Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Murat Mujdeci

EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ


Murat Mujdeci
1 Ağustos 2016 Pazartesi 11:09

Allah'ı tanıma ile problemi olan insanların, genç beyinleri çeşitli yöntem ve metotlarla uyuşturmaya çalışırken, Yeni Türkiye yolunda gençlere verilmesi gereken anlayış nasıl olmalıdır?

Gençlere medeniyetinin ve imanının kaynağı, Kur'an ve Sünnet olduğu bilinci ile slogandan çok sorumlulukla hareket eden ve bireyi toplum içerisinde nesne olmaktan kurtarıp özne yapmaya çalışan bir eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Allah (cc) nün Hz. Adem'i yaratırken ona üflediği ruhun temizliğidir. Allah (cc) ruhu yarattıktan sonra meleklerine bu yaratılış karşısında secde etmesini emretmiştir. Ancak, iblis kibirlenmiş İblis, "Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın" dedi. (sad-76).

Bu kibrinden dolayı o anda şeytanlaştı. İblis dışında bütün meleklerin secde ettikleri gibi gençlerinde secde etmesini sağlayan bir eğitim anlayışı verilmelidir.


Allah'ın yaratılışı karşında kibirlenen şeytan, insanoğlunu düşman bilerek kıyamete kadar mücadelesi için Allah'tan izin istemiştir. Gençlere yaratılışına uygun İslami bilgi ve metotla donatılarak şeytan ve dostlarıyla mücadele etmesini sağlayan bir eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Hz. Nuh gibi batmakta ve boğulmakta olan halkı için gemi yapan ve kınayıcıların alaycı tavırlarından etkilenmeyip, İnsanlığın tevhit gemisine bindirmeye çalışan eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Nemrud'a karşı diklenmeden dimdik duran Hz. İbrahim olup ateşe atılabilecek imanı kazandıracak ve bu anlayış ile Hz. İbrahim'in yolunda olduğunu gösterebilmek için dağ gibi yanan ateş için ağzında su taşıyan karınca misali olmayı sağlayacak eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, bıçağa karşı Hz. İsmail'in Hz İbrahim'e teslimiyeti ve sabrını gösteren anlayışı içselleştirecek eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, kardeşlerinin ihanetine karşı Hz. Yusuf'un kuyuda sabırlı tavrı, Züleyha'nın iftirasına karşı tertemiz kalıp zindanı tercih eden eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Hz. Musa gibi firavuna karşı, hakkı yüzüne haykıracak ve zulüm altında olanları kurtarma çabasıyla hareket edecek eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Roma'nın yaşam felsefesine karşı Allah'ın dinini savunan Hz. İsa'nın anlayışı verilmelidir. Yahudi felsefesine karşı yeri geldiğinde çarmıha gerilmeyi kabul edip Rabbinin kendisini yalnız bırakmayacağı inancıda olan eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Allah inancını yaşayabilmek için, tüm sevdiklerini terk edip bir mağarada Ashab'ı Kehf'in sırrına ulaşmayı sağlayan eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Mekke'den Medine'ye hicrette canı pahasına Allah Rasulü'nün yatağına girebilecek cesaretteki gençleri yetiştirecek eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Hz. Bilal gibi putları reddederek Allah inancı için kızgın kumlarda göğsüne konulan taşa rağmen "Ehad! Ehad" diye haykırabilecek imanı kazandıracak eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Kabe'nin yanında Kur'an okuduğu için öldüresiye dövülmek ve buna rağmen "vallahi ya Rasulullah! Müşrikler gözümde hiç bu kadar alçalmamıştı. Yarın yine Kur'an okuyayım mı?" diyebilecek eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, "Kenar-ı Dicle'de bir kurt aşırsa koyunu / Gelir de adl-i ilahi Ömer'den sorar onu" idrakini gençlere sağlayacak eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Endülüs kıyılarına ulaşınca gemileri yakmaktan korkmayacak insan tipi yetiştirecek eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, darbe kalkışması yaşandığı gün tankların karşına silahsız bir şekilde çıkıp iradesine sahip çıkan bir yaklaşımın yüceliğini öğreten eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençler, hem iddia, hem de ideal sahibi alabilecek anlayışı kazandıran eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere, Hayatını disipline ederek mücadeleci ruhu kazandıran eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençler, iç ve dış düşmanlara karşı dimdik ayakta durarak bütün dünya mazlumlarının ümidi alabilecek eğitim anlayışı verilmelidir.

Gençlere verilen eğitim anlayışı İslam'ın getirdiği nübüvvet anlayışı olmalıdır.

Bu anlayışa sahip olabilmek için, 'el-hamdülillah, müslümanım' deyip gereğini yapacak eğitim anlayışı verilmelidir.


YORUMLAR
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com