Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
İbrahim AKBAŞ

Çözüm süreci Barışa Ne Kadar Yakın


İbrahim AKBAŞ
26 Ocak 2015 Pazartesi 10:38

Türkiye yaklaşık 3 yıldır Kürt sorununun  çözümü için bir süreç başlatmıştır. Şüphesiz ki bu sürecin mimarı  Cumhurbaşkanı Tayyip ERDOĞAN’dır. Çünkü Cumhurbaşkanı’nın göstermiş olduğu cesaret ve kararlılık hem kamuoyu hem de Kürt siyasetçiler tarafından açıkça deklere edilmiştir. Leyla Zana ile BDP’nin bazi Milletvekilleri de bu akan kanı durduracak ve çözümü sağlayacak kişinin Tayyip ERDOĞAN olduğu da kamu oyuna açıkça ifade etmiştir. 

Gerek Cumhurbaşkanı’nın göstermiş olduğu kararlılık ve gerekse farklı dinamiklerin çözüm sürecine olan inancı ile bu yöndeki olumlu tavrı herkesi umutlandırmıştı. Bu Ülkede yaşayan tüm halklar artık kan ve göz yaşına doymuş, bombaların yerine dağlarda, ovalarda güllerin açmasını hayal etmiştir. Çözüm süreci ile TRT-6’ ve özel Kürtçe TV’lerin yayın yapması, resmi kurumlarda Kürtçe konuşmanın serbest olması, mahkemelerde Kürtçe ifade verilmesi  vb. gelişmelere rağmen halkın beklediği nihai sonuca ulaşılamadı. Bu konuda  aslında perde arkasında kalan problemler  sürekli  göz ardı ediliyor.

Halk  30 yılı aşkın bir süredir akan kan ve göz yaşının artık durmasını istiyor. Fakat mutabakata varılan çözüm süreci  Kürtler açısından henüz beklentileri karşılamamaktadır. Her ne kadar bazen Abdullah ÖCALAN, HDP ve Kandil farklı açıklamalar ve tutumlar sergilese de, aslında Kürtlerin ortak talepleri bellidir:  1-Abdullah ÖCALAN’ın affı ve siyaset yolunun açılması, 2-Genel afla Siyasi tutukluların serbest bırakılması, 3-Anadilde eğitimle Kürtçenin ikinci resmi dil olması, 4-Özerklik .  Bu talepler Kürtlerin kırmızı çizgileridir. Bunların dışındakiler ise teferruattır. Bu kırmızı çizgiler aşılmadan kalıcı bir barış sağlanamayacaktır. Farklı zamanlarda Hükümet;  BDP’ye PKK ile aranıza mesafe koyun ve PKK’nın bir terör örgütü olduğunu ifade edin diyor. Görünen o ki Hükümet  BDP ile PKK arasında ki kan bağını görmezden geliyor. Bu iki unsur bir elmanın iki yarısı gibidir. Hükümetin bu talebi zaten çok da karşılık bulmuyor. Çözüm sürecinin çok da sağlam zeminlerde yürütüldüğünü düşünmüyorum.  Ortadoğu bu kadar ateş çemberinde iken Türkiye’de barışın sağlanması hem iç hem de dış  düşmanlar tarafından engellenmeye devam edecektir. Nitekim Kobani kabuk tutmuş yaraydı, bir anda yara kaşınarak kanatıldı ve 6-7 Ekim olayları yaşandı. Seçim yaklaştıkça siyaset diline göre sokak olayları da cereyan edecektir. Güneydoğu’da kurtarılmış bölgeler mevcut iken; Cizre sanki pilot bölge seçilmiş, hala sıcaklığını korumakta ve gerginlik devam etmektedir. Bütün bu gelişmelere rağmen Barış Sürecinin umutla devam etmesi elbette ki sevindiricidir. Nihai sonuca ulaşması da herkesin ortak talebidir. 

Yapılacak 2015 genel seçimlerinde HDP’nin mutlaka Meclise girmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü HDP’nin  Meclise girememesi kendi kitlesini temsil edemediği anlamı taşır ki, çözüm sürecinin de sekteye uğraması kaçınılmazdır. Başbakan yardımcısı Bülent ARINǒın HDP’ yi bu konuda eleştirip meclise giremeyen partilerle eşdeğer tutması doğru bir anlayış değildir. Çünkü HDP’nin temsil ettiği kitle ile meclise giremeyen diğer partilerin kitleleri birbirleriyle kıyaslanamaz.   

Bu Millet çözüm sürecinin başladığı tarihten beri artık geleceğe daha umutlu bakmaya başlamıştır. Kan ve göz yaşını artık hayatından silmiş, eski acı ve ızdırap dolu günlerin tekrar geleceği endişesi  taşımak istemiyor. 

Çözüm sürecine katkı sağlayan ve çözümü nihai sonuca ulaştıranların adı tarihe altın harflerle yazılacaktır.  Bu Ülke’de yaşayan tüm halkların dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin eşit haklara sahip, Demokrasi çerçevesinde huzur , barış dolu günleri yaşaması dileği ile….


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com