Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

DEĞİŞEN DÜNYA DÜZENİ VE GÜNDEM


22 Nisan 2014 Salı 18:55

 Her şey o kadar hızlı değişiyor ki bunların hepsini takip etmek imkansız hale geliyor.

Özellikle son zamanlarda komşu ülkelerde halkın hükümetlere karşı olan tepkileri ve isyanları bir zincirin halkası gibi yayılıyor. Bundan her ülkenin anlaması ve ders çıkarması gereken elbette bir şeyler vardır. Halkın tepkilerine halkın taleplerine cevap vermek gerekir. Eğer bir toplumda bir kıvılcım varsa bunun geçmişinde bir şeyler aramak gerekir bu insanları bu hale getiren nedenler üzerinde kafa yormak gerekir. insanların bir araya gelmesi ile oluşan halk,toplum ve oluşturduğu ve adına devlet dedikleri kurum ne olursa olsun gücünü bireylerin tümünden almaktadır.

Rejimleri ne olursa olsun ister parlamenter sistem olsun,ister monarşi veya mutlak krallık olsun adına ne derseniz…gücünü bireylerden almaktadır.

Bir baba düşünün eğer artık çocuklarını evde dövmeye başlıyorsa o baba artık hükmedemiyor demektir veya geleceğinden babalığın verdiği söz hakkından endişe ediyor demektir,evde huzur ve adaleti tesisinde problemler var demektir.

Bu nedenle sorunların şiddet dışında şiddete başvurmadan çözülmesinde yarar vardır.Komşu ülkelerde artık babaların kurduğu hükümetler evlatlar arasında ayrım ayrıca sefalet ve adalette eşitsizlik gibi sosyal eşitsizlikler sağladığından halk isyan etmekte ve yönetimin değişmesini istemektedir.

Bu yönetimler de öyle böyle yönetimler değil, demokrasisi olmayan yönetimlerdir.

Halkın kendi kendini yönetmesi demokrasilerde olur. DEMOS: HALK ,KRATOS: EGEMENLİK) demektir(yunanca).Halkın egemenliği de halkın tümüyle İKTİDARI değil halkın kendi eliyle temsilciler seçerek oluşturduğu (GOVERMENT)HÜKÜMETLER adını verdiği kurumlarda devleti yönetirler. Halk istediği kişiyi seçim dönemi geldiğinde beğenmezse alır yerine başkasını seçer. Elbette bu parlamenter sistemlerde olur yasama, yürütme ve yargı bağımsızdır. Yine gündemde olan başkanlık sistemi farklıdır.

Türkiye gündeminde olan çok değişen şey var vatandaşın  komşu ülkelerden tahliyeleri, yaklaşan seçimler nedeniyle siyasi kulisler…

Tabi en son 54.hükümetin başbakanı Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN’ın vefatı da makam ve mevkilerin geçici olduğunu ve kabir kapısına kadar olduğunu işaret  ediyor.Kendisine rahmet, ailesine ve tüm halkımıza başsağlığı dilerim.

Sağlık ve esenlikle kalın……. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com