Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

DOKTORLARIN SEVMEDİĞİ SAĞLIK BAKANI


22 Nisan 2014 Salı 18:55


 

      Herhangi bir hastaneye girip herhangi bir doktora sorun sağlık bakanımız için ne düşünüyorsunuz diye. Öfke kusacaktır. Sağlık sistemini mahvetti diyecektir. Sistemin doktorların aleyhinde düzelmesi mahvetmek midir?

       Küçük yaşta, doktora gitmekten korkardım. Gitmek istemezdim. Önce sabahın erken saatinde kalkardık gidip sıra almak için. Sonra saatlerce beklerdik kapı önünde ki doktor gelsin. Mesai saat 8 de başlamasına rağmen saat 10 olurdu hala doktor yok ortada. Özel muayenehanesinde birazdan gelir diyordu sekreteri. Poliklinik odasına girerdik yüzü asık aksi bir adam. Önüne gelene bağırıp çağırır azarlardı. Korkudan ağzımızı açıp bir kelime edemez önünde el pençe divan dururduk. Muayene eder sonra al bu kartımı muayenehaneme gel. E o kadar niye uğraştık. İşkence mi yoksa sağlığımıza kavuşmak için muayene mi bu. Evde hasta yatmaya razı olur hastaneye gitmek istemezdim.

       Bugün biraz da olsa bu vahim tablo düzelmiş durumda. Bugün birçok hastanede kuyruklar azaldı. Doktorlar mesai saatlerine riayet eder şekilde görevi başında Doktorların o cafcaflı maaşları ile cafcaflı hayatları biraz söndü. Tabi ki güzel yaşamak herkesin hakkı. Ancak biz güzel yaşayalım derken başkalarının hayatını zora sokuyorsak bu kabul edilemez. Benim çok az bir yorgunluğumla başkasının çok daha ağır bir iş hallolacaksa, o fedakârlığı göstermem lazım.

      Aile hekimliği hayata geçirildi. Ancak şu an tam olarak öngörüldüğü gibi uygulanamıyor. birçok aksaklık eksiklik var. Bunlar giderilince çok güzel bir sistem olduğunu hep birlikte göreceğiz. Bu sistemin mimarlarını başta sağlık bakanımız olmak üzere hepsini gönülden tebrik ederim.

     Sağlık bakanlığının yaptığı bana göre yanlış uygulamalar yok mu? Tabi ki var. Mesela özel hastanelerde acilde ek ücret alınmaması. Halkın suiistimal ettiği bir konu. Gerçek acil hastalar için düşünülen bu uygulama maalesef insanların keyfi acile gelmesine sebep oluyor. Ayrıca yolsuzluk için de çok müsait bir durum. Birçok özel hastane acili günde onlarca hayali hasta girişi yapıyor. Eczane gelip ilacını yazdırıyor. Hastane SGK’ dan muayene ücreti almak için reddetmiyor. Hem eczane kazanıyor hem hastane. Kaybeden devlet oluyor.

      Geçen bir televizyon kanalında sayın bakan: ‘dişiniz bile ağrısa 112yi arayın gelsinler’ dedi. Sayın bakan etmeyin eylemeyin. Dişi ağrıyan bir insana doktor hemşire ve acil tıp teknisyeni ekibi olan donanımlı bir ambulansın gitmesine ne gerek var. Hiç bir şeyi düşünmüyorsanız Ambulansın trafikte yaratacağı sorunu düşünün. Bu açıklama bence popülist siyaset olarak nitelendirilebilecek bir açıklama.

      Kısacası halkın yanında olan sağlıkta güzel projelere imza atıldı. Doktorların menfaatlerine dokunulduğu için birçok doktor sağlık bakanlığına düşman oldu. Bu yazımdan dolayı meslektaşlarım lütfen bana kızmasın gücenmesin. Halkın yararı bir doktorun menfaatinden çok çok daha önde olmalıdır bana göre. Yine de yazımdan incinen kimse varsa ben özür diliyorum


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com