelerin kapatılması, dershanelerin velilere maddi külfet getirdiğini, milli eğitime alternatif olamayacağını dile getiriyor.

MHP de hemen hemen ortak fikirlere sahip ama şimdi tam tersi, tavır takınıyorlar; böylelikle kendi düşüncelerini, fikirlerini sırf muhalefet olsun diye çürütüyorlar.  Bu tavırlarıyla muhalefet halktan mı yana yoksa dershanelerden mi çözemedim açıkçası.

İşin aslına bakarsanız Bugünkü mevcut sistemde yer alan özel eğitim kurumları ve dershaneler bir sonuçtur. Bu sonucu ortadan kaldırmak için öncelikle dershaneleri kapatmak değil, önemsizleştirmek gerekir.

Nasıl mı

1) Öncelikle milli eğitim bakanlığı okulları iyileştirmeli ihtiyaçlar için velilerden kesinlikle dilenmemeli.(güvenlik, projektör, tahta, temizlik, perde…)vs uzayıp giden ihtiyaç listeler için

2) Müfredatı özel sektörle işbirliği yaparak en gözde kaynak ve teknolojik destekle tam kapasite hazırlamalı

3) Ortaokuldan başlanarak her okulda birer laboratuar kurmalı görsel ve pratik eğitimin yanında sosyal aktiviteli programlar hazırlanmalı

4) Liseler üniversitelere hazırlık düzeyine çıkartılmalı orada görsel ve pratik eğitime daha geniş bir şekilde eğitim ve öğretim yapılmalıdır

5) Liselerden üniversitelere liselerin 4 yıllık eğitim süresinde ara sınavlar yapılarak toplam sınavlarda alınan puan ortalamalarına göre yerleştirme yapılmalı.

Elbette bu liste ve öneriler genişletilebilir. Şayet üniversitelere çocuklarımız mezuniyetten sonra tekrar sınav kaygısı yaşatmadan yerleştirebilirsek ki o zaman dershanelerin ve özel okulların varlığı önemini kaybeder ve bu dershaneler tartışması da oluşmaz.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com