Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Demokrasinin Adı Mısır


Hüseyin KAYA
14 Temmuz 2013 Pazar 16:08

Mısır uzun bir tarihi geçmişe sahip, ancak yakın siyasi tarihine bakarsak demokrasiden nasibini almamış batı güdümünde bir ülke. Ülke üzerinde en büyük etki sahibi İngilizlerdir. Mısır’ın sözde bağımsızlığı bu güne kadar demokrasiden uzak, darbelerle idare edilmeye çalışılan gayri demokratik yollarla seçimler yapılmış ve genelde de batı yanlısı İngilizlerle ittifak edebilecek adaylar seçilerek ülke gayri bağımsız yönetilmeye çalışılmıştır. Mısır nüfusuna etnik köken olarak bakıldığında % 91 oranında Müslüman geri kalan kısmında farklı kökene sahip gayri Müslim olduğu görülmektedir.

                Mısır tarihinde belki ilk defa demokratik yollarla seçilmiş bir cumhurbaşkanına sahip oldu, ancak batı yanlısı olmadığı ve halen asker siyaset sorununu çözemediği için demokrasi şerbetinin tadına bakma fırsatı bulamadılar. Mısır daha uzun bir süre demokrasiye geçiş sancılarını yaşayacak sanırım.

                Türkiye’nin de geçmişine bakıldığında bugün ki Mısır’ın yaşadığı demokrasi sancılarının son aşamalarını yaşıyor ya da yaşadı.

                Türkiye bugün güçlü ve etkin bir demokrasi hayatı yaşamaktadır. Asla geriye dönmemek üzere askeri müdahalelerin önünü kesinlikle kaptığına inanıyorum. Mısır ve orta doğu Türkiye’yi kendilerine örnek demokrasi ülkesi olarak seçmelidirler.

                Bugün Mısır’da demokratik yollarla seçilmiş meşru bir cumhurbaşkanı vardı ancak askeri cuntanın (Amerika, Almanya, İngiliz ve diğer batı yandaşlarının ) dış destek sağlayarak seçimle gelen Sayın cumhurbaşkanı Muhammed mursi’yi illegal olarak görevde alma girişiminde bulunarak göz hapsine almışlardır.

                Mısır halkının ve demokrasiye inanmış ülkelerinde kabul etmediği bir hükümet ve cumhurbaşkanı seçmişlerdir. Ama bu darbeyle beslenen güçler ve batı yalakacıları unutmamalıdır ki bu bir tiyatro oyunu ve gayri meşrudur. Her fırsatta demokratik yönetimlerden bahseden batı dünyası bugün Mısır’da yaşanan bu rezilliği görmemezlikten gelmekte ve darbenin adını koymaktan çekinmektedirler. Çünkü bu darbenin destekçileri ve yandaşlarının gayri demokratik başarılarıdır.

                Mısır’da yaşanan bütün cinayetlerden batı dünyası ve darbeciler sorumludurlar. Sayın cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve yandaşlarının seçim yoluyla elde ettikleri başarının bir an önce hayata geçirilmesi sağlanmalı. Dünya Mısır’da yaşanan darbeyi ve katliamları kınamalı ve telafisi mümkün olmayacak durumlara müsaade etmemelidir.

                Sevgili arkadaşlar batılıları ( Hıristiyan dünyasını) anlıyorum. Amaçları İslam dünyası üzerinde denetim ve kontrolü ellerinde tutmak ve sömürüyü gerçekleştirmek. Fakat sorun olan şey biz Müslüman dünyasının bir türlü bir araya gelemeyişimiz. Kendi sorunlarımızı batı dünyasının kanlı müdahalelerine kapatamayışımız. Bugün Mısır’da askeri darbe oluyor. Suudi Arabistan gibi Müslüman bir ülke darbecilere 5 milyar dolar yardım etmekten geri bırakmayarak batılılara bak bizde sizin gibi düşünüyoruz demektedir. Malum Suudi Arabistan da krallıkla yönetilen bir ülke. Demokrasiden uzak ve halkına krallığı reva gören bir yönetime sahip.

                Bütün İslam dünyası artık uyanmalı dünyada sadece Müslümanların gözyaşı ve kanı akmaktadır. Bunun tek sebebi İslam dünyasında birlik ve bütünlüğün olmamasıdır. Artık İslam dünyası zevk ve sefalarının peşinde değil bilim ve teknolojinin peşinde koşmalıdırlar. İslamiyet ve peygamber ümmetine yakışır bir dünya toplumu olmalıyız. Allah’u Teâlâ dünyanın bütün zenginliklerini ve güzelliklerini İslam coğrafyasının hizmetine sunmuştur. Öyleyse İslam dünyasının birlik ve bütünlüğünü kurmalı akan kan ve gözyaşlarını durdurmalıdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com