Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Demokratikleşme paketi!


Hüseyin KAYA
13 Şubat 2014 Perşembe 12:11

17 Aralık depremiyle başlanan uyanış ve demokratikleşme süreci hızla ve hatalarla dolu bir yol katledildi. Bu deprem büyük sarsıntılara ve yıkımlara neden oldu. Siyasi, idari ve hukuku bir güven bunalımı yaşandı ve yaşanılıyor. Halen o siyasi ve gayri ahlaki deprem tahribatlara ve halkın uyanışına önderlik etmektedir.

Adalet ve emniyet müdürlüklerinde yaşanan hortum felaketi toplum içinde büyük güven bunalımına sebep oldu. Artık halkın ve dış dünyanın emniyet ve hukuka bakış açıları farlılık kazandı. Ortaya çıkabilecek bir anlaşmazlığın neyle sonuçlanacağına ve alınacak kararların ve yapılacak soruşturmaların hukuki mi yoksa siyasi mi olacağını düşünerek tereddütlerde bulunuyorlar.

İçte ve dışta oluşan bu güven bunalımı atlatılmadan internet adıyla geçen yeni bir yasa taslağı alel acele hazırlanıp komisyonda geçirildi. Ancak bu bilişim yasasını hazırlayan ve yasalaşmasına evet diyen komisyon üyeleri arasında kaç tane bilişim uzmanı ve bilişim suçlarıyla mücadele uzmanı ve de hukukçu yer aldı. Bir yasa taslağı hazırlığında uzman kişilerin görüşleri dikkate alınamadan sadece siyasi düşünceyle karar verip hazırlamak ne kadar doğru olacağını buyurun siz düşünün.

Bu bilişim suçlarıyla mücadele yasa taslağı da böyle olmuştur. Ve sadece siyasi düşünce baz alınarak günü kurtarma olarak hazırlanmış olduğu belirtilmektedir kamuoyu. Bu yapılan doğru değildir elbette. Gün gelecek yaptığınız yasalardan dolayı mağdur olacaksınız ve sonrasında şikâyet edeceksiniz.

Yasa taslağında pornografik içerikler ön plana çıkarılarak onların önleneceğini ve sözde özel hayat ihlalleri kısa sürede güvenceye alınacağı öne çıkarılarak halk kandırılmakta ve tam bilgilendirilmemektedir.

Uzman görüşlerin sesine kulak verirsek olayı daha net yorumlarız

Eşref ADALI İTÜ Mezunu olan ve aynı üniversitede araştırmacı olarak çalışan 1976yılında doktor, 1980’de doçent ve 19882deprofesör olarak halen İTÜ bilgisayar ve bilişim fakültesi dekanıdır.

: Trafik bilgisi tanımlı değil diyor. Hangi işlem ve içeriğin bu tanım içinde yer alacağı net değil.

Şebnem AHİ: suç teşkil ettiği iddia edilecek içerik hakkında 24 saatte karar alınamayacağını dile getiriyor.

Bu yasa taslağıyla Türkiye’deki bütün internet kullanıcılarının bilgileri ve internetteki dolaşımları gözetim ve baskı altına alınacak çok tehlikeli bir güvenlik ihlalini ortaya çıkacaktır zaman zaman.

Artık insanlar korkarak interneti kullanacaklardır. Birçok STK bu yasaya karşı korku ve tereddütlerini yüksek sesle dile getirmektedir.

ÇÜNKÜ: internet kullanıcıların her tıklayışlarını servis sağlayıcılar 6 ay ile 2yıl arasında saklayacaklardır. Bu bilgilerin kimler tarafından ve ne şekilde kullanılacağı hakkında herhangi bir netlik söz konusu değil.

Veya başvuru olmaksızın TİB tarafından karartılacak içeriğin süresi hakkında netlik söz konusu değil.

Mahkemeler suç teşkil edildiği iddia edilen içerik hakkında 24 saate karar verebilecek mi?

Bu yasa taslağı anayasanın 26. Maddesine ters düşmekte midir? Ve anayasayı ihlal etmektedir mi? Bu sorulara cevap aranmakta.

Ancak şu gerçek de göz ardı edilmemeli bu yasayla birçok zararlı içerik engellenmiş olacak

Sahte siteler kapatıla bilinecek, çocuklara ve yetişkinlere zarar veren yayın, tanıtımlar elektronik saldırılar ve hackerler engellenmiş olacaktır. Vb. birçok dolandırıcılık ortadan kalkacaktır. Tek sıkıntı yasa taslağının içeriği hakkında vatandaşın ve muhalefetin bilgi sahibi olmayışıdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com