Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Çok sert satışlar gelebilir buna dikkat


2 Aralık 2011 Cuma 10:59
Haftaya İMKB 100 Endeksi birinci seansa, önceki kapanışa göre 504,72 puan artarak 51.575,94 puan seviyesinden başlaması ile hisse senetleri, ortalama yüzde 0,99 oranında değer kazandı. İstanbul serbest piyasada Dolar 1,8730, Euro2,4890 liradan haftaya başlayarak yatırımcılar için az da olsa bir kar sağladı.

Bununla birlikte son haftalarda finansal piyasalarda yaşanan olumsuzlukları tek bir nedene bağlamak veya etkenlerden birini ön plana çıkararak durum değerlendirmesi yapmak doğru değil. Yaşanan olumsuzluklarda kredi değerlendirme şirketlerinin notları kırmaya başlaması da tepkisel bir yaklaşım ve kaos sebebi değildir. Yaşanan bu kadar olumsuzlukların ardından Euro Bölgesi’nde mali entegrasyona gidilmesi veya Avrupa Merkez Bankası’nın kesenin ağzını açması da sorunları çözecek yaklaşım olmadığını görüyoruz. Bu durum sadece kısa vadeli bir yumuşama oluşmasını sağlayarak bazı yatırımcılar için fırsat oluşturabilir. Böyle olunca bu yaklaşımın Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki sıkıntıların da çaresi olamadığını belirtmek isterim. Bu nedenle beklentileri çeşitlendirerek günü kurtarma çabaları artık sonuçsuz kalmakta, güven sorunu derinleşirken riskten kaçınma eğilimi güçlenmektedir.

Geçtiğimiz günlerde AB’de toplam 37 bankanın notunu düşürmesinin ardından sınırlı şekilde negatif reaksiyon veren piyasalar, gelen pozitif haberlerle hafif yükselişler gerçekleştirdi. Piyasalar da yaşanan yükselişi sindirmek adına yatay ya da hafif satıcılı bir seyir izledi. Fakat zirve beklentilerini olumsuz etkileyecek bir açıklama gelmesi durumunda çok sert satışlar gelebilir buna dikkat etmemiz gerekiyor.

Endeksin olası panik satışlarda yukarı yönlü potansiyelini devam ettirme eğiliminde olacağını düşünüyoruz. Son olarak Euro/Dolar paritesine değinecek olursak 1,3530 civarında güçlü bir direnç mevcut. Bu direncin aşılması borsalar içinde pozitif etki yaratacaktır. Benzer şekilde 1,3375 altında da negatif baskı oluşturacaktır. Bu nedenle şuan için yurtdışı endekslerle birlikte paritenin de takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz haftalarda iyi birer gösterge olan Euro Bölgesi ülkelerindeki faiz oranlarının bir süre gündemden düşeceğini ve piyasalar üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını tahmin ediyoruz.
Bol Kazançlı günler diliyorum, Sağlıcakla kalın…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com