Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

ÇANKAYA YA GİDEN YOL


Recep Akyol
1 Ağustos 2014 Cuma 22:31


           Çok değişik bir ortamda ülke tarihinde ilk defa halkın özgür iradesi ile bir Cumhubaşkanlığı Seçimi yapılacak. Tabloya baktığımızda İktidar Başbakan’ı  R.Tayyip ERDOĞAN Ulusalcı kesimin adayı Ekmelettin Bey ve Kürtleri temsilen Selahattin DEMİRTAŞ her kesim yani her lider kendi parti tabanlarının oylarını alması olasıdır.

    Görünen köye klavuz gerekmez diye bir laf vardır. Bana göre de her koşulda ve her şartta Başbakan Erdoğan ilk turda ipi göğüsler. Ülkedeki çatı adayı belirlenmesindeki İlkesizlik ve kendi içlerindeki siyasi uyuşmazlık  nedeni ile toplum Başbakan Erdoğan’a daha fazka destek vereceği görüşündeyim.

    Barış süreci ile başlayan Kürt-Türk birlikteliği ve her alanda işbirliğinin olması Kürtlerin Başbakana vereceği desteğin azlığından daha fazla olacağıdır. Demokrasinin etnik ve mezhep çalışmalarından uzak kalarak herkese özgürlükler açısından fayda getireceği mutlaktır. Bu süreç içinde ölçü iyi niyettir. Herkesi memnun etmek biraz zor.

    Giderek kan gölüne çevrilen ve daha da istikrarsızlaşan Ortadoğuda giderek yükselen vizyonu ile yeni Türkiye’nin her alanda insiyatif sahibi olması Türkiye’nin vazgeçilmez bir müttefik ülke olması hatırı sayılır bir Türkiye siyaseti ile olmuştur.

    Yeni Türkiye içinde militarist kemalizm ve din olgusu ile oluşan cemaat yapılanması Türkiye’yi yeni bir iç hesaplaşma ile bir cepheleşme, yeni bir iç çatışma ortamına götürülmek  isteniyor.  Bu çok tehlikeli telafisi dahi olmayan bir girişimdir.

    Yeni Türkiye Dış politikasında Barzani Kürtleri ile beraber stratejik ortaklık artık gün yüzüne çıkıyor. Hem Türkiye sınırları içinde, hemde Ortadoğuda Türkiye için Kürtlerle artık güvenlik ve işbirliği dönemi başlamıştır.Kürt yönetimi Musul ve Türkmen cephesinin işbirliği staretejik dostlukları gelişmekte.

    Barış süreci ile başlayan yeni bir Türk ve Kürt siyasi birliğinden Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir uzlaşma üst yapıda olmazsa bile tabandaki duyarlı seçmenler Cumhurbaşkanlığı seçiminde sağlıklı bir tercih yapacaklar.

    Barış süreci ile beraber yerel yönetimler alanında daha olgunlaşan ve daha da pekişen Demokratik bir ortam için AK Parti’nin Ademi merkeziyetçi hizmeti için mantık ön planda tutulmalıdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com