Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Necva Kırmiç Gül

Çaresizlik nedir bilirmisiniz?


Necva Kırmiç Gül
9 Haziran 2014 Pazartesi 14:09

Bazen istemeden hayatın acı sürprizleriyle bazen karşımıza çıkan kişilerle bazen de kendi hatalarımızla yaşadığımız yüreğimizin en zayıf düştüğü en çok ağlayıp parpazlandığı anın adıdıydı çaresizlik..

Dilinin söylemek istedikleri, ayaklarının gitmek isteği yer, ellerinin ellerinde olmasını isteğin el, sözlerin karıştığı ruhun buluştuğu, o anda olmasını istediğin tüm niyetinle üstüne vardığın tek isteğin halinin  gelen andır çaresizlik…

 

Bazen de kafanı duvarlara vurduğun  niyelerle nedenlerle keşkelerle geçmişte bıraktığın andır çaresizlik.

 

Çaresizliğin baş rolünü etrafımızdaki insanlar oynuyor. Başımıza açtıklarıyla adını sevdiklerimiz koyduğumuz boynumuza taktıkları tasmayla sürüklemesiydi kalbin aklın güçsüz kalması.

Çaresizlik …

 

Aslında her şey hayallerimiz ve insanlara karşı olan inançlarımızla başlıyor. Yaratılışımızdan beri var olan bağlanma duygumuz çaresizlik çarkının dönmeye başlamasının sebebi.

 

Altından kalkamayacağımız yükler ve bizi yaşadığımız çaresizliğe götüren sebepler kişilere olan bağlılığımızı artırıyor. Çatışma, açlık, eğitimsizlik, kimsesizlik algısı insanı çaresizliğe iten en büyük sebeplerdir.

 

Hikâyedir anlatılır. Bir vakitler çobanın biri yavru bir aslan yakalar. Aslan'ı koyunlarla beraber beslemeye başlar. Öyle ki, aslan artık koyun gibi otlanıyor. Koyun gibi uslu oluyor. Bu arada günden güne de büyüyor. Bir gün suya götürülen koyunlarla su içmeye giden aslan, su da resmini görür, koyunlardan farklı olduğunu anlar. Birden silkelenir ve kükrer. Aslan kükreyince bütün koyunlar ve çevrede bulunan çakallar çil yavrusu gibi dağılır. Aslan başta bu duruma şaşırır ama o da artık bir koyun değil gerçek bir aslan olduğunu anlar.

 

 İnsanlarda da durum bu pekte farksız değil. Bir bağırabilse tüm çaresizliklerin aslında suni olduğunu görecek.

 

Gözümüzde büyüttüğümüz insanların birer hiç olduğunu seneler boyunca bizi bağladıkları para iş ev makam gibi şeylerin aslında ne kadar ucuz şeyler olduklarını kayıplarımızın ve bedellerimizin acısını hissettikçe anlarız. Toparlandıkça daha kazanılacak güzel şeylerin olduğunun farkına varırız.

 

Yaşamaya değer bir hayat ve tabiî ki eksik düşündüğümüz değerleri tamamlamak için çalışmalıyız.

 

Çaresizlik yaşamadan, yalana götüren çaresizliği yaşamadan, bilerek yada bilmeyerek yaşadığımız çaresizliğin esiri hastası olmadan, kalbimizin isteği yerde ruhumuzun var olduğunu bildiğimiz anda çaresizliğin bitmesi, ‘’öğrenilmiş hayvansı çaresizlik yerine’’ gerçekten var oluş sevgi ve yaradanın hatırına yalansız bağlanmalar umuduyla  gerçek sevgi gerçek döştük gerçek el uzatışlarla çaresizliği ufak hatalarla atlatmak umuduyla…

 

Unutmayın!!!

Dudaklarınızdan çıkan her kelime suya atılan bir taş kadar büyür kalbi çaresiz olanın içinde…

 


YORUMLAR
  • yorum2014-06-11 10:12:52aysel demir


    bence çaresizlik yok. En büyük çareleri yaratan Allahı tanımamak var. Allah var gam. yok.

  • yorum2014-06-09 16:16:05HALİS ADAM

    WAYYYY ÇOK GÜZEL Bİ YAZI... ÇARESİZLİĞİ ÖĞRENEN KİMSE VAR MI ACABA?

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com