Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Halit AYHAN

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ


Mehmet Halit AYHAN
5 Kasım 2014 Çarşamba 15:53

Değerli Kardeşlerim Yüce Rabbimiz yarattığı insanlara ibadet etme yükümlülüğü yüklemiş ve bu yükümlülüğü yerine getirmek için ibadethaneler yapılmış insanlar üzerindeki ibadet yükümlülüğünü yerine getirmek için ibadethanelere giderek bu görevi yerine getirmişlerdir. Yüce Yaratan yaratmış olduğu kulları için dünyada ve ahirette mutluluğa erecekleri, kendi akıllarıyla doğru ve yanlışları bulabilecekleri ilahi nizamlar (dinler) göndermiştir. İnsanlığa gönderilen dinler içerisinde itikat, ibadet ve ahlak ilkeleri mevcuttur. Bu ilkeler ile beraber insanların topluca ibadet etmeleri gereken yerler (mabetler) tarih sahnesinde yerini alan bütün dinlerde mevcuttur. Müntesibi olmakla şeref duyduğumuz, Yüce Allah’ın kullarına göndermiş olduğu son din İslam Dininde bulunan mabetler ilk dönemlerde mescit olarak zikredilmiş, günümüzde ise bu mabetler hem “mescit” hem de “cami” olarak ifade edilmektedir.

İnsanlar için ilk kurulan mabed hakkında Allah-u Teala Kur’an-ı Kerimde şöyle bildirmektedir.

“Şüphesiz, insanlar için kurulan ilk ibadet evi elbette Mekke’de, âlemlere rahmet ve hidayet kaynağı olarak kurulan Kâ’be’dir.”(  Al-i İmran, 3/96)

Peygamber Efendimiz bir hadislerinde kendisine sorulan bir soru üzerine ilk bina edilen mescidin "el-Mescidu'l-Harâm" olduğunu cevap olarak vermiştir.

 Peygamber Efendimizin Medine’ye hicretleri esnasında ve daha sonra gerçekleştirmiş olduğu ilk ve en önemli iş mescit inşası olmuştur. Nitekim Ranuna vadisinde ilk cumanın kılındığı Kuba mescidi daha Medine’ye gelinmeden inşa edilmiş, Medine’ye hicretin tamamlanması akabinde Mescid-i Nebevi yapılmaya başlanmıştır.

Camilerin asıl fonksiyonu mabet oluşudur. Camiler Allah’ın anıldığı, birlik ve beraberlik içerisinde Allah’a ibadet edildiği yerlerdir. Kur’an-ı Kerimde bu hususla ilgili ayetleri sizlerle paylaşmak isterim.

 “Allah’ın, yüceltilmesine ve içlerinde adının anılmasına izin verdiği evlerde hiçbir ticaretin ve hiçbir alış verişin kendilerini, Allah’ı anmaktan, namazı kılmaktan, zekatı vermekten alıkoymadığı birtakım adamlar buralarda sabah akşam O’nu tesbih ederler. Onlar, kalplerin ve gözlerin dikilip kalacağı bir günden korkarlar.”(  Nur, 24/36-37)

“...İlk günden temeli takva (Allah’a karşı gelmekten sakınmak) üzerine kurulan mescit (Kuba mescidi), içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da tertemiz onları sever.( Tevbe, 9/108)


“Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.( Tevbe, 9/18)

“Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleler oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır.”( Bakara, 2/114)

Camilere giderken en temiz elbisemizi giymeye özen göstermeliyiz. İnsanları rahatsız edici her türlü şeylerden uzak durmalıyız. Kur’an-ı Kerimde Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır.

Değerli kardeşlerim bazı kardeşlerimiz yemekte soğan veya sarımsak yiyerek camiye gidiyor o kardeşimizin yanında namazını kılan kardeşimiz perişan oluyor veya sigara içmeyen kişinin yanında namaza duran kişi namazı zor bitiriyor.Camiye giderken sigara içmemeye özen gösterelim,soğan sarımsak yemeyelim.Camileri çocuklarımıza alıştıralım.Genelde cami cemaatı çocuklara kızıp onları camiden kovalıyorlar unutmuyalımki o çocuklarımız bizim geleceğimiz onun için çocuklarımıza camilerimizi sevindirelim.Camilerimizin olmazsa olmazı hocalarımız onların kıymetini bilelim doğumda ölümde kur’an-ı öğreten her anımızda hocalarımız yanımızda bu değerli insanların kıymetini iyi bilelim.Bazı camilerimizde maalesef amcamız namazı kılıyor camiden çıkıncada hocanın dedikodusunu yapıyor.Hoca namazdan çıkıyor tuvaleti temizlemek zorunda kalıyor.Hocalarımızın kıymetini bilelim unutmayalım ki hocalar Peygamberimizin mesleğini ifa etmektedir.Rabbim bizleri ezansız camisiz hocasız bırakmasın.Rabbim bizleri kendisine layık kul Peygamberimize layık ümmet etsin.AMİN.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com