Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Depremden Ders Alabiliriz


Hüseyin KAYA
30 Ekim 2011 Pazar 13:11
Van Erciş’te meydana gelen 7,2’lik depremde çürük, miadı dolmuş yapılar ve Allah’ın o saatte dünyada rızkını doldurduğu insanların bir arada olması ve vesilesiyle deprem sonucu hayatlarını kaybeden yüzlerce insana Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dilemekten başka bir şey kalmıyor insana.
Ama bizim bu tür mucizelere hazırlıklı ve sağlam yapılar oluşturarak tetikte olmamız gerekir. Biz önlemimizi aldıktan sonra canımızı ve malımızı Allaha emanet edeceğiz.
O zaman Allah u teala'nın şefkat ve merhametine sığınmış olacağız. Deprem mucizesinin hem inançsal yönü hem de beşeri (fiziksel) yönü vardır. Ama biz her şeye rağmen depremlerin fiziki yönü yanında dini yönünü de göz önünde bulundurarak açıklama yapmaya çalışalım. Yeri ve göğü yaratan yüce Allah, yerde ve gökte oluşan her şeyden haberdar ve güç/kudret sahibi olduğunu unutmayalım. Yüce Allah kullarını Hz. Muhammed (s.a.s) ve yüce Kur’an ayetleri ile uyararak mümin birer kul olmamız ve cennet ile mükâfatlandırılmamız için yol göstermiştir. Biz insanoğlu (âdemoğulları) olarak Allah'ın emir ve yasaklarına, uyarak ve Kur’ana iman ederek Hz. Muhammed (s.a.s)e inanarak yeryüzünde oluşan tüm mucizelerin O'ndan (Allah’tan)  geldiğine inanmamız zorundayız. Erciş’teki deprem mucizesinden sağ olarak kurtulan insanların kendi inançsal muhasebelerini yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Allah’u Teâlâ deprem mucizesi ile ilgili birçok ayetinde biz kullarına haber vermiş, yol göstermiştir. … Bize düşen pay ise bu mucizevî ayetleri okuyup anlayarak kendimize ders çıkarmamızdır. Eğer çok sağlam binalar ve yapılar oluşturursak bu yıkıcı mucizeden etkilenmez miyiz acaba. Tabi ki sağlam binalar(yapılar) oluşturarak etkiyi en aza indirebiliriz. Ama unutmayalım ki deprem mucizesinden kurtulmak veya etkiyi en aza indirmek için yürüttüğümüz aklı ve yaptığımız binaların kaynağı yine yüce Allahın güç ve kudretiyle olduğunu unutmayalım. Allah hepimize sağlık, selametlik ve sabır nasip eylesin.(âmin)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com