Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Dünya kadınlar günü


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Kadınlara verilmiş olan bugünün anlamına binaen bir erkek olarak kadınlara duyduğum saygıyı dile getirmek istedim. Kadınlar bugünün kıymetini çok bilmeliler, çünkü erkeklere özgü bir gün belirtilmemiş. Aslında kadınlara sorarsan diğer bütün günler erkeklere verilmiş diyecekler.  Dünyanın ilk kadını olan Havva anamız Allah (c.c) yaratmasıyla bütün insanlığın kardeş olmasının temelidir.   
Dünyanın ve insanlığın gelişmesinin olmazsa olmazı olan şefkatli ellerin sahibi annelerimiz kadındır. Erkek kardeşlerin yardımcısı ve her zaman anneden sonra düşüneni olan kız kardeşlerimiz kadındır. Ailenin temel taşı olan ve çocuklar için en fazla çaba sarf eden ve birçok başarılı erkeklerin görünmeyen yönü olan hanımlarımız kadındır. Kadınlarımızın faydası bu kadar çok iken onlara yeterli haklar verilmiş midir?  Bu konu hep tartışılmıştır bizde bu konuyu biraz açalım. Dinler tarihine bakarsak genelde kadınlara birçok haklar verilmiştir. Fakat erkekler tarafından suistimale uğramıştır. İslamiyet den önce diri diri kız çocuklarını gömecek kadar cahiliyeti yaşamışlar.

İslam dini Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tebliğ edilince bu cahiliye âdeti ortadan kaldırılmış. Kız çocukları da erkek çocuklar gibi eşit yaşama hakkını elde etmiştir.

Dinimizin kadınlara verdiği hakları burada yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Lakin insanların dini öğrenmeden ve de nefsine göre yaşamasından kadınların hakları suistimale uğramıştır.

Bu tür hareketler de bulunanların yanlışı dinimize mal edilmiştir. Avrupa'nın tarihine bakarsak kadınlar hep horlanmış, kullanılmış ve hep ezilmiştir. Birçok ülkede ancak 1950'lerde kadınlara hakları yasayla verilmiştir.

Oysa bizde Cumhuriyetin kurulmasından sonra medeni kanun da birçok haklar verilmiştir. Fakat uygulamaya gelince bu konuda Avrupa bizi geçmiştir. Türkiye genelinde kadınların neredeyse yarısı şiddete maruz kalıyor. Uzmanlara göre ülke genelinde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %39. Varoşlarda bu oran %97'lere çıkıyor. Yaşadıkları fiziksel şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı %48.5. Herhangi bir sivil toplum örgütüne ve polis, savcılık dahil hiçbir kuruluşa başvurmayanların oranı %92.Genel kanının aksine kırsal kesimde ve kentlerde kadına karşı şiddet oranı hemen hemen eşit düzeyde. Şiddetin en yoğun yaşandığı bölgeler ise Doğu ve İç Anadolu bölgeleri.

Türkiye'de 1975-2000 döneminde üniversite mezunu kadın sayısı 56 binlerden 910 bine kadar yükselirken, okuma yazma bilmeyen kadın sayısı, hala yüksek seviyede bulunuyor. Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranları son derece düşük. Erkeklerin hemen hemen yüzde % 70'i, kadınların ise sadece dörtte biri çalışıyor.

Çalışan erkek sayısı yaklaşık 17 milyon iken çalışan kadın sayısı 6 milyon civarında, yani erkeklerin üçte biri oranında. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz,sadece bir kaçını yazdım. Bu oranların bu gibi özel günlerde dile getirilmesiyle daha aşağı sevilere gelmesi temennimizdir. Diğer bir konu ülkemizde kanayan bir yara gibi duran her zaman toplumun tepkisine sebep olan dini gereği başını kapatan kadınlarımızın haklarının geri verilmesini okullarda ve kurumlarda serbest olmasını talep ediyoruz.

Her zaman tartışma konusu olan türban değil de , kadının her yönden hayalı davranması için bakın Kuranı Kerim de Nur süresi 31 ayetde ne diyor. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar.

(Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler.

 Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından yahut babalarından yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut Müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz. Ayeti olduğu gibi yazdım, buradan bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. Bize Kuranda bildirildiği gibi yaşayalım, sadece başı kapatıp diğer vücut hatlarını belli ettirip ilgi çekince ayete tam uyulmuş olmuyor.

Böyle olunca da diğer kesimlerin konuşmasına fırsat sağlıyoruz, olayın sadece türbana bağlanmasına sebebiyet veriliyor. Mahalle baskısı var, aile baskısı var, başını zorla kapatıyor gibi düşüncelerin konuşmasına fırsat veriliyor. Türban takan kadınlardan naçizane ricam vücut hatları belli etmeden ayetin belirttiği şekilde giyinip art niyetli düşünceleri susturmaktır. Son olarak bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum ve hepsine sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum… 
      
Güzel Sözler
"Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı Saliha kadındır."  (Hz Ömer)

"Kadın olmasaydı dünyada hayatın neşesi olmazdı."( Mevlâna )

"En mükemmel kadın, çocuklarına babalarının yokluğunda baba olabilecek kadındır." (Goethe )


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com