Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet AKBAŞ

Çoçukluğa Dair…


Mehmet AKBAŞ
15 Ağustos 2015 Cumartesi 15:41

Hayatın tohumu olan çocukların , bizim iklimde sadece bebeklik ve ergenlik dönemlerine rastlanır. Çocukluk 19. yüzyılın yarısına kadar daha keşfedilmemişti. Erkek çocuklar bebeklilk döneminden hemen sonra babanın hayattaki ilk yardımcıları, kız yavrular ise, annenin minik örneği sayılırlardı.

Çocukluk, son zamanlarda bir çocuk duyarlılığı , farkındalık bilinci olarak gereken önemine kavuşulmaya çalışıldı. Henüz, hayatın öznesi daha olamadı. Ancak bu, olamayacağı anlamına gelmiyor. Biraz da ‘çocuk yüzlü’ yürüyüşlerin, çalışmaların çok ve devamlılığına bağlı olarak başarılır, hayatın göz ağrısı olur.

Evet, hayattan süzülmüş bir öz ve hülasa olan insan/insanlığın göz yaşı dökülüyor, ağrısı devam ediyor. Kobani ve Şengalde çocukluk araç ve alanları çalındı, çocuklar ‘çocuk’ kalamadı. Savaşın en acımasız yanına tanık oldular. Feryat ve çığlıklarını kimse dindiremizdi;’baba’sız ev ve ortamlarda kim dindıreblirdi ki..”Anne ölünce çocuk,çocuk ölünce anne ölürmüş" diyor şair (s.karakoç) Savaş olunca bebeklerin ve çocukların payına düşen korkununun oranı ölçülemez. " Savaşın çocukları " diyorlar ama, savaşta çocuk yetişkin oluyor; yollara düşüyor, yaralaniyor, aç kaliyor ve yalnızlık vs.. Herkesi ihtiyarlandıran zalim ve acımasız bir savaşın kurbanı oluyor. . "1.dünya savaşını gören ihtiyardır’’ diyor Said-i Nursi.

Yeryüzü yetişkinden çok çocuğundur; zira çocuk hayatın varisidir. Yetişkin insan, geçmiş ile gelecek arasında ‘bügün’ ya da ‘şimdi’nin sahibi ve sorumlusudur. Hem mazinin haysiyet ve onurunu bir şeref arması gibi boynunda taşiyacak hem de yaşamın mührü olan çocuğun/çocukların istikbalinin mesuliyetini taşımak gibi ağır bir vazifesi vardır. Bu görevini hakkıyla yerine getirmediği takdirde ab-u-ecdadı, atası tarafında ‘yaramaz bir mirasyedi’ geleceği ve çocuğu canibinden de ‘sorumsuz ve beceriksiz bir baba’ olarak her iki cihetten tahkir ve tükürülere maruz kalacaktır. Bu mesuliyet aileler için geçerli olduğu gibi toplum ve devlet için de bir gerçekliktir.
Esasında temiz ve huzurlu bir hayat ‘çocuk farkındalığı’ ile başlar.Bediüzzaman Said Nursi, ‘insan bir çekirdektir’ diyor. Çekirdek nesne değildir; canlıdır,ağaç olma veya meyvenin  çekirdekleri sebibiyle ormana dönüşme istidat ve donanıma sahiptir.Çağdaş psikolog ve pedagoglar da çocukların potansiyel yüklü bir varlık ve mükemmel bir yazılıma sahip olduğunu ifade için çocuğu bir çekirdek ve tohuma teşbih ederler.


YORUMLAR
  • yorum2015-08-17 12:59:23Ömer Yıldırım

    Abi hayırlı olsun. Yazılarınızı okuyup takip edeceğim inşallah.

  • yorum2015-08-16 18:12:51helin nur

    bu zamanda çocukları duşünen pek büyük kalmadı yazılarınzın devamını bekleriz

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com