Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Eğitim Sistemi Dibe Vuruyor


Hüseyin KAYA
20 Eylül 2014 Cumartesi 16:20

Yeni eğitim ve öğretim yılı yeni müfredat ve yeni sorunlu politikalarla başladı. Bu eğitim politikaları eğitimi nerelere sürükleyecek kimse kestiremiyor. Eğitimde kaliteyi artırmaya çalışan hükümet iyi niyetli ama şimdilik kötü sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. 

Eğitim sisteminden şikâyetler yüksek sesle dile getirilmeye başlandı bile. Dershanelerin devlet desteği politikalarıyla özel okullara dönüştürmeye zorlanması eğitim kalitesini artırmak yerine; devlet okullarıyla özel okullar arasında kalite uçurumunu gittikçe derinleştirdi.

( Eğer devlet özel okulların yaygınlaşmasını istiyorsa bununla beraber devlet okullarının da eğitim öğretim düzeyleri hızla yükseltmek zorundadır.)

Velilere eğitim desteği sağlanarak özel okulları teşvik eden hükümet devlet okullarındaki eğitim seviyesinin hızla düşmesine sebep oldu. Bu eğitim destegi velilerden çok özel okul sahiplerine yaradı.

Özel okullar velilere sağlanan bu eğitim desteğini fırsata çevirip fiyatlarda artışlara gittiler.

Devletin velilere sağladığı maddi desteğin hiçbir anlamı kalmadı. Devlet okullarında görev yapan başarılı ve tecrübeli öğretmenler özel okulların yüksek maaş teklifleriyle ayrılmak zorunda kaldılar. Bu ayrılışlar devlet okullarında hem öğretmen açığını oluşturdu hem de eğitim seviyelerinin düşmesine ve bazı dersliklerin diğer sınıflara yüklenmesine sebep oldu. Böylece çoğu sınıflar 55-60 kişilik mevcutlarla eğitim ve öğretime başlamak zorunda kaldılar. (ki böyle bir durumda öğretmen ve öğrencilerden başarı beklemek mümkün değildir.) daha evvel okullardaki mevcutlarının 40-45 kişi olması herkesim için sıkıntılıyken şimdi sınıf mevcutların 55-60 kişi olması sıkıntıyı hat safhaya çıkarmıştır.

Zaten velileri özel okullara teşvik etmek başlı başına büyük bir hata. Çünkü özel okullara teşvik veliler değil özel okul sahipleri düşünülerek gerçekleştirildi.

(Teşvik politikası devam ederse toplumsal ayrışmalara ve eiğtmde derin yaralara neden olur.)

Bu ülkede zaten maddi imkânları yeterli olan aileler devlet okullarına güvenmeyip özel okullara çocuklarını gönderiyorlardı.  (Çocuğumu özel okula gönderceyim deyip özel okulların yokluğundan şikâyetçi olanı hiç duydunuz mu?) 

Çocuklarını devlet okullarında okutmaya bile maddi imkânları olmayan yoksul ailelere ne gibi bir destek sağladı milli eğitim bakanlığı acaba!

Teşvik desteği yerine devlet okullarına eğitim destegi sağlamış olsaydı daha iyi bir politika olmaz mıydı? Mesela okul sayısını artırsaydı, sınıf mevcutlarını 20-25 kişilik düzeye çekilseydi; okulların personel ve çeşitli ihtiyaçları giderseydi okulları velilerden dilenen kurumlar olmaktan çıkarsaydı daha sağlıklı politikalar olmaz mıydı acaba.  

(Devlet okullarının kalitesiyle övünen politikacılar ve bürokratlar arasında bir araştırma yapılsa acaba yüzde kaçı çocuklarını devlet okul ve üniversitelerinde okutuyor. Emin olun ki anket dibe vurur.)

Ama bugün devlet okulları o kadar perişan ki her eğitim döneminde devlet okulları velilerden hademe(temizlik personeli),boya badana, güvenlik elemanları, mas, tepegöz ek kaynak gibi uzayıp giden ihtiyaç listeleriyle velilere kâbus olurlar.

Bugün bu gerçekler ortadayken kimse biz eğitim kalitesini yükselttik demesin. Önce çok güvendikleri devlet okullarına kendi geleceklerini, çocuklarını emanet etsinler.  


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com