Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Devlet


Mehmet CENGİZ
18 Ekim 2011 Salı 12:03
Devlet; Klasik anlamda, belirli toprak parçası olan, yönetim şekli bulunan, yöneten, yönetilenler den müteşekkil, Bayrak simgeli topluluktur. Tarihte çok devletler görülür. Bazı devletlerle iftihar edilir, Örnek alınır, bazılarında ise varlıkları bile kara leke, Tarihin nefret duyguları vardır. Sınırlı devletlerden insanı çıkarırsanız, devletin ne anlamı kalır ki, devletleri devlet yapan, içindeki insanlardır. Yani yöneten ve yönetilenlerdir.
Devletler de Sosyal adalet olmalıdır. Her insanın değerine önem verilmelidir. İnsanlar arasında adil paylaşım ve eşitlik olmalıdır. Devlet; İnsanın aklını, nefsini, neslini, malını, Canını, Dinini, Namusunu, Toprağını, vatanını korumak, kollamak, mecburiyetindedir. Devlet yönetim tarzında, çok şeffaf, yumuşak huylu, güler yüzlü, sorun çözücü, af edici, olmalıdır. Yönetilenleri devlete karşı küstürmemelidir. Bu bilinç ancak eğitimli, donanımlı, Bilgili, Dünyayı okuyabilen yöneticiler, dert edinen kaliteli, inançlı, İmanlı insanlarla, ekiple, mümkün olabilir. O zaman insanlar huzurlu olur. Devletine bağlı olur.
Bunun tersi, Tepeden bakıcı, buyurgan, halkını ötekileştirici, baskıcı, yasakçı, emir verici, ideolojik yaklaşıcı, keyfici, neme lazımcı, yönetim şekli yönetenleri incitir, birlik berberliğimizi zedeler. Devlet babadır evlatları arasında ayırım yapamaz. Evlatlar velide, deli de olsa. Yönetim şeklinde ilkeler, istenirken, yönetilenlerde de aynı duyarlılığın olması şarttır. Bu da gerçek eğitimle olur. Maddeci, ideolojik eğitimle elbette olamaz. Yukarıda iyi devletlerden bahsettim, örnek alınacak devletler dedim. Haksız yere kan döken devletler, kendi menfaatleri için başka devletleri sömürenler, gözyaşına sebep olanlar, Kendi ülkelerinde zinayı serbest bırakanlar, Fuhuş yuvalarını resmileştirenler, bunlardan vergi alanlar, eğitimleri öz dininden uzak olanlar, Halkının bir avuç elit takımına kepçeyle verenler, büyük çoğunluğuna kaşıkla dağıtanlar, Toplumun isteklerine kulak tıkayanlar, eğitim amaçlı TV Kanallarında dansöz oynatanlar, soyunmalarına ses çıkarmayanlar, Devlet malı yetim malıdır, keyiflerine göre harcama yapanlar, çalanlar, Yöneticileri korumalarla korunanlar, yani devlet ve yönetimler örnek alınamazlar. Alınsa ibret alınır. Bir devletin Çizili sınırları içinde fiziki yapıları güzel olursa çok iyidir.
Ancak bununla iş bitmiyor, İstediğiniz kadar Üniversite açın, bedava kitap dağıtın, körpe dimağlı yavrulara ne veriyorsunuz? O, önemlidir. Okula üniversiteye ayak basan çocuk, genç, melek ruhla giriyor, Şeytan ruhla okuldan çıkıyorsa ne kazanırsınız. Bunca eğitiminize rağmen, Hani yerli Otomobiliniz, İlaç sanayiniz, Ordu teçhiz silahınız, yerli kendi üretimi uçağınız, çok tüten fabrikalarınız, Edipleriniz, Şairleriniz,dünya'ya meydan okuyan sağduyulu gazetecileriniz,Gerçek sanatçılarınız, devlet adamlarınız, Devlet olalı bir asra yaklaşıyor.Bu gün senelerdir, bizi sömürenlere,bağımlı olanlara, kafa tutuyorsanız,önce bizi bu hale getirenler aynaya bakmalı,hatadan dönme erdemini göstermelidirler ki mesafeler alınabilsin.Irkçı tahrikçi söylem olan"Türküm,Doğruyum,Çalışkanım"…Lafları ile ne yaptınız?
Laiklik, Demokrasi bize ne getirdi? Karnımızı mı doyurdu? İşsizlere iş mi buldu? Cezaevlerinde yer kalmadı bu nasıl yönetim tarzıdır. Devlet anlayışıdır. Genç nesillerimize bizi geri bırakan, aslımızdan koparan bunlarımı anlatacağız? Biz nasıl bir devletmişiz diyeceğiz. Duble yollar yapmak güzel bir olaydır. O yolda arabayı süren şoförün, bir eli direksiyonda bir eli şişede veya cep telefonunda, o şoför beş kişiyi tepmiş, katil olmuş, ceza almamışsa, o yolların ne kıymeti var. Fiziki yapı bakımından çok güzel hükümet konaklarımız, Adliye saraylarımız var, Devleti temsil eden, büyüğünden küçüğüne kadar işinin ehli olmamış, bugün git yarın gel demiş, insanları incitmişse o güzel konakların ne kıymeti kalır.
Sporu din haline getirerek her ile yapılan stadyumlardaki gençler birbirine saldırmış, kan akıtmışsa, o stadyumların ne değeri olur. Kadına çağdaş giyimli diyerek, şimdide kadın Bakanımız bile var. Bu sefer kadına şiddetten şikâyet ediyorsunuz, çareler arıyorsunuz her kesimden görüş alıyorsunuz. Dini hiç kale almıyorsunuz? Referans kabul etmiyorsunuz, Bu kafatasçılıkla, kadına şiddeti Önleyemezsiniz daha da çoğaltırsınız. Avrupa Bakanlığını kurarak Avrupa ya giremezsiniz. Devlet ilkelerini kayıp edenler, Kendi güçleri ile ben de varım, süper güç olacağım iradesini gösteremeyen devletler, başka devletlere yem olmaya mahkûmdurlar. Laik Devlette de olsalar…bizim Kıblemiz KABE' dır kıblesi batı olanlara ilan olunur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com