Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Dört Mevsimli Klima Al..!


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Yıl 1785'ler Fransa'da “Fransız devrimi”nin ayak sesleri geliyor. İktidarda XVI. Louis ve karısı Avusturya İmparatoru II. Josef'in Kız kardeşi kıssaca “Toni” diye adlandırılan Marie Antoinette bulunmaktadır. Derken saray dışında ihtilal fırtınaları esmeye başlar. Öyle bir an gelir ki, kral sarayının etrafında kalabalıklar; kral ve ailesine karşı nefret ve öfkelerini dile getirmeye başlarlar. Bu esnada, sarayda kendi hayatını yaşayan ve olaylardan habersiz kalmaya çalışan “Toni”, dışarıdaki gürültülerin artması üzerine, saraydaki etrafında bulunanlara sorar: “Dışarıda bu gürültüler neyin nesi !?1?”, “Madam, ekmek kıtlığı var, halk ekmek bulamadığı için bağırıp nümayiş yapıyor...!”

Madam, şu tarihi sözle karşılık verir:”Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler..!”

Kardeşim, sen bu hikayeyi durup dururken ne diye anlatıyorsun? 200 yıl önceki olayları değil bu günleri anlatın, bu günleri yazın ki, belki toplumumuzun bazı sıkıntılarına faydalı işler yaparsınız..!Doğru haklısın kardeş, dedim.

Geçen günlerde birkaç memurla bir sohbetimiz olmuştu, bilmem nasıl oldu, Fransızların bu fıkra gibi tarihi olayı hatırıma geldi. Gerçi bazıları diyor, o zamanın bazı çevreleri, o zamanki mevcut olumsuz gidişatı Toni'nin üzerine yıkmışlar, ama bu “ekmek-pasta” meselesi dünyada şöhret bulmuş.

Memurlar konuşmalarında dediler: Kardeşim, bizlere eskiden yaz mesaisi uygulamalarında, Urfa'nın yaz sıcakları göz önünde bulundurularak, valilikçe; ceket ve kravat serbestisi verilirdi. Şimdilerde (geçen idarecilerden birisinden sonra) yaz mesaisi uygulamalarında kravat serbestisi verilmedi. Bunun sebebini anlayamadık. Urfa serinlemedi ve değişmedi. Bunu niçin yapıyorlar. Bizim, sıcaklarda pişmemiz yetmiyormuş gibi, bir de boynumuzu sıkan kravatlar adeta bize azap çektiriyor. 

Tabi kardeşim, yukarı idarede bulunanların arabaları ve kaldıkları yerler dört mevsim klimalı, bunlar kravat takabilecekleri gibi, ceket bile giyebilirler. Böyle olunca da memurlardan kravat takmasını istemeleri normaldir. Yazın kavurucu sıcağında, kaç tane memur odasındaki klima karşısında çalışmaktadır… Terimiz, bilmem neremizden aşağı inmektedir.

Kardeşim sende bu kravat işini amma uzattın haaa… Bazıları diyor:

Eğer çalıştığın yerde, kravatla çalışman seni çok terletip sıkıyorsa; dört mevsimli klima al..!?!?”   21.06.2005


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com